ریل سراسری به بیرجند نزدیک تر شد؛

ریل سراسری به بیرجند نزدیک تر شد؛

با آغاز عملیات اجرایی قطعه نخست در مسیر شمال به جنوب راه آهن زاهدان – مشهد از ایستگاه یونسی به گناباد، ریل سراسری به بیرجند نزدیک تر شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، راه‌ آهن زاهدان – مشهد نقطه اتصال ریلی بین استان ‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی معرفی شده و این طرح بخشی از کریدور ترانزیتی شمال – جنوب شرقی است.
استان خراسان جنوبی با اجرای خط راه آهن بیرجند – کالشور (خراسان رضوی) به شبکه راه آهن سراسری متصل خواهد شد و آرزوی به حق و دیرینه مردم این استان محقق می شود.
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور  در آیین آغاز عملیات اجرایی این طرح در خراسان رضوی گفت: ساخت قطعه نخست از مسیر ریلی شمال به جنوب با دستور معاون اول رئیس جمهوری که به خراسان رضوی سفر کرده است، آغاز شد.
خیرالله خادمی، اعتبار لازم برای این طرح را ۵۴۲ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: امیدواریم خط ریلی این مسیر طی سه سال آینده به بهره برداری برسد.
وی ادامه داد: همچنین عملیات ساخت خط ‌آهن چابهار – زاهدان از جنوب به شمال به طول ۶۱۰ کیلومتر به هشت قطعه اجرایی تقسیم و از سه سال پیش آغاز شده‌ و عملیات اجرایی آن شامل زیرسازی، روسازی و ساخت ایستگاه ها توسط پیمانکاران ایرانی در دست انجام است.
وی گفت: اتصال چابهار به مشهد و توسعه ترانزیت محور شرق بخصوص به کشورهای آسیای میانه و مرکزی، دسترسی افغانستان به آبهای آزاد و ارتباط هند به آسیای میانه و مرکزی از مزایای این خط ریلی است.
معاون وزیر راه و شهرسازی، اجرای راه آهن چابهار – مشهد را بزرگترین و طولانی ترین پروژه ریلی کشور توصیف و بیان کرد: تکمیل این پروژه نیازمند ۱۰۰ هزار میلیارد ریال اعتبار است که دولت از منابع مختلف همچون پیوست بودجه و سرمایه گذاری خارجی تامین اعتبار آن را انجام خواهد داد.
وی در این آیین از اتمام مطالعات قطعه دوم طرح تا بیرجند خبر داد و گفت: در صورت تامین اعتبار، طرح اجرایی این بخش نیز آغاز خواهد شد.
خادمی تصریح کرد: در بودجه سال آینده دولت، در اعتبارات راه آهن تنگناهایی وجود دارد که تامین اعتبار از سایر منابع علاوه بر بودجه با استفاده از فاینانس و اوراق مشارکت توسط دولت برای افزایش اعتبار پروژه ها انجام خواهد شد.
وی گفت: با آغاز عملیات اجرایی راه‌آهن زاهدان – مشهد بخش دیگری از کریدور ریلی شمال – جنوب تکمیل می‌شود.
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور افزود: این خط ریلی بخشی از کریدور ریلی شمال – جنوب شرق کشور است که کشورهای آسیای میانه را از طریق راه‌آهن سرخس به شبکه ریلی جمهوری اسلامی ایران و سپس به بندر چابهار و آب‌های آزاد متصل می‌کند.
وی بیان کرد: قطعه اول طرح راه‌آهن زاهدان – مشهد از شمال به طول ۴۸ کیلومتر از ایستگاه یونسی از خط ریلی مشهد – بافق منشعب و پس از عبور از مسیر دشت و تپه ماهور به ایستگاه گناباد منتهی می‌شود.
خادمی گفت: سرعت طرح ۹۰ کیلومتر بر ساعت برای قطارهای باری و ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت برای قطارهای مسافری است.
وی تصریح کرد: ‌این محور دارای ۴۵ دستگاه پل و آب‌رو و یک دستگاه پل بزرگ است و یک میلیون و ۴۰۰ هزار مترمکعب خاکبرداری، یک میلیون متر مکعب خاکریزی، ۹۸ هزار متر مکعب بتن‌ریزی نیز احجام عملیاتی در این خط ریلی بایستی انجام شود.
به گزارش ایرنا از ابتدای تاسیس استان خراسان جنوبی موضوع اتصال استان به راه آهن سراسری همواره به عنوان یک مطالبه مهم مردمی مطرح بوده و پیگیری های فراوانی تاکنون از سوی مدیران اجرایی و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی صورت گرفته است.
نبود خط آهن در خراسان جنوبی از مهمترین موانع سرمایه گذاری محسوب می شود و وجود محصولات کشاورزی راهبردی و نیز فرآوری این محصولات و رسیدن به بازارهای هدف مستلزم وجود زیرساخت های موجود در حوزه حمل و نقل به ویژه ریلی است.
هم اکنون از ۱۱ شهرستان خراسان جنوبی فقط شهرستان طبس در غرب استان به راه آهن سراسری متصل است و اداره کل راه آهن شرق نیز در این شهرستان قرار دارد.
با توجه به اینکه توسعه حمل و نقل ریلی یکی از مهمترین سیاست های کاری دولت تدبیر و امید اعلام شد، از ابتدای شروع به کار دولت یازدهم اقدامات و پیگیری های مناسبی در این زمینه صورت گرفته به گونه ای که اعتبار پروژه راه آهن استان در سال ۹۴ پایدار شد و ردیف اعتباری مستقلی نیز به خود اختصاص داد اگرچه به اذعان مسئولان و نمایندگان خراسان جنوبی، مبلغ اعتبارات اختصاص یافته برای چنین طرح بزرگی کافی نیست.
به گفته مسئولان استان سال ۹۳ برابر پیگیری هایی که صورت گرفت مبلغ ۲۰ میلیارد ریال در خصوص انجام مطالعات اجرای راه آهن بیرجند – زاهدان و در نهایت اتصال به راه آهن سراسری بافق – مشهد اختصاص داده و تامین اعتبار شد که انجام مطالعات این طرح نیز در اولویت کاری شرکت مادرتخصصی ساخت و توسعه زیربناهای راه آهن سراسری کشور قرار گرفت.
مطالعات این طرح از دو محور شامل ۲۲ کیلومتر از سمت بیرجند و نیز ۵۱ کیلومتر شامل محور کالشور – گناباد در خراسان رضوی انجام شد.
استاندار خراسان جنوبی ۱۸ آذر امسال در شورای برنامه ریزی و توسعه استان گفت: سرمایه گذارانی که قصد سرمایه گذاری در این استان را دارند در بیرجند و قاین به دلیل اینکه جزو نقاط کمتر توسعه یافته نیست، سرمایه گذاری نمی کنند و در مناطقی هم مثل نهبندان به دلیل نبود راه آهن و مسیر زمینی مناسب و هوایی انگیزه ای ندارند.
محمدمهدی مروج الشریعه افزود: امروز حق این استان نیست که از محل اعتبارات ارتقای شاخص های توسعه اقتصادی ۲۰ میلیارد تومان را صرف پروژه راه آهن کنیم اما نمی توان منتظر هم ماند، پس باید این مساله برای همیشه ختم شود.
وی اظهار کرد: برای ارتقای شاخص های اقتصادی راهی جز سرمایه گذاری در حوزه های زیرساختی نیست پس برای یکبار هم که شده هر آنچه داریم و نداریم را بگذاریم تا این پروژه شروع شود و با این کار هم با کشور اتمام حجت و هم درصد مورد نیاز جذب سرمایه گذار برای سرمایه گذاری فاینانس را مرتفع کردیم.
مسئولان استان پیشتر اعلام کردند که اعتبار مورد نیاز از سوی مشاور برای اجرای طرح راه آهن در فاز ۵۱ کیلومتر محور ارتباطی کالشور – گناباد، ۵۴۶ میلیارد ریال برآورد شده و برآورد اعتبار مورد نیاز برای اجرای محور بیرجند به طول ۲۲ کیلومتر نیز ۴۱۰ میلیارد ریال است.
از سوی دیگر خراسان جنوبی دارای کمترین میزان بزرگراه در کشور است و توسعه حمل و نقل و نیز توجه به مشکلات موجود در این بخش یکی از مهمترین نیازهای زیرساختی استان در مسیر رسیدن به اهداف توسعه ای است.
این استان ۴۶۰ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد و با توجه به ظرفیت های اقتصادی استان به ویژه در حوزه بازارچه های مرزی قطعا یکی از مهمترین راه های رسیدن به بازار کشورهای همسایه و رونق اقتصادی در این استان توسعه شبکه حمل و نقل ریلی، جاده ای و هوایی است.
در صورت توجه به زیرساخت های حمل و نقل و رفع شدن مشکلات در این زمینه علاوه بر رشد و رونق اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری داخلی، زمینه های ورود سرمایه گذاران خارجی نیز به استان فراهم می شود.
خراسان جنوبی در منطقه ای قرار دارد که از گذشته های دور بخشی از جاده ابریشم بود و نقش مهمی در توسعه اقتصادی و مبادلات تجاری کشور داشته است.
اکنون که کلنگ ساخت قطعه نخست در مسیر شمال به جنوب راه آهن زاهدان – مشهد در استان خراسان رضوی به زمین زده شد، می طلبد با توجه ویژه دولت و مجلس، اعتبار لازم برای راه آهن خراسان جنوبی اختصاص یابد و از سایر منابع مالی و تعاملات بین استانی نیز بهره گرفت.