رشد ۱۰۳ درصدی صادرات و ماده ۱۱۶ از طریق بازارچه مرزی ماهیرود خراسان جنوبی؛ در 9 ماه ابتدای امسال صورت گرفت:

رشد ۱۰۳ درصدی صادرات و ماده ۱۱۶ از طریق بازارچه مرزی ماهیرود خراسان جنوبی؛

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق به نقل از فارس، محمدرضا فخر  اظهار داشت:در ۹ ماه ابتدای امسال از لحاظ ارزش، مجموع صادرات و ماده ۱۱۶ از طریق بازارچه مرزی ماهیرود استان ۴۶۴ میلیون و ۷۸۱ هزار و ۸۸۳ دلار بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰۳ درصد رشد داشته است.

وی گفت: بازارچه‌های مرزی از گذشته به منظور مبادلات تجاری ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه خراسان جنوبی با داشتن مرز مشترک با افغانستان دارای چندین بازارچه مرزی است، تصریح کرد: متأسفانه در حال حاضر تنها بازارچه مرزی ماهیرود فعال بوده و دیگر بازارچه‌ها غیرفعال هستند.

رئیس سازمان بازارچه‌های مرزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۲۶۷ هزار و ۳۲۲ تن کالا که اظهارنامه صادراتی آن در بازارچه مرزی میل ۷۸(ماهیرود) استان تنظیم‌شده صادر شده است، افزود: ارزش این کالاها ۴۲ میلیون و ۸۲۸ هزار و ۸ دلار بوده است.

فخر به صادرات ماده ۱۱۶ که از طریق بازارچه مرزی ماهیرود استان انجام‌شده اشاره کرد و افزود: در ۹ ماه ابتدای امسال میزان صادرات ماده ۱۱۶ در این بازارچه از لحاظ ارزش ۴۲۳ میلیون و ۹۵۳ هزار و ۸۷۵ دلار و از لحاظ وزنی یک‌میلیون و ۹۹۰ هزار و ۵۸۲ تن کالا بوده است.

وی مجموع صادرات و ماده ۱۱۶ که از طریق بازارچه مرزی میل ۷۸ خراسان جنوبی در ۹ ماه ابتدای امسال صورت‌گرفته را ۴۶۴ میلیون و ۷۸۱ هزار و ۸۸۳ دلار دانست و گفت: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰۳ درصد رشد داشته است.

رئیس سازمان بازارچه‌های مرزی خراسان جنوبی ادامه داد: از نظر وزنی مجموع صادرات و ماده ۱۱۶ که از طریق بازارچه مرزی ماهیرود استان در ۹ ماه ابتدای امسال انجام‌شده ۲ میلیون و ۲۵۷ هزار و ۹۰۴ تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۶۹ درصد افزایش یافته است.

فخر یادآور شد: عمده اقلامی که از طریق بازارچه مرزی استان صادر شده شامل مصالح ساختمانی، کود شیمیایی، مواد شوینده و مواد غذایی بوده است.

وی خاطرنشان کرد: میزان واردات صورت‌گرفته در بازارچه مرزی فعال استان در طی ۹ ماه ابتدای امسال صفر بوده است.