رییس جمهور به کرمانشاه سفر می‌کند؛

رییس جمهور به کرمانشاه سفر می‌کند؛

استاندار کرمانشاه از سفر قریب الوقوع رییس جمهور برای افتتاح برخی از پروژه‌های استان و بازدید از مناطق زلزله زده کرمانشاه خبر داد.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق، هوشنگ بازوند در نشست خبری امروز (۱۴ بهمن) از افتتاح ۱۳۰۸ طرح و پروژه عمرانی و اقتصادی در دهه فجر امسال خبر داد و اظهار کرد: از این تعداد ۶۱۱ پروژه عمرانی و ۶۹۷ طرح اقتصادی هستند.وی افزود: با افتتاح ۶۹۷ طرح اقتصادی زمینه اشتغال ۱۳۹۸ نفر در استان فراهم می‌شود.

بازوند مجموع اعتبارات صرف شده برای بهره برداری این تعداد طرح و پروژه را ۲۱۹۰ میلیارد تومان اعلام کرد.

استاندار کرمانشاه همچنین از سفر قریب الوقوع رییس جمهور برای افتتاح برخی از این پروژه ها و بازدید از مناطق زلزله زده استان خبر داد و اظهار کرد: فعلا تاریخ دقیق این سفر مشخص نیست، اما حتما این سفر انجام می‌شود.

بازوند درادامه به بحث زلزله اشاره کرد و افزود: تمام تلاش ما این است از زلزله فرصت ایجاد کنیم که تا حدی در این زمینه موفق شده‌ایم. به واقع زلزله فرصتی شد تا مسئولین کشوری را نسبت به مطالبات استان در همه زمینه ها حساس کنیم.

بازوند با تاکید بر اینکه استان دچار فقر مطالبه گری است، اظهار کرد: لازم است مطالبات استان به گوش دولتمردان برسد که در این زلزله این فرصت فراهم شد.

استاندار کرمانشاه افزود: علاوه بر این زلزله اخیر موجب شد امکانات خوبی بگیریم. بعنوان مثال امسال ۱۰۰ درصد اعتبارات عمرانی استان تخصیص شد.

وی افزود: از مجموع ۴۰۲ میلیارد تومان اعتبارات عمرانی استان ۲۸۰ میلیارد تومان بصورت نقد و مابقی بصورت اسناد است که در سفر آقای نوبخت رییس سازمان برنامه و بوجه درخواست کردیم که این اسناد تبدیل به پول نقد شود و این هنر مدیران استان است که این اعتبارات را تا ۳۱ تیرماه سال آینده جذب کنند.

بازوند گفت: همچنین ۹۶ میلیارد تومان کمک فنی و اعتباری جذب کردیم که با این اعتبارات به سرمایه گذاری در حوزه اشتغال کمک می‌کنیم.

استاندار کرمانشاه در ادامه به معضل بیکاری استان اشاره کرد و افزود: یکی از بزرگترین چالش های استان معضل بیکاری است. معضلی که با سخنرانی حل نمی‌شود و نیاز به برنامه ریزی دارد.

وی از وجود ۱۲۵ هزار نفر بیکار در استان خبر داد و اظهار کرد: علاوه بر این سالانه ۷۵۰۰ تا ۸۰۰۰ نفر بیکار دیگر به این تعداد افزوده می‌شود.

بازوند رفع این میزان بیکاری را نیازمند سرمایه گذاری سالانه هشت تا ۹ هزار میلیارد تومان دانست و اظهار کرد: نیاز به این میزان سرمایه گذاری دولتی در حالی است که به همین میزان نیز باید مردم سرمایه گذاری انجام دهند.

وی افزود: باید با برنامه ریزی مانع ورود بیکار جدید به آمار بیکاران موجود شویم و از طرفی سالانه تعدادی از این دپوی بیکاری را جذب کنیم.

بازوند اولین گام موثر در رفع معضل بیکاری استان را بهبود فضای کسب و کار عنوان کرد وافزود:  متاسفانه نرخ بالای بیکاری مانع سرمایه گذاری در استان است، زیرا برداشت سرمایه گذاران از این نرخ بالا فضای نامناسب کسب و کار استان است و آنها را از سرمایه گذاری در استان منصرف می‌کند.

بازوند افزود: فضای کسب و کار موارد زیادی را شامل می‌شود و در کنار بحث فرهنگ کار استان، بروکراسی اداری، سیستم بانکی و استعلامات را نیز شامل می‌شود که باید همه اینها بهبود یابد و مشکلات آن رفع شود.

استاندار کرمانشاه از تدوین ۲۰ برنامه برای بهبود وضعیت اشتغال استان خبر داد  و اظهار کرد: این برنامه در کارگروه اشتغال در حال پیگیری است.

وی تحقق اقتصاد مقاومتی را راهکار اصلی رفع معضل بیکاری استان دانست و اظهار کرد: در برنامه های تدوین شده سیاست های اقتصاد مقاومتی مدنظر قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: قطعا اولویت مدیران استان در حال حاضر در کنار بحث رسیدگی به زلزله زدگان، بحث اشتغال است.

سرمایه گذاری خارجی در کرمانشاه صفر است

بازوند در ادامه این نشست خبری در خصوص اسناد توسعه تدوین شده برای شهرستانهای استان، با بیان اینکه برخی از این اسناد قابل قبول است گفت: قطعا از اسنادی که منطبق با برنامه ششم توسعه باشند، استفاده خواهیم کرد.

استاندار کرمانشاه همچنین با انتقاد از وضعیت جذب سرمایه گذاری خارجی در استان، رقم سرمایه گذاری خارجی در کرمانشاه را صفر اعلام کرد.

وی افزود: علی رغم ظرفیت های موجود سرمایه گذاری خارجی نداریم که این امر در دستور کار است.

وی  گفت: در این زمینه پروژه پالایشگاه آناهیتا و پتروشیمی اسلام آبادغرب را مدنظر داریم که از سرمایه گذاری خارجی  برای اجرای آنها استفاده کنیم.

بازوند به نبود بستر سرمایه گذاری خارجی در استان اشاره کرد وافزود: در استان ظرفیت داریم، اما متاسفانه بستر لازم را برای جذب سرمایه گذاری خارجی فراهم نکرده‌ایم. به عنوان مثال در حال حاضر کشور قطر برای سرمایه گذاری در استان اعلام آمادگی کرده اما هنوز نتوانستم زمین برای آنها فراهم کنیم.

بازوند تصریح کرد: در حال حاضر ۲۵۰ فرصت سرمایه گذاری هم برای سرمایه گذاران داخلی و هم برای سرمایه گذاران خارجی مشخص شده است و باید در کنار معرفی فرصت‌ها بستر کار سرمایه گذاران خارجی را فراهم کنیم.

بازند خاطر نشان کرد: در راستای معرفی ظرفیت ها یکی از برنامه های ما در این زمینه دعوت سفرای کشورهای خارجی به استان است.