سرما مهمان خراسان جنوبی

سرما مهمان خراسان جنوبی

روند کاهشی دمای هوا تا اواسط هفته ادامه دارد و وقوع دمای صفر و کمتر از آن در مناطق سردسیر استان دور از انتظار نخواهد بود.

به گزارش  پایگاه خبری تحلیلی اخبار شرق ایران، کارشناس هواشناسی گفت: بر اساس خروجی مدل‌های پیش یابی هواشناسی برای امروز و فردا هم گاهی وزش باد و گرد و خاک در استان پیش‌بینی می‌شود.

لطفی افزود: همچنین با نفوذ سامانه پرفشار جوی روند کاهشی دمای هوا از دیروز در استان آغاز شد و تا اواسط هفته آینده ادامه خواهد داشت به‌طوری‌که وقوع کمینه‌ی دمای صفر درجه سلسیوس و کمتر از آن در مناطق سردسیر به‌ویژه سربیشه، قاین، زیرکوه و درمیان قابل پیش‌بینی است.

وی با هشدار به کشاورزان درخصوص احتمال خسارت به محصولات بخش کشاورزی مانند زرشک و گیاهان دارویی، ذرت، پنبه و چغندر قند و بخش دامداری گفت: جمع‌آوری محصولات قابل برداشت و انتقال آن به مکان‌های سرپوشیده، کنترل سامانه‌های سرمایشی برای سالن‌های پرورشی از جمله مرغداری ها ، گلخانه‌ها و دامداری ها، اقدامات لازم برای کاهش خسارت سرمازدگی پاییزه، آبیاری باغ ها و مزارع در محدوده دوره سرما، تخلیه آب سامانه‌های تحت فشار و سمپاش‌ها برای جلوگیری از یخ‌زدگی و پوشاندن نهال‌های جوان و آسیب‌پذیر از جمله تدابیری است که باید اندیشیده شود.

کارشناس هواشناسی گفت: در شبانه‌روز گذشته سربیشه با کمینه دمای ۳ درجه سلسیوس خنک‌ترین و دهسلم با کمینه دمای ۳۸ درجه سلسیوس گرم‌ترین ایستگاه استان بوده است.

تغییرات دما در بیرجند هم در این مدت بین ۸ و ۳۳ درجه ثبت شد.