زمین لرزه ای به بزرگی ۳٫۵ریشتر دیهوک خراسان جنوبی را تکان داد؛

زمین لرزه ای به بزرگی ۳٫۵ریشتر دیهوک خراسان جنوبی را تکان داد؛

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، بهنقل از شبکه لرزه نگاری بیرجند وابسته به مرکز لرزه نگاری کشوری موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران، این زمین لرزه در عرض شمالی ۳۳ درجه و ۱۴دقیقه و طول شرقی ۵۷ درجه و ۴۹ دقیقه در عمق ۱۰کیلومتری زمین رخ داد.
همچنین ۲۸شهریور ماه ۹۵ زمین لرزه ای به بزرگی ۳٫۶ ریشتر در ساعت یک و ۴۴ دقیقه و ۹ثانیه در حوالی طبس به ثبت رسید و  هشتم شهریور ماه زلزله ای به بزرگی ۴٫۱ ریشتر ساعت ۱۶و ۱۵دقیقه و ۵۸ثانیه بخش دیهوک از توابع شهرستان طبس را تکان داده بود .
شهر دیهوک در ۱۹۵کیلومتری غرب بیرجند مرکز خراسان جنوبی و در ۸۲کیلومتری شهر طبس قرار دارد.
سوم مرداد ماه ۹۵ نیز زمین لرزه ای به بزرگی ۴٫۲ ریشتر در ساعت ۱۰و ۱۹دقیقه و ۳۹ثانیه در بخش دستگردان به مرکزیت عشق آباد شهرستان طبس رخ داد.
شهر طبس در ۲۷۰کیلومتری غرب بیرجند مرکز خراسان جنوبی قرار دارد
چندی قبل مسئول شبکه لرزه نگاری بیرجند گفته بود که در ۵۰ سال گذشته رکورد بیشترین زلزله های بالای هفت ریشتر کشور در خراسان جنوبی به ثبت رسید.
علی هاشمی گازار، افزود: رکورد بزرگترین شکستگی سطحی کشور در تاریخ ایران به طول ۱۲۵ کیلومتر در استان مربوط به زلزله «اردکول» زیرکوه در سال ۱۳۷۶ است و این نشان می دهد وضعیت زلزله و گسل های خراسان جنوبی به نحوی است که میزان تخریب ها زیاد خواهد بود.
وی گفت: در ۱۰ سال گذشته تعداد زلزله های اتفاق افتاده در خراسان جنوبی زیاد است که نشان می دهد وضعیت منطقه از لحاظ زلزله خیز بودن باید مورد توجه واقع شود.