روزهای زعفرانی بورس کالا؛

روزهای زعفرانی بورس کالا؛

معاملات گواهی سپرده زعفران که روز یکشنبه راه اندازی شد، در چهار روز معاملاتی که پشت سر گذاشت، هر روز مورد معامله قرار گرفت و حجم کل معاملات آن به یک کیلو و ۳۵۵ گرم افزایش یافت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق به نقل از یایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، معاملات گواهی سپرده زعفران روز یکشنبه با معامله یک کیلو و ۱۰۶ گرم به ارزش ۵۰ میلیون و ۱۹۶هزار ریال افتتاح شد و روزهای دوشنبه و سه شنبه هر کدام با حجمی معادل ۵۰گرم و به ارزش ۲ میلیون و ۲۷۸هزار ریال و چهارشنبه با معامله ۱۴۹ گرم به ارزش ۶میلیون و ۹۰۹هزار ریال به کار خود پایان داد.
آمار معاملات چهارشنبه و نگاهی به صف های برتر خرید و فروش نشان می دهد که بتدریج بر شمار بازیگران معاملات گواهی سپرده زعفران افزوده می شود چرا که در سه صف برتر خرید تقاضایی معادل ۵۰۰ گرم زعفران از قیمت ۴۴هزار و ۹۵۰ تا ۴۵هزار و ۵۵۵ ریال به ازای هر گرم بر تابلوی معاملات ثبت شده است.
در سه صف فروش برتر نیز ۵ هزار و ۴۰۰ گرم زعفران در قالب گواهی سپرده بر تابلو نقش بست که بیانگر ورود شماری از بازیگران بازار زعفران در این معاملات نوپا است.
به اعتقاد کارشناسان، اینکه هر روز زعفران در بازاری بر پایه اوراق و با پشتوانه محصول انبار و سیستم عرضه و تقاضا، کشف قیمت شود، اثرات مثبتی بر برای بازار داخلی زعفران خواهد داشت و با رونق این بازار، شاهد واقعی تر شدن قیمت زعفران و رسیدن کشاورزان به سودهای واقعی خواهیم بود.
معاملات گواهی سپرده زعفران در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۵ و۳۰ انجام شده و وجه حاصل از معامله، ظرف دو روز کاری پس از انجام معامله با لحاظ هزینه های انبارداری و کارمزد معاملات به حساب دارنده زعفران واریز می شود.