لاریجانی: دریافتی‌هایتان در زمان نمایندگی مشخص است، جانماز آب نکشند/ پس چرا به شورای نگهبان چیزی نمی‌گویید، لابد از رد صلاحیت‌ می ترسید! در واکنشش به جنجالی های اخیر پیرامون مصوبه مجلس برای افزایش 60 درصدی حقوق مدیران:

لاریجانی: دریافتی‌هایتان در زمان نمایندگی مشخص است، جانماز آب نکشند/ پس چرا به شورای نگهبان چیزی نمی‌گویید، لابد از رد صلاحیت‌ می ترسید!

رییس مجلس شورای اسلامی جنجال های اخیر درباره مصوبه مجلس برای افزایش ۶۰ درصدی حقوق مدیران را انتخاباتی دانست و خطاب به افرادی که این سخنان را مطرح کردند گفت: خلاف نگویید، با ادبیات صحیح با مجلس صحبت کنید.
علی لاریجانی در جلسه علنی روز شنبه مجلس به سخنان و جنجال های اخیر درباره مصوبه مجلس درباره افزایش ۶۰ درصدی حقوق مدیران واکنش نشان داد و تصریح کرد: تشکلی تازه به وجود آمده این سخنان را مطرح کرده است .
وی ادامه داد: آقای حاجی بابایی که از موسسان این تشکل است، پیش من آمد و گفت که شورای نگهبان از این مصوبه ایراد گرفته است. ‌اگر شورای نگهبان دوباره به این مصوبه ایراد بگیرد آن را حذف خواهیم کرد.
 نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه -۱۱ اسفند ماه ۹۵ – و در جریان بررسی ماده ۳۸ لایحه برنامه ششم توسعه اعاده شده از سوی شورای نگهبان با اکثریت آرا سقف حقوق ۲۴۰ میلیون ریالی (۲۴ میلیون تومان) را برای مدیران دولتی به تصویب رساندند.
جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی جمنا نیز روز گذشته در بیانیه ای نسبت به تصویب حقوق ۲۴۰ میلیون ریالی (۲۴ میلیون تومان) مدیران دولتی در مجلس شورای اسلامی واکنش نشان داد.
در این بیانیه آمده است: معنای این مصوبه تعجب آور که باید آن را ریشخند به عدالت نامید، آن است که مجلسیان با آرای خود به فاصله طبقاتی ۳۰برابری حقوق بگیران رای ‘آری’ داده اند! به بیان دیگر، حقوق روزانه هشت میلیون ریال(۸۰۰ هزار تومان) یک مدیر خوش نشین دولتی معادل تمام حقوق و دسترنج یک ماهه یک کارگر سخت کوش و نجیب است.
رییس مجلس در ابتدای سخنان خود به برخی مباحث مطرح شده در جامعه درباره مصوبه مجلس در اصلاح قانون برنامه پرداخت و گفت: البته بعضی از مطالب خیلی نادرست و ناصحیح و با ادبیات ناصحیح تر بیان شده است.
وی با بیان اینکه ماده ۳۸ قانون برنامه ششم که مجلس به تصویب رساند آمده است، اظهار داشت: مجموع پرداختی ماهانه مقامات، مدیران و کارکنان دستگاه های موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۸/۷/۸۶ ماده ۳۵ این قانون حداکثر دوبرابر حداکثر حقوق و مزایای مستمر قابل پرداخت به مدیران موضوع تبصره ۷۶ قانون مدیریت خدمات کشوری است.
لاریجانی ادامه داد: ماده مذکور بیانگر این است که به خاطر بحث هایی که درمورد حقوق مقامات به عنوان حقوق نجومی در کشور مطرح شده بود؛ اعضای کمیسیون برنامه می خواستند یک سقفی برای این حقوق ها تعیین کنند، نه اینکه حتما باید این سقف را دریافت کنند.
وی با اشاره به اینکه سقف تعیین شده حداکثر حدود ۱۴ میلیون است، تصریح کرد: البته بستگی به میزان حداقل حقوق بین ۱۰ تا ۱۴ میلیون تغییر می کند، بنابراین مبنای ماده مذکور برای کنترل حقوق مدیران بود تا جلوی حقوق های نجومی گرفته شود و مجلس این موضوع را پیگیری می کرد.
رییس قوه مقننه با بیان اینکه ماده مربوط به حقوق های نجومی دارای یک تبصره بود، ادامه داد: البته این تبصره درست بود که براساس آن ممکن بود بعضی از کارکنان تخصصی و افرادی که در مناطق محروم کار می کنند؛ اعم از پزشک یا جراح یا کسی که به طورمثال درمنطقه خارک کار می کند، اجازه داده شده بود تا ۶۰ درصد مبلغ تعیین شده به حقوقشان اضافه شود.
وی اظهار داشت: یعنی اگر جراحی در خاش جراحی کرد این علاوه میزان تعیین شده ۶۰ درصد نیز اضافه دریافتی حقوق داشته باشد و این به معنای مقامات نیست.
لاریجانی با تاکید براینکه مجلس درخصوص تعیین حقوق مقامات کار ضابطه مندی انجام داده است، افزود: سقف حقوق مقامات را تعیین کرده که حدود ۱۰ الی ۱۴ میلیون حقوق ماهیانه می شود و برای موارد استثنا با تقاضای رئیس قوه یا معاون رئیس جمهوری یا وزیر برای کسانی که کار ویژه و تخصصی انجام می دهند حدود ۶۰ درصد به حقوقشان اضافه شود.
وی با بیان اینکه لذا مجلس، کار ضابطه‌ مندی انجام داده و سقف حقوق مقامات را مشخص کرد، ادامه داد: برای موارد استثنا آن هم با تقاضای رئیس قوه یا معاون رئیس جمهور یا وزیر پیش‌بینی‌هایی انجام شده است. لذا با این مصوبه مجلس کاملا حقوق مدیران محدود شده است.
رییس مجلس در مورد نظر شورای نگهبان درباره این مصوبه گفت: شورای نگهبان به این مصوبه ایراد گرفت و گفت در نظامات مدیریتی بر اساس این مصوبه اشکال ایجاد می‌شود و ایراد شورای محترم نگهبان در کمیسیون تلفیق برنامه با حضور نمایندگان شورا مورد بررسی قرار گرفت.
وی تصریح کرد: آنها گفتند اگر در بخشی از آن کلمه مدیریت اضافه شود و افزایش نیز به ۶۰ درصد برسد مشکل حل می‌شود و از نظر ما مشکلی وجود ندارد و این را مجلس برای رفع ایراد شورای نگهبان تصویب کرد.
لاریجانی تصریح کرد:‌ اما این به معنای این نیست که صدر ماده که اصل ماده ۳۸ که مقامات هستند تغییر می‌کند و این تغییر مربوط به تبصره‌ای است که شامل موارد استثنایی می‌شود و بر اساس آن اگر مشاغل تخصصی، مدیریتی، واحدهای عملیاتی مناطق مرزی و محروم باشند با تقاضای رئیس قوه می‌توان تا ۶۰ درصد به دریافتی‌ها اضافه کرد.
وی تصریح کرد: چرا در جامعه به خلاف می‌گویند مجلس حقوق‌های نجومی را قانونی کرد؟ و این دروغ است، در حالی که مجلس با مصوبه خود حقوق‌های نجومی را محدود کرد و همه جاروجنجالی که در کشو بود برای حقوق ۵۰، ۶۰ میلیونی بود نه حقوقی که مجلس به تصویب رساند.
رییس قوه مقننه ادامه داد: نکته بعدی هم این است که شورای نگهبان به آن ایراد گرفت و ما مجبور به اصلاح آن شدیم. اما برای من جالب است برخی تشکل‌هایی که تازگی‌ها هم به وجود آمده و در فضای انتخابات فعالیت می‌کنند با یک بیان بی‌ادبانه نسبت به مجلس حرف‌های نادرست می‌زنند و جالب‌تر این است که رئیس کمیسیون برنامه که جزو موسسین همین تشکیلات است به من گفتند که شورای نگهبان به آن ایراد گرفته است.
وی خاطر نشان کرد: پس چرا به شورای نگهبان چیزی نمی‌گویید، در حالی که شورای نگهبان عامل آن بوده در حالی که نکته مهمی هم نیست و به آن ایراد زیادی وارد نیست اما لابد از رد صلاحیت‌های خود می ترسند.
لاریجانی اظهار داشت: حرف مجلس و مصوبه مجلس روشن است و چاپ هم شده و کسی حق ندارد به آن توهین کند و اگر دوستان اعتراضی هم دارند به شورای نگهبان بگویند. البته الان هم مسأله‌ای نیست و اگر شورای نگهبان ایراد بگیرد کل مصوبه را حذف می‌کنیم.
رییس مجلس شورای اسلامی گفت:‌ اما مجلس از روی موضع انقلابی و تأیید فرمایشات رهبری دغدغه‌ای برای محدود کردن حقوق مقامات داشت و این مسیر را دنبال کرد و زمانی هم که حقوق‌های نجومی مطرح شد من به آقای رئیس جمهور گفتم به وزرا ابلاغ کنید که کسی حقوق بیش از ۱۰ میلیون دریافت نکند و الان نیز نظر ما همین است و این مصوبه نیز همین را می‌گوید و آن افزایش نیز شامل مقامات نمی‌شود و این جاروجنجال هیچ معنایی ندارد.
لاریجانی خاطر نشان کرد:‌ اما اگر مقصود بحث‌های انتخاباتی است حداقل خلاف نگویید و با ادبیات درست در مورد مجلس صحبت کنید. مگر امام (ره) نگفت مجلس در رأس امور است؟
رییس مجلس شورای اسلامی گفت: این آقایانی که می‌گویند ما خیلی قانون‌مداریم و طرفدار ولایت فقیه هستیم چرا راجع به جایگاهی که امام (ره) و رهبری اینقدر به آن تأکید دارند حرف خلاف و دروغ می‌گویند؟ و بی‌جهت اعتماد مردم را تخریب می‌کنند. در حالی که مجلس کار درستی انجام داد و حقوق مقامات را محدود کرد و گفت مقامات بیش از ۱۰ میلیون نمی‌توانند بگیرند و در صدر آن آمده است مجموع دریافتی‌ مقامات بیشتر از دو برابر حداکثر حقوق نمی‌تواند باشد.
وی افزود: ضمنا باز هم می‌گویم اگر شورای نگهبان این ایراد را گرفته باید به شورای نگهبان ایراد گرفت و این جاروجنجال راه انداختن به خلاف مصلحت کشور و افکار عمومی است.
لاریجانی تصریح کرد: مجلس زبان دارد و حرف خواهد زد و اینطور نیست که شما به خاطر انتخابات حرف‌های خلافی بزنید و کسی چیزی به شما نگوید. ضمناً سابقه برخی از این آقایان در مجلس و دریافتی‌هایشان از مجلس مشخص است و وجود دارد و ما می‌دانیم چگونه بوده‌اند و چگونه دریافت کرده‌اند.