رودخانه های خراسان جنوبی ساماندهی می شود؛

رودخانه های خراسان جنوبی ساماندهی می شود؛

حسین امامی با بیان اینکه ساماندهی رودخانه در محدوده های جمعیتی مدنظر است،افزود: در چند سال اخیر مطالعات اولیه هزار کیلومتر از حریم بستر رودخانه های استان انجام شده است.
وی ادامه داد: در حال حاضر مطالعات رودخانه های سراب، پله باغ، اسفهرود در بیرجند انجام و انحراف ۸٫۵ کیلومتر از رودخانه شکراب بیرجند انجام شده است.
به گزارش خبر شرق، امامی با بیان اینکه طرح ساماندهی رودخانه ها در۱۱ شهرستان تابعه استان در حال اجراست، بیان کرد: بزرگترین پروژه ای که در ۲ سال گذشته به پایان رسید پروژه انحراف آب شکراب بیرجند بود.
وی ادامه داد: با توجه به مشکلاتی که مسکن مهر شمال شهر بیرجند با آن رو به رو ست این پروژه با حدود ۳۰ میلیارد ریال هزینه اجرا شد و تمامی روان آب ها ورودی حوزه شمالی شهر به قسمت انتهایی رود شاهرود در محدوده معصومیه هدایت می شود.

** ۲۵ درصد از آب ذخیره سدها در بستر طبیعی رها می شود
وی عنوان کرد: ساماندهی رودخانه ها در شهرستان های نهبندان و قاینات در مکان های حساس، اولویت بندی و اجرایی شده است.
وی با اشاره به اینکه یکی از معضل اساسی در شهر بیرجند موضوع ظرفیت پایین رودخانه پله باغ برای عبور سیلاب است، یادآور شد: در این زمینه پروژه انحراف روان آب بالادست حوزه پله باغ مد نظر است و امید است با اعتبار ملی این پروژه به زودی اجرا و امنیت و خاطرآسوده شهروندان این منطقه فراهم شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان افزود: ۲۵ درصد از آب سدهای ذخیره آبی استان که مهار می شود، بابت حق آبه زیست محیطی در بستر طبیعی رودخانه رهاسازی می شود.
به گفته امامی مردم و کشاورزان بدون اینکه هزینه ای برای دولت فراهم کنند، نسبت به مدیریت روان آب ها در مزارع کشاورزی همکاری می کنند، این مهم یک کار مردمی است که از قدیم انجام شده و اکنون نیز بین کشاورزان رواج دارد.

** سه سال آینده کسری مخزن آب به صفر می رسد
وی با بیان اینکه از ابتدای سال زراعی تاکنون کسری مخزن از ۱۶۴ میلیون متر مکعب به حدود ۱۳۵ میلیون مترمکعب کاهش یافت یادآور شد: تلاش داریم در سه سال آینده با همکاری مردم کسری مخزن را به صفر برسانیم.
وی با بیان اینکه بارندگی های اخیر سبب شد میزان بارندگی به حد نرمال برسد، اظهار کرد: میزان بارندگی معادل بارندگی دراز مدت رسید و از نظر حجم ریزش های جوی اکنون در وضعیت نرمال قرار داریم.
وی ادامه داد: مردم بدانند با توجه به سابقه خشکسالی های طولانی مدت در خراسان جنوبی، این استان همچنان در معرض خشکسالی قرار دارد.
وی یادآور شد: در مجموع در سیلاب های اخیر در هفت سد مخزنی استان حدود ۶ میلیون مترمکعب آب مهار شد اما با توجه به اینکه ظرفیت این سد ها حدود ۵۷ میلیون مترمکعب است، ۱۲ میلیون مترمکعب(کمتر از ۲۵ درصد) ظرفیت سدها پر شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان افزود: در طرح های تغذیه مصنوعی استان ۶٫۵ میلیون متر مکعب ذخیره سازی شد که به مرور صرف تغذیه سفره های آب زیرزمینی خواهد شد.

امامی گفت: اصلا دنبال اینکه تمامی روان آب ها را مهار کنیم نیستیم به این دلیل که بخش زیادی از آن باید صرف احیا و خودپالایی رودخانه ها و تالاب های استان شود.
وی ادامه داد: به عنوان مثال در حوزه دشت سهل آباد، حجم زیادی روان آب وجود دارد که کجی نمکزار را تغذیه می کند و سبب احیای این تالاب می شود چراکه ارزش زیست محیطی زیادی برای استان دارد.
وی اضافه کرد: در نتیجه این دیدگاه که همه روان آب ها باید مهار شود، قابل قبول نیست و باید با اکوسیستم استان که بسیار حساس است، با احتیاط رفتار شود.

امامی در ادامه اظهار کرد: اگر حق آبه دق ها و تالاب ها مهار شود باید منتظر وقوع معضل بیشتر ریزگردها در استان باشیم به همین دلیل برای مهار بخشی از روان آب ها برنامه ریزی می شود بدون اینکه آسیبی به اکوسیستم پایین دست وارد شود.
وی تاکید کرد: در مجموع ۲۶۴ میلیون متر مکعب برداشت آب مازاد بر توان سفره در سال ۹۱ محاسبه شده که لازم است جهت به تعدیل رسیدن سفره ۲۶۴ میلیون متر مکعب کاهش برداشت محقق شود.
وی افزود: تاکنون ۷۹ میلیون مترمکعب با اقدامات کنترلی و گشت زنی، انسداد چاه های غیرمجاز و نصب کنتور هوشمند محقق شده است.
وی یادآور شد: ۱۸۵ میلیون متر مکعب دیگر هنوز برداشت مازداد بر سفره ها وجود دارد که سهم عمده آن یعنی ۱۴۸ میلیون متر مکعب باید با تعدیل پروانه های موجود بر اساس آب قابل برنامه ریزی کاهش یابد.