ذخیره سازی ۴۰۰ تن سیب و پرتقال طرح تنظیم بازار در استان؛

ذخیره سازی ۴۰۰ تن سیب و پرتقال طرح تنظیم بازار در استان؛

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: ۲۰۰ تن سیب درختی رقم سمیرم شامل ۵۰ درصد زرد و ۵۰ درصد قرمز و ۲۰۰ تن پرتقال تامسون شمال خریداری و در سردخانه های مرکز استان ذخیره سازی شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق، محمد علی بیجاری در نهمین جلسه کمیسیون تنظیم بازار خراسان جنوبی افزود: سهمیه میوه طرح تنظیم بازار استان توسط وزارت جهاد کشاورزی، ۲۰۰ تن سیب درختی و ۳۰۰ تن پرتقال تعیین شد که پس از مکاتبات متعدد و پیگیری لازم در وزارت، سهمیه پرتقال استان به ۴۰۰ تن افزایش یافت.
وی ادامه داد: پیگیری های لازم برای خرید و ذخیره سازی مانده سهمیه پرتقال به میزان ۲۰۰ تن از نوع والنسیا جنوب نیز در حال انجام است.
وی بیان کرد: با توجه به فسادپذیری و درصد افت نسبتا بالای پرتقال تامسون شمال ضرورت دارد سازمان تعاون روستایی استان در تنظیم تقویم زمانی عرضه میوه ایام پایانی سال و نوروز ۹۷ بگونه ای عمل کند که این مقدار میوه سریعتر و حتی المقدور تا روز ۲۹ اسفندماه سال جاری توزیع شود.
وی عنوان کرد: با توجه به اینکه ضرر و زیان وارده به اتحادیه شرکت های تعاونی روستایی طی سه سال گذشته ناشی از انجام خرید میوه طرح تنظیم بازار پرداخت نشده است و با عنایت به مصوبات جلسات قبلی کمیسیون تنظیم بازار استان، اقدامات مساعد عاجل در راستای تامین و پرداخت اعتبار مورد نیاز به مبلغ ۱۲ میلیارد و ۲۳۰ میلیون ریال انجام شود تا توان مالی برای خرید میوه طرح تنظیم بازار در سال جاری افزایش یابد.
مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان اظهار کرد: با عنایت به تامین تسهیلات مناسب برای اتحادیه شرکت های تعاونی روستایی استان با هدف افزایش نقدینگی و قدرت خرید و ذخیره سازی میوه تنظیم بازار در ایام پایانی سال جاری و نوروز ۹۷ اقدامات لازم انجام شود.
بیجاری ادامه داد: در این زمینه فعلا پیش پرداخت میوه داده شده ولی برای پرداخت مابقی وجوه خرید میوه نیاز به اعتبار است.
وی اضافه کرد: البته اخذ تسهیلات منجر به پرداخت کارمزد بانکی می شود که با محل تامین آن مشخص شود تا به سرنوشت وجوه سه سال قبل منجر نشود.
وی ادامه داد: ضمن اینکه برای اخذ ۱٫۵ میلیارد تومان تسهیلات از بانک ها باید وثیقه بانکی در حد مورد نیاز( حداقل ۲ میلیارد تومان) تامین و ارایه شود، همچنین عدم بدهی معوق به شبکه بانکی نیاز است