مرحوم آیت الله عبادی عالمی پارسا و مجاهدی وارسته بود؛

مرحوم آیت الله عبادی عالمی پارسا و مجاهدی وارسته بود؛

آیت الله عباسعلی سلیمانی عصر شنبه در مراسم روز شهرستان خوسف ویژه بزرگداشت آیت الله عبادی (ره) افزود: تجلیل و تعظیم در برابر عالم امر مقبول و مطلوب اسلامی است و همانا عالمان دین خدا، خلیفه و جانشین پیامبر خدا در بین مردم قلمداد می شوند.
وی ادامه داد: مولای متقیان حضرت علی (ع) در این زمینه می فرمایند، آن علمی می تواند ارزشمند و آن عالمی می تواند گران سنگ که علم در وجودش تاثیر گذاشته باشد و آیت الله عبادی از جمله کسانی بود، آنچه در ظاهر نمایان بود در باطنش قوی تر بود.
به گفته وی پیامبر اسلام(ص) امت خود را به مجالست و هم نشینی با عالمانی هدایت کرد که دارای پنج ویژگی و رکن اساسی باشند.
امام جمعه زاهدان در ادامه گفت که رکن اول، وجودش برای دیگران یقین آور و زندگی اش سراسر نماد توحید باشد.
آیت الله سلیمانی، در توضیح این رکن به سخنان پیامبر اکرم(ص) اشاره کرد و یادآور شد: اگر زندگی عالم نماد خدا و تجسم حقانیت او قرار گیرد باور، اعتقاد و ایمانش در نوع رفتار و گفته اش تبلور پیدا می کند و نباید از مجالست با او غفلت کرد.
به گفته وی در همین خصوص مرحوم آیت الله عبادی از جمله عالمانی بود که محال بود کسی با او حشر و نشر داشته باشد و لحظه به لحظه مجالست با او بر ایمانش افزوده نشود.
وی در مورد رکن دوم یاد آور شد: فروتنی، خاکساری و افتادگی باید در شیوه رفتار عالم موج بزند.
نماینده ولی فقیه در سیستان بلوچستان در این ارتباط، گفت: عالم دین باید با نداشتن پرستیژ خاص، قرار ندادن حریم مخصوص، مدعی نبودن به ادعاهای واهی، تواضع و فروتنی در او موج بزند و از زندگی دنیایی دوری کند.
وی تاکید کرد: امروز کجاست کاخ عبادی ها در خوسف، مشهد و زاهدان، این مرد بزرگ با داشتن موقعیت های فراوان به امام امت لبیک گفت و خدمت در منطقه محروم سیستان بلوچستان را برگزید در حالی که می توانست بهترین مقام و کسوت را با علمش برای خود دست و پا کند.
وی ادامه داد: متاسفانه برخی از روحانیان برای رفتن در بعضی از مناطق، اول به فکر مسکن، ماشین، تلفن همراه و دیگر امکانات رفاهی هستند ولی آن مرحوم در خانه مستاجری زندگی می کرد و هم اکنون فرزندان آن مرحوم هم مستاجرند.
وی همچنین در موردرکن سوم اظهار کرد که سخنان عالم در جامعه باید مایه وحدت بین مسلمین باشد.
آیت الله سلیمانی در ادامه با اشاره به این نکته که عالم دین باید مایه وحدت در بین مسلمانان باشد، افزود: برنامه ها و سخنان عالم وارسته باید به دشمنی بین مسلمانان بر نتابد و مایه همدلی و همبستگی مردم زمان خود باشد.
به گفته وی اگر از یک عالم این برکت متولد بشود و کانون خیر، نعمت، خدمت و مرکز صلاح جامعه باشد بی شک عالمی وارسته خواهد بود.
وی ادامه داد: زنده یاد آیت الله عبادی در بین مردم زمانش طوری ظاهر شد که حتی اهل تسنن هم از او به عنوان مرجعی بزرگ یاد می کردند و فردی بود در کنار مردم شهید پرور سیستان بلوچستان، همانند آزاده ای برجسته زندگی کرد.
وی اضافه کرد: آیت الله عبادی نه تنها در انقلاب درخشید بلکه ۲ فرزند جگر گوشه اش را در دوران هشت سال دفاع مقدس تقدیم نظام و انقلاب کرد و هیچگاه از این روحیه انقلابی خسته نشد.

** رکن چهارم، سراسر زندگی اش اخلاص باشد
آیت الله سلیمانی با بیان اینکه عالم واقعی باید سراسر زندگی اش اخلاص باشد، بیان کرد: عالم مخلص، متواضع، با نیت پاک و با اندرون انباشته از اخلاص دین، مطلوب پیامبر اکرم(ص) است و این ویژگی جزو لاینفک زندگی این مرد بزرگ بود.
به گفته وی اخلاص این عالم وارسته را می توان در زنجیره زندگی اش جستجو کرد زیرا اخلاص او در عملش نمایان بود.
وی اظهار کرد: اخلاص در عمل این مجاهد ربانی، نقش او را در زمان امامتش و تریبون او را در زمان خطبه خوانی اش مملو از نصیحت و خیر خواهی کرده بود.

** رکن پنجم، عالم واقعی نباید اسیر مادیات زمانه اش باشد
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان تاکید کرد: عالم آلوده به تشریفات و اسیر مادیات خود نیز بیمار است و فرد بیمار نمی تواند معالج مردم باشد پس به فرموده رسول اکرم(ص) بی شک عالم واقعی نباید اسیر مادیات زمانه اش باشد.
وی اظهار کرد: عالم زاهد و پارسا نمی تواند چشم به مادیات داشته باشد زیرا مادیات انسان را از معبود و راه واقعی دور می سازد و این ویژگی عالمان وارسته نیست.
وی در ادامه مرحوم عبادی را فردی دور از تشریفات و مادیات پرستی عنوان کرد و افزود: زندگی این عالم وارسته همواره باید سرمشق انسان های پاک نیت قرار گیرد.
مرحوم عبادی در سال ۱۳۱۵ در شهر خوسف در خانواده ای روحانی به دنیا آمد، پدرش حجت الاسلام آقا سید حیدر یک از علمای شاخص منطقه و مادرش نوه مرحوم آیت الله حاج میرزا علی خوسفی بود.
آن مرحوم در حوزه های علمیه بیرجند، مشهد، قم و نجف اشرف به تحصیل و تدریس علوم دینی پرداخت و از محضر عالمانی همچون آیات عظام حاج میرزا احمد مدرس یزدی ˈ، حاج شیخ هاشم قزوینی ، حاج تسلیم مجتبی قزوینی ، میرزا جواد آقا تهرانی ، وحید خراسانی و میلانی بهره برد.
آیت الله عبادی همزمان با آغاز نهضت امام خمینی(ره) به صف مبارزان پیوست و در صحنه های مختلف انقلاب حاضر بود و در مقابله با عمال ستم شاهی به ویژه سیستان و بلوچستان و خراسان سهم مهمی داشت.
وی زمانی که برخی از روحانیان سیاسی توسط عمال ستم شاهی ممنوع المنبر و ممنوع الخروج بودند، به دستور آیت الله خامنه ای به ایراد سخنرانی در مسجد گوهر شاد مشهد پرداخت و زمینه را برای فعالیت دیگر خطبا و سخنرانان در آنجا آماده کرد.
بعد از انقلاب در سال ۱۳۵۹ از طرف امام خمینی (ره ) به امامت جمعه زاهدان و نماینده ایشان در سیستان و بلوچستان منصوب شد.
وی در آن خطه به وحدت شیعه و سنی همت گماشت و به مبارزه با ضد انقلابیون پرداخت.
آن مرحوم در دوره اول و دوم مجلس خبرگان رهبری به عنوان نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری و سرانجام در سال ۱۳۷۲ از طرف آیت الله خامنه ای به سمت امام جمعه مشهد منصوب شد و به عنوان نماینده مردم استان خراسان در سومین دوره مجلس خبرگان رهبری حضور یافت.
وی در اسفند ۱۳۸۳ در مسیر بیرجند به مشهد در فیض آباد دچار حادثه رانندگی و به علت شدت جراحت در بیمارستانی در مشهد بستری شد و در حالی که حالش رو به بهبودی بود، در همان بیمارستان دچار حمله قلبی شد و در سن ۶۹سالگی دار فانی را وداع گفت.