سازمان جهانی بهداشت:سویه اومیکرون در ۳۸ کشور شناسایی شده است

سازمان جهانی بهداشت:سویه اومیکرون در ۳۸ کشور شناسایی شده است

سازمان جهانی بهداشت روز جمعه بیان کرد که حالا سویه اومیکرون ویروس کرونا در ۳۸ کشور جهان شناسایی شده است ولی تاکنون هیچ مورد از مرگ مربوط به این سویه گزارش نشده است.

بهداشت جهانی,سویه اومیکرون

پایگاه خبری تحلیلی اخبار شرق ایران – به گزارش ایرنا، ماریا ون کرخوف، یک مقام در سازمان جهانی بهداشت، طی یک کنفرانس خبری اظهار کرد که این سازمان شاهد” نرخ رشد فزاینده” و افزایش شناسایی مورد ابتلا به سویه اومیکرون بوده است.

او گفت:گفته می شود که میزان سرایت این سویه افزایش یافته است، آنچه ما باید بدانیم این است که آیا در مقایسه با سویه دلتا سرایت پذیری بیشتری دارد یا خیر.

کرخوف همینطور اشاره کرد که سویه دلتای ویروس کرونا همچنان سویه غالب در سراسر جهان است.

وی توضیح داد:معلوم نیست که سویه جدید باعث بیماری شدیدتر می شود یا خیر. گزارش های نخست از آفریقای جنوبی نشان میدهند که بسیاری از بیماران علائم خفیف را تجربه می کنند. نخستین موارد ابتلا به سویه اومیکرون در میان گروهی از دانشجویان گزارش شده است و افراد جوان تر نسبت به افراد مسن علائم خفیف تری را تجربه می کنند.

یک پزشک برجسته آفریقای جنوبی در این هفته به خبرگزاری ها خاطرنشان کرد که علائم سویه اومیکرون غیرعادی اما« بسیار خفیف» است.

در همین حال سومیا سوامیناتان دانشمند ارشد سازمان جهانی بهداشت گفت که مردم نباید از سویه جدید اومیکرون وحشت کنند و هنوز برای اظهار نظر در مورد مورد نیاز به تغییر در واکسن ها زود است.

مایک رایان مدیر اورژانس سازمان جهانی بهداشت هم بیان کرد که هنوز هیچ مدرکی برای تغییر واکسن ها و تطبیق آن ها با سویه اومیکرون وجود ندارد و در حال حاضر واکسن های بسیار مؤثری وجود دارند.

وی تاکید کرد:ما باید بر توزیع عادلانه تر واکسن ها تمرکز کنیم. ما باید روی واکسینه کردن افرادی که بیشتر در معرض خطر هستند تمرکز کنیم.

سویه اومیکرون درحال حاضر در آسیا، آفریقا، آمریکا، خاورمیانه و اروپا شناسایی شده است و موارد ابتلا به این سویه در هفت استان از ۹ استان آفریقای جنوبی گزارش شده است. این سویه برای اولین بار در آفریقای جنوبی گزارش شد.

به گزارش ایرنا، با شیوع سریع اومیکرون در نقاط مختلف جهان، اقدامات محدود کننده در برابر این نوع جدید کرونا توسط دولتمردان کشورها آغاز شد و ترس از موج مرگبار دیگری از عفونت ها را عمیق تر کرد و نشان داد که نبرد تقریباً دو ساله علیه این بیماری تمام نشده است.

در حالیکه برخی دولت های اروپایی به سرعت اقدامات سختی از جمله استفاده اجباری از ماسک و حفظ فاصله گذاری اجتماعی را مجدداً اعمال کرده اند ،

سویه جدید کرونا در حالی در جنوب آفریقا شیوع پیدا کرده است که تنها هفت درصد از جمعیت یک میلیارد و ۲۰۰ میلیونی قاره آفریقا واکسینه شده اند.

قاره آفریقا برای ایمن سازی ۶۰ درصد ساکنانش و دستیابی به سطحی از مصونیت در برابر ویروس کرونا حدود ۱.۵ میلیارد دز واکسن نیاز دارد. این در حالی است که تاکنون این قاره کمی بیش از ۴۰۰ میلیون دز دریافت کرده است.

سازمان ملل و سازمان بهداشت جهانی در ماه گذشته از روند استفاده از واکسن بوستر( دز سوم) در کشورهای ثروتمند انتقاد کرده و اعلام داشتند که این امر دسترسی کشورهای فقیرتر به واکسن را کاهش می دهد.