صیانت از آرای عمومی به عنوان یک وظیفه مورد توجه قرار گیرد/ با متخلفان انتخاباتی در فضای مجازی به جد برخورد شود؛

صیانت از آرای عمومی به عنوان یک وظیفه مورد توجه قرار گیرد/ با متخلفان انتخاباتی در فضای مجازی به جد برخورد شود؛

سید حسین مقدس روز شنبه در ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی خراسان جنوبی افزود: صیانت از حقوق مردم در چارچوب وظایف دادستانی است و از هیچ تلاشی در این ارتباط چشم پوشی نخواهد شد.
وی ادامه داد: متاسفانه برخی از نامزدها و طرفدارانشان موازین قانونی انتخاباتی را رعایت نمی کنند و این در حالی است که اگر از چارچوب خارج شوند بدون شک اقدام قانونی خواهیم کرد.
مقدس، اظهار کرد: در ارتباط با آگاه سازی قوانین انتخاباتی اقدام های لازم صورت پذیرفته و مدیرانی که در قانون از تبلیغات انتخاباتی منع شده اند در صورت هرگونه تبلیغ، برخورد قانونی خواهیم کرد.
به گفته وی از تمام مدیران کانال ها و وبلاگ ها در فضای مجازی هم دعوت شده و از آنها تعهد گرفته خواهد شد که خط قرمز ها را رعایت کنند و در غیر این صورت در خصوص بستن کانال هایی که قصد تخریب دارند اقدام خواهیم کرد.
وی تاکید کرد: بر اساس ماده ۶۸ قانون انتخابات ریاست جمهوری، از ابتدای تاریخ اعلام اصلی نامزدها، هرگونه تبلیغ از تریبون های نماز جمعه و هر جای که جنبه رسمی و دولتی داشته باشد ممنوع است و کسانی که در این ارتباط از امکانات دولتی استفاده کنند مجرم شناخته می شوند و طبق قانون از یک تا ۶ ماه به حبس محکوم خواهند شد.

** با متخلفان انتخاباتی در فضای مجازی به جد برخورد شود
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی، گفت: با توجه با گستردگی فضای مجازی و تاثیر گذاری آن در جامعه با متخلفان انتخاباتی در این فضا باید به جد برخورد شود.
حجت الاسلام والمسلمین یدالله وحدانی نیا، افزود: متاسفانه در برخی از فضاهای مجازی برای اینکه مردم را از نظام دلسرد کنند گفته می شود که منتخبین از قبل تعیین شده اند و مردم نقشی ندارند که این مهم دشمنی با مردم و نظام است.
وی اظهار کرد: در همین ارتباط بسترهای اجتماعی و نارضایتی هایی که ممکن است بر افرادی مترتب شود باید به طور منظم رصد شود تا افراد بر امواج خود ساخته سوار نشوند و نتوانند از آب گل آلود ماهی بگیرند.
وی تاکید کرد: در ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی باید محلی برای پیشگیری از تخلفات در فضای مجازی تعبیه شود تا در صورت نیاز در کمترین مدت رسیدگی شود.
وحدانی نیا، بیان کرد: در خصوص ستادهای انتخاباتی هم باید ترتیبی اتخاذ شود که به هیچ عنوان در مناطق پر رفت و آمد و شلوغ دایر نشوند زیرا باعث مشکل در رفت و آمد و نارضایتی مردم خواهند شد.
وی در ادامه اظهار کرد: برابر قانون انتخابات، شهرداری ها هم باید مکان هایی را برای تبلیغات در اختیار ستادها قرار دهند که امیدوارم این مهم هر چه زودتر در دستور کار شهرداری ها قرار گیرد.
دادستان عمومی و انقلاب اسلامی بیرجند مرکز خراسان جنوبی، ۲۸ فروردین ماه ۹۶ در اولین ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی ۹۶ خراسان جنوبی گفته بود: با توجه به اهمیت انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر و روستا با تشکیل شعبه ویژه انتخاباتی در دادسراها با هرگونه تخلف با جدیت برخورد خواهد شد.