صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی، مزیت شهرستان درمیان برای توسعه اشتغال

صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی، مزیت شهرستان درمیان برای توسعه اشتغال

فرماندار درمیان گفت: زرشک، عناب، گردو، بادام، پسته، الو و ناک از مهمترین محصولات کشاورزی شهرستان است که صنایع تبدیلی از جمله مزیت‌های سرمایه‌گذاری برای توسعه اشتغال محسوب می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل از ایسنا منطقه خراسان جنوبی محمد بشیری‌زاده، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی، اظهارکرد: صنایع دستی و محصولات کشاورزی شهرستان درمیان مهمترین سوغات این شهرستان را تشکیل می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه فرش از مهمترین صنایع‌دستی شهرستان درمیان است، اظهار کرد: همچنین پارچه بافی، گبه بافی، خامه دوزی، جاجیم بافی، سرمه دوزی و سکه دوزی از دیگر صنایع دستی این شهرستان مرزی است.

فرماندار درمیان بیان کرد: زرشک، عناب، گردو، بادام، پسته، الو و ناک از مهمترین محصولات کشاورزی شهرستان است که صنایع تبدیلی و خشکبار تولیدی آن از جمله مزیت‌های سرمایه‌گذاری برای توسعه اشتغال محسوب می‌شود.

بشیری‌زاده ادامه داد: کل سطح زیر کشت زراعی و باغی شهرستان ۸۲۶۵ هکتار بوده که ۴۴۰۹ هکتار زراعی آن شامل ۳۷۴۶ هکتار آبی و ۶۶۳ هکتار دی و با تولید کل ۱۸۶۶۵ تن است.

وی افزود: باغات شهرستان ۳۸۵۶ هکتار می باشد که شامل ۳۵۲۹هکتار آبی و ۳۲۷ هکتار دیمی با تولید کل ۳۶۶۳ تن است.

فرماندار درمیان گفت: در این شهرستان با ۷۷۸ رشته قنات ۱۲۸ حلقه چاه و ۹۶ چشمه، آب سالانه حدود ۵۴ میلیون متر مکعب از آبهای زیرزمینی  استحصال می شود که در نتیجه خشکسالی های پی در پی چند سال اخیر حدود ۳۴ درصد از چشمه ها و ۲٫۵ درصد از قناتهای شهرستان کاملا خشک و میزان آبدهی چاه ها نیز به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.

بشیری‌زاده اظهار کرد: از جمله محصولات باغی عمده شهرستان زرشک، عناب و گردو ، پسته، بادام و زعفران و همچنین مهمترین محصولات زراعی گندم، جو،چغندر، قند و یونجه است.

وی یادآور شد: محصولات کشاورزی شاخص این شهرستان نیز شامل زرشک و عناب دارای رتبه سوم تولید در کشور است و همچنین در تولید گوشت سفید(مرغ) نیز شهرستان درمیان در رتبه دوم (مشترک با قاین) در استان قرار دارد.