راه‌اندازی سطح ۴ حوزه در استان خراسان جنوبی پیگیری می‌شود/تحصیل ۷۰۰ طلبه خواهر در خراسان جنوبی؛

راه‌اندازی سطح ۴ حوزه در استان خراسان جنوبی پیگیری می‌شود/تحصیل ۷۰۰ طلبه خواهر در خراسان جنوبی؛

مدیر حوزه‌های علمیه خراسان جنوبی گفت: برای اینکه از ظرفیت افراد، اساتید و مدیران استفاده شود درحال پیگیری هستیم که سطح ۴ را در استان و بیرجند فعال کنیم و مدرسه تخصصی تبلیغ در سطح ۳ فراهم شده ‌و امید است سال آینده در قاین راه‌اندازی شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق، حجت‌الاسلام مجید نصیرایی اظهار داشت: امروز باید برای دفاع از وطن و پیام به بیگانه همه به صحنه بیاییم.

وی از وجود ۲۳ مدرسه علمیه در خراسان جنوبی خبر داد و افزود: در این راستا قریب به‌ یک هزار و ۹۰۰ نفر در این حوزه‌ها مشغول به فعالیت و تحصیل هستند که از این تعداد ۷ مدرسه مربوط به خواهران و ۱۶ مدرسه مربوط به برادران است.

تحصیل ۷۰۰ طلبه خواهر در خراسان جنوبی

مدیر حوزه‌های علمیه خراسان جنوبی از وجود ۷۰۰ طلبه خواهر در خراسان جنوبی خبر داد و بیان کرد: در بحث سطح علمی نیز در ۳ سطح در استان فعالیت علمی و آموزشی آنان وجود دارد و تا اتمام سطح ۳ در استان مشغول فعالیت هستند.

نصیرایی با اشاره به اینکه در دوره جدید فعالیت‌ها امسال فارغ‌التحصیل سطح ۳ نیز خواهیم داشت تصریح کرد: زمینه درس سطح ۴ و خارج نیز به صورت غیر حضوری و مجازی وجود دارد و برای اینکه از ظرفیت افراد، اساتید و مدیران استفاده شود در حال پیگیری هستیم که سطح ۴ را در استان و بیرجند فعال کنیم.

مدرسه تخصصی تبلیغ سال آینده در قاین راه‌اندازی می‌شود

وی از وجود رشته‌های تخصصی کلام، فقه اصول و تفسیر در حوزه‌های علمیه خبر داد و خاطرنشان کرد: در حال حاضر مقدمات رشته تخصصی تبلیغ و مدرسه تخصصی تبلیغ در سطح ۳ فراهم شده ‌و‌ امید است سال آینده در قاین راه‌اندازی شود.

مدیر حوزه‌های علمیه خراسان جنوبی یادآور شد: سطح ۳ علمی در مدارس خواهران در بیرجند وجود دارد و در صورت فراهم شدن مقدمات، سطح ۳ را در شهرستان‌های قاین، فردوس و طبس نیز راه‌اندازی خواهیم کرد.

ارتقا سطوح آموزشی در حوزه‌های علمیه استان دنبال می‌شود

نصیرایی اظهار داشت: در بحث توسعه کمی و کیفی فعالیت حوزه‌ها برای ارتقا سطح علمی و آموزش حوزه‌ها باید به سرعت بحث ارتقا سطوح آموزشی را دنبال کنیم.

وی با بیان اینکه مجوز مدرسه تخصصی قاین، فردوس، طبس و سطح ۲ حوزه در خضری و فردوس و سطح علمی و آموزشی حوزه باید رشد کنند افزود: معتقدیم از درس خارج که سطح ۴ است طلبه‌های ما به مشهد و قم نروند و در خود استان بهترین اساتید شناسایی، جذب و تقویت شوند.

مدیر حوزه‌های علمیه خراسان جنوبی با بیان اینکه در بحث پذیرش حوزه سال گذشته بیش از ۲ هزار و ۱۰۰ نفر متقاضی ورود به مدرسه‌های علمیه در سطح استان بودند گفت: از این تعداد تنها ۶۰۰ نفر پذیرش شدند و مابقی  به دلیل نبود زیرساخت‌ها پذیرش نشدند.

قدمت‌ ۷۰۰ ساله حوزه علمیه در استان خراسان جنوبی

نصیرایی با اشاره به اینکه در بحث زیرساخت‌ها به دلیل فاصله بین آنچه که هستیم و باید باشیم، باید تلاش کنیم بیان کرد: در خراسان جنوبی مدارسی وجود دارد که در مکان‌های موقت و استیجاری هستند.

وی یادآور شد: خوشبختانه حرکت‌های خوبی انجام شده ‌و در این راستا امسال با پیگیری‌های انجام شده خوشبختانه درصد تخصیص اعتبار درصد خوبی است.

مدیر حوزه‌های علمیه خراسان جنوبی با بیان اینکه در خراسان جنوبی قدمت دانشگاه کمتر از ۵۰ سال است اما قدمت‌ حوزه بیش از ۷۰۰ سال است خاطرنشان کرد: علت علم دوستی و فرهنگ مردم محصول کار حوزه است.

نصیرایی با اشاره به اینکه اگر می‌خواهیم پیشرفت کنیم باید هم صنعت، هم فرهنگ، اعتقاد و ایمان باهم رشد کند اظهار داشت: در حوزه رایزنی‌هایی شده ‌و امید است در حوزه علمیه زیرساخت‌های لازم فراهم شود.