صادارت چمدانی و بسته‌بندی در افغانستان، تهديد براي زعفران ايران؛ هاشم ولیپور مطلق:

صادارت چمدانی و بسته‌بندی در افغانستان، تهديد براي زعفران ايران؛

رییس جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: صادرات زعفران بصورت فله‌اي و چمدانی از ايران و بسته‌بندي در افغانستان، يك تهديد براي زعفران ايران به شمار مي‌رود .

هاشم ولی‌پور مطلق، اظهارکرد: با توجه به کم‌آبی و مشکلات خشکسالی وضعیت آب و خاک استان، محصولات علوفه‌ای کم آب بر شامل؛ سورگوم و ارزنو، محصولات با امکان نشاءکاری مانند؛ پنبه، چغندرقند، ذرت و محصولات جالیزی، ارقام مقاوم به خشکی، کم‌آبی و شوری در گروه غلات و کلزا برای کشت مناسب هستند .

وی افزود: همچنین محصولات شاخص باغي استان از قبيل؛ زعفران، زرشك، عناب، انار، پسته و گياهان دارويي سازگار با شرايط اقلیمی استان است .

رییس جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی در خصوص کشت محصولات تراریخته تصریح کرد: در استان تاکنون کشت این محصولات را نداشته‌ایم .

وی با اشاره به بحث برندسازی زرشک و زعفران تصریح کرد: در بحث برند زعفران كشور اسپانيا داراي شهرت جهاني است و در ايران و افغانستان پي‌گيري ايجاد برند در حال انجام بوده و در استان سازمان صنعت، معدن وتجارت متولی این امر است .

ولی پور مطلق اضافه کرد: براي همكاري در برندسازي محصولات صادراتي فرم‌هاي توليد، تكميل و در سال گذشته به سازمان مربوطه ارسال شد .

رییس جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی یادآور شد: کشاورزان با توجه به نوع کار خود و مضرات آن در واحدهاي داراي پروانه بهره‌برداري مانند؛ گلخانه‌ها به صورت دوره‌ای تحت معاینات پزشکی در مراکز بهداشت و سلامت قرار می‌گیرند که اين كار به صورت تصادفی انجام می‌شود .

ولی پور مطلق تاکید کرد: در بخش زراعت روش‌های آبیاری نوین و تحت فشار طبق نتایج میدانی در شهرستانهای استان بسیار مطلوب بوده و مواردی از قبیل؛ افزایش متوسط عملکرد محصول، کاهش مصرف آب و افزایش کارایی مصرف آب از نتایج مثبت استفاده از روش‌های نوین آبیاری است .

وی ادامه داد: همچنین عرضه به موقع یا زودتر محصول به بازار مصرف در محصولات جالیزی با قیمت بهتر و حفظ منابع آبی را می‌توان از نتایج مثبت این نوع آبیاری دانست .

رییس جهادشکاورزی خراسان‌جنوبی تاکید کرد: بیشتر سیستم‌های آبیاری نوین در اراضی با هدایت الکتریکیEC(2500) میکروزیمنس بر سانتی‌متر به راحتی اجرا شده و مشکلی ندارند .

ولی پور مطلق اضافه کرد: از   EC 2500 تا ۷۰۰۰ هر چند قابل اجرا است، اما هزینه‌های نگه‌داری سیستم بالاتر بوده و لازم است سیستم و لوله‌ها شستشو شده یا بعضاً تعویض شوند .

وی یادآور شد: تجهیزات آبیاری تحت فشار و نوین شامل پوشش‌های بیمه‌ای نیستند، اما بسته به شرکتهای سازنده ضمانت پس از فروش دارند .

رییس جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی خاطر نشان کرد: توليد زعفران و خصوصاً صادرات زعفران اعم از توليد داخلي و صادرات زعفران بصورت فله‌اي و چمدانی از ايران و بسته‌بندي در افغانستان، يك تهديد براي زعفران ايران به شمار مي‌رود .