مجوز صادرات ۳ میلیون تن آرد گندم داده شد/ ذخیره ۹ میلیون تنی گندم؛

مجوز صادرات ۳ میلیون تن آرد گندم داده شد/ ذخیره ۹ میلیون تنی گندم؛

دیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تاکید کرد ذخایر کالاهای اساسی این شرکت تکمیل است و کمبودی در این زمینه وجود ندارد.
«علی قنبری» افزود: اکنون کشور دارای بیش از ۹ میلیون تن گندم، ۲۰۰ هزار تن روغن خام، ۲۰۰ هزار تن برنج وارداتی و ۲۰۰ هزارتن شکر است و کمبودی در این زمینه نداریم.
به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی، اکنون ۳۳ هزارتن برنج هندی در بندر امام خمینی(ره) در حال تخلیه و بارگیری است که به ذخایر برنج کشور اضافه می شود.
وی بخش عمده برنج وارداتی کشور را هندی و اروگوئه عنوان کرد و افزود: هرساله برنج های مربوط به ذخایر شرکت بازرگانی دولتی ایران به طور تدریجی به بازار عرضه و جایگزین می شود.
برای تنظیم بازار شب عید و حمایت از مصرف کنندگان هر کیلوگرم برنج هندی با قیمت ۳۸ هزارریال، برنج اروگوئه ۲۶ هزار ریال و دیگر برنج های خارجی ۲۰ هزار ریال عرضه می شود.
همچنین هر کیلوگرم شکر در کارخانه ۲۵ هزار و ۲۰۰ ریال قیمت دارد و هر بسته شکر ۹۰۰ گرمی با قیمت ۲۹ هزار و ۵۰۰ ریال و یک کیلوگرمی ۳۲ هزار ریال به مصرف کننده عرضه می شود.

** صدور مجوز صادرات سه میلیون تن آرد گندم
معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: کشور با ۹ میلیون تن موجودی گندم وارد سال جدید می شود و اکنون مجوز صادرات سه میلیون تن آرد گندم به کشورهای متقاضی صادر شده است.
قیمت هر کیلوگرم گندم آرد یارانه ای ۶ هزار و ۶۵۰ ریال و گندم آرد خبازی های آزادپز ۹ هزار ریال است.
به گزارش ایرنا، طبق مصوبه اخیر کارگروه تنظیم بازار، برنج درجه یک هندی با قیمت هر کیلوگرم ۳۸ هزار ریال، برنج اروگوئه ای با نرخ هر کیلوگرم ۲۶ هزار ریال و سایر ارقام برنج با بهای هر کیلوگرم ۲۰ هزار ریال بدون محدودیت عرضه می شود.
هر کیلوگرم شکر سفید تصفیه شده درجه یک تحویل در کارخانه ۲۵ هزار و ۲۰۰ ریال و در بسته‌های ۹۰۰ گرمی با قیمت ۲۹ هزار و ۵۰۰ ریال و یک کیلوگرمی با بهای ۳۲ هزار ریال برای مصرف کننده در شبکه‌های توزیع و فروشگاه های زنجیره‌ای عرضه می شود.
همچنین پنج هزار تن کره برای توزیع در این فروشگاه ها تامین است. این محصول در بسته‌های ۵۰ و ۱۰۰ گرمی به ترتیب با قیمت های ۱۵ تا ۲۹ هزار ریال عرضه می شود.
هر کیلوگرم گوشت گوسفندی با قیمت ۳۱۵ هزار ریال، مرغ منجمد با نرخ ۵۵ هزارریال (حداکثر ۵ درصد افزایش قیمت) در میدان های میوه و تره بار، نمایشگاه های بهاره، فروشگاه های زنجیره ای ارایه می شود.
تنظیم بازار مجموعه ای از سیاست ها و راهبردهایی است که دولت برای حمایت از مصرف کننندگان و تولیدکنندگان با توجه به ابزار مناسب بین متغیرهای بازار (قیمت و مقدار) اعمال می کند.
براساس مصوبه هیات وزیران، روغن، برنج، شکر، گوشت مرغ، گوشت قرمز و سایر کالاهای حساس و ضروری از طریق مباشران دولتی عرضه می شود.