شیوه‌های پیشگیری و درمان عارضه سقط جنین در دام چیست؟

شیوه‌های پیشگیری و درمان عارضه سقط جنین در دام چیست؟

مدیر جهاد کشاورزی درمیان گفت: آگاهی در مورد شیوه‌های پیشگیری و درمان عارضه سقط جنین در دام ضروری است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل از ایسنا منطقه خراسان جنوبی  وحید ضیائیان احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی اظهار کرد: سقط جنین عارضه‌ای است كه دام ماده قادر به نگهداری جنین نبوده و آن را از بدن دفع می‌کند.

وی بیان کرد: شیوع سقط جنین‌هایی كه تا سه هفته اول آبستنی رخ می‌دهند؛ اغلب به دلیل كمبودهای مواد غذایی و یا ناشی از استرس است كه معمولاً‌ تا میزان ۲۵ درصد می‌رسد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان درمیان با بیان اینکه در این ارتباط عوامل عفونی و غیرعفونی می‌توانند منجر به سقط جنین شوند، افزود: از جمله عوامل عفونی ایجاد كننده سقط جنین، كامپیلوباكترفتوس (ویبریو فتوس)، كلامیدیا پستیس (عامل سقط جنین آنزئوتیك، لپتوسپیروز) است.

ضیائیان احمدی ادامه داد: همچنین بروسلوز(گونه بروسلا اوویس، عامل ایجاد كننده تورم اپیدیدیم در قوچ‌ها )، تب كیو و بوردر دیزیزوبلو تانگ از دیگر عوامل عفونی سقط جنین است.

وی اظهار کرد: از عوامل غیر عفونی می‌توان ضربه و كمبودهای تغذیه‌ای و مسمومیت حاصله از گیاهان سمی را نام برد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان درمیان بیان کرد: سقط جنین‌هایی كه بیش از میزان ۱٫۵ الی دو و حتی پنج درصد عادی بوده و چنانچه این میزان به حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد برسد و اقدام بهداشتی لازم در مورد آن صورت نگیرد؛ می‌تواند تا میزان ۸۰ درصد پیشرفت کند و از این نظر باعث خسارات اقتصادی و بهداشتی در دامداری می‌شود.

ضیائیان احمدی با بیان اینکه چنانچه در گله‌ای، سقط جنین اتفاق افتاد لازم است نکاتی رعایت شود، افزود: در این موارد لازم است میش‌هایی كه سقط جنین کرده‌اند از بقیه دام‌های موجود در گله جدا شوند.

وی اظهار کرد: جنین‌های سقط شده و بره‌هایی كه مرده متولد شده‌اند؛ باید جمع‌آوری و برای ارسال به مركز تشخیص آزمایشگاهی دامپزشكی برای سوزاندن و یا دفن كردن آنان آماده شوند.