قاتل خاموش در خراسان جنوبی یک فوتی و ۹ مسموم برجا گذاشت

قاتل خاموش در خراسان جنوبی یک فوتی و ۹ مسموم برجا گذاشت

 مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: طی هفته گذشته چهار حادثه مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در استان رخ داد که بر اثر آن ۹ نفر مسموم و یک نفر فوت شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل از  ایرنا دکتر علی دلخروشان روز شنبه در جمع خبرنگاران افزود: در یکی از این حوادث، زن ۱۹ ساله ای در روستای چاه عباس اردونی نهبندان به دلیل استفاده غیراصولی از آبگرمکن گازی جان باخت.
وی ادامه داد: همچنین ۹ نفر نیز در شهرستان های بیرجند، سربیشه و نهبندان دچار مسمومیت با گازمونوکسیدکربن شدند که توسط کارشناسان اورژانس به بیمارستان های سطح استان اعزام شدند.
وی بیان کرد: درصورت مواجهه با فردی که دچار مسمومیت شده است باید او را به سرعت از محیط آلوده خارج کرد و بلافاصله با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید.
وی ادامه داد: در صورت کاهش سطح هوشیاری مسموم تا رسیدن کارشناسان اورژانس نباید هیچ خوراکی یا نوشیدنی ‌به فرد مسموم داد و باید او را به پهلوی چپ چرخاند.
به اساس گزارش مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی خراسان جنوبی طبق آمار اورژانس استان، سال گذشته بر اثر وقوع ۸۱ حادثه مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن، ۱۱۷ نفر در استان دچار مسمومیت شدند و ۵ نفر نیز جان باختند.
از لحاظ تعداد حادثه در این مدت شهرستان نهبندان با ۱۷ حادثه، از لحاظ تعداد مسمومان شهرستان قاینات با ۴۳ مسموم و از لحاظ تعداد فوتی شهرستان های بیرجند و قاینات هر کدام با ۲ فوتی بیشترین آمار مسمومیت با منوکسیدکربن در استان را به خود اختصاص دادند.
بیشترین علل مسمومیت با منوکسیدکربن در استان استفاده از زغال و چوپ و روشن کردن وسایل گازسوز غیراستاندارد در محیط بسته برای گرمایش است و از سایر علل نیز می توان به خوابیدن در کنار چاه موتورهای گازوئیلی، روشن بودن خودرو در پارکینگ و محیط سر بسته، استفاده از پیکنیک برای گرمایش داخل خودرو و نشت گاز از لوله های دودکش بخاری، آبگرمکن و پکیج اشاره کرد.