فعالیت ۷۵۰ واحد گاوداری شیری در شهرستان سرایان؛

فعالیت ۷۵۰ واحد گاوداری شیری در شهرستان سرایان؛

مدیر جهادکشاورزی سرایان گفت: ۷۵۰ و احد گاوداری شیری با ۴۳۸۴ راس گاو در شهرستان سرایان فعال هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق،  موسی سلیمانی در جمع خبرنگاران اظهارکرد: در شهرستان سرایان به طور متوسط روزانه بیش از ۲۰ تن و سالانه ۷۵۳۰ تن شیر خالص تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.

وی افزود: این مقدار شیر توسط پنج مرکز جمع آوری شیر، جمع‌آوری شده و به کارخانجات فرآوری شیرخام حمل می‌شود تا به فرآورده‌های لبنی تبدیل شود.

مدیرجهادکشاورزی سرایان با اشاره به اینکه ارزش شیر تولید شده در شهرستان سرایان معادل ۸۳ میلیارد ریال است، ادامه داد: ۷۵۰ واحد  گاوداری شیری با ۴۳۸۴ راس گاو در شهرستان سرایان فعال هستند.

سلیمانی تصریح کرد: قیمت شیرخام خریداری شده از دامداران هر کیلوگرم بین ۱۰۵۰ تا ۱۱۰۰ تومان متغیر است.

وی بیان کرد: به طور میانگین ۲۰ درصد از شیر تولیدی شهرستان به کارخانه فرآورده‌های لبنی شهرستان سرایان تحویل و ۸۰ درصد به سایر کارخانه‌های استان و استان‌های همجوار ارسال می‌شود.

مدیر جهادکشاورزی سرایان تاکیدکرد: یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها در تولید شیر سالم « کاهش بار میکروبی شیر تولیدی » است که برنامه‌ریزی برای افزایش کیفیت و کاهش بار میکروبی شیر سرلوحه کار دامداری‌ها باید قرار گیرد.

سلیمانی اضافه کرد: تولید شیر سالم، بهداشتی و با کیفیت از چند نظر دارای اهمیت است که ارزش غذایی بسیار بالا، تأثیر بر حفظ سلامت مصرف کنندگان و صرفه اقتصادی از جمله این موارد است.

وی اظهارکرد: شیر، یک ماده غذایی طبیعی و کامل برای انسان است، اما در صورت عدم رعایت اصول بهداشتی مربوط به تولید شیر، نه تنها کمبودهای غذایی بدن را جبران نمی‌کند، بلکه ممکن است با ایجاد عفونت، مسمومیت‌های غذایی، اختلالات گوارشی و یا بیماری‌های مشترک بین انسان و دام، خسارات و صدمات جبران ناپذیری به بار آورد.

مدیر جهادکشاورزی سرایان گفت: با توجه به توانمندی تولید شیر خام در شهرستان و  وجود بسترهای مناسب از جمله مجتمع دامپروری و صنایع فرآوری و تبدیل شیر به لبنیات از این ظرفیت‌های شهرستان باید به بهترین نحو استفاده شود.

سلیمانی یادآور شد: با توجه به اینکه ۷۰ درصد هزینه‌های جاری تولید در یک دامداری صرف هزینه تغذیه دام می‌شود که دامداران شهرستان در انتخاب نژادهای مناسب و پرتولید دقت کنند.

وی تصریح کرد: از اقدامات اساسی برای افزایش بهره وری در دامداریها اجرای برنامه‌های اصلاح نژادی دام، استفاده از دام های پربازده و بهبود مدیریت تغذیه دام است.

مدیرجهاد کشاورزی سرایان خاطر نشان کرد: میزان تولید شیر خام شهرستان سرایان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد افزایش داشته است.