شروع پشم چینی دامهای عشایر استان ؛

شروع پشم چینی دامهای عشایر استان ؛

غلامرضا قوسی  پیش بینی کرد: امسال ۳۵۰ تن کرک، مو و پشم از دام عشایر به ارزش ۷۰ میلیارد ریال برداشت شود، که ۵۵ درصد آن پشم و بقیه کرک و مو است.
وی افزود: سال گذشته ۳۲۰ تن کرک، مو و پشم از دام های عشایر خراسان جنوبی به ارزش ۶۵ میلیارد ریال برداشت شد.
وی ادامه داد: با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه معمولا کار پشم‌ چینی از اوایل اردیبهشت ماه آغاز می شود و به مدت یک ماه ادامه می یابد، پشم مرغوب یکی از مهم‌ترین محصولات تولیدی دام‌های عشایر استان در مناطق مختلف است.
عشایر، پشم های دام های خود را در فصل های بهار و پاییز می چینند.
همه ساله در پایان فصل زمستان و شروع فصل بهار کار پشم چینی دام های در مناطق گرمسیری استان شروع می شود و به دلیل تکمیل نبودن خوشه تولید در این بخش این فرآورده با ارزش که می تواند عایدی بیشتری نصیب دامداران و عشایر کند، روی دست آنها می ماند و چون کسی متولی خرید تضمینی آن نیست معمولا آنها حاضر می شوند به بهای بسیار ناچیزی این فرآورده را از دست دهند.
جامعه عشایری استان با دارا بودن یک میلیون و ۲۰۰ هزار راس دام، ۳۴ درصد دام سبک استان را در اختیار دارد.
جمعیت عشایر خراسان جنوبی در سال ۱۳۸۷بر اساس سرشماری عشایر کشور، ۸۱ هزار نفر بود که از این تعداد، ۴۰ هزار و ۹۳۳ مرد و بقیه زن هستند.
۱۳ درصد از جمعیت ۷۵۰ هزار نفر خراسان جنوبی عشایر هستند که هفت درصد جمعیت عشایر کشور در این استان سکونت دارند، خراسان جنوبی از نظر تعداد جمعیت عشایری بعد از فارس، کرمان، سیستان و بلوچستان در جایگاه چهارم قرار دارد.
در حال حاضر ۴۳ هزار و ۴۸۹ نفر از عشایر استان در ۱۳۵ کانون هدایتی و حمایتی اسکان و ساماندهی شده اند.