دادستان بیرجند: با مجرمان فضای مجازی با قاطعیت برخورد می شود؛

دادستان بیرجند: با مجرمان فضای مجازی با قاطعیت برخورد می شود؛

سیدحسین مقدس روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران، اضافه کرد: فضای مجازی به صورت توامان دارای ویژگی ها و منافع بی شماری است و می تواند در ترویج مفاهیم اسلامی نقش مهمی را ایفا کند، که در حال حاضر مشکل زیادی را به قشر جوان و نوجوان و به تبع آن به جامعه وارد کرده که هرگونه تساهل و تسامح در این مورد ظلمی بزرگ به کرامت جامعه خواهد بود.
به گفته این مقام قضایی در همین ارتباط هیچگونه کوتاهی در رابطه با برخورد با مجرمان صورت نمی گیرد و همواره مجرمان این حوزه شناسایی و تحت تعقیب قرار می گیرند.
به گزارش ایرنا، مقدس با اشاره به تشکیل تیم بازرسی فضای مجازی با حضور قضات متخصص در این حوزه، عنوان کرد: این تیم مرتب فضای مجازی را رصد می کنند و در صورت احراز جرم هیچگونه تخفیفی برای مجرمان قایل نیست.
وی به متولیان و مسئولان مکان هایی که دارای اینترنت عمومی هستند هشدار داد، بسیاری از مجرمان برای شناسایی نشدن، از این مکان ها استفاده می کنند حتما تدابیری اندیشیده شود که کاربران فقط با ثبت مشخصات بتوانند از اینترنت استفاده کنند و در غیر این صورت، در صورت ایجاد جرم تحت تعقیب قضایی قرار خواهند گرفت.
مقدس در ادامه افزود: استفاده از فضای مجازی باید با بصیرت و آگاهی کامل انجام شود و گرنه ممکن است منتهی به محکومیت شود و عواقبی را برای کاربران داشته باشد.

** احقاق حقوق عامه از وظایف دادستانی است
مقدس با بیان اینکه احقاق حقوق عامه وظیفه اصلی دادستانی است، گفت: طبق اصل ۲۹۰ قانون آیین دادرسی کیفری، پیگیری و نظارت حقوق عامه وظیفه دادستان است و دادستان در هر جایی که حقوق عامه تضییع شود، طبق قانون ورود خواهد کرد.
وی با اشاره به فرازهایی از سخنان مقام معظم رهبری که قوه قضاییه باید ۱۰۰ درصد انقلابی باشد و انقلابی عمل کند، افزود: معیار ما احقاق حق و اجرای عدالت در مدار قانون است که این خود یکی از اصول انقلابی گری است و این در حالی است که در برخورد با جرایم با قانونمداری تمام عمل خواهیم کرد.
دادستان عمومی و انقلاب اسلامی بیرجند، از مردم درخواست کرد که در هر مکانی که شاهد تضییع حق و حقوق عامه شدند مراتب را کتبی و یا حضوری به دادستانی بیرجند تحویل دهند تا با قاطعیت تمام به موضوع رسیدگی شود.
به گفته وی اگر اقدام دستگاه های دولتی به معنای عام و اشخاص حقوقی به هر صورتی موجب تضییع حقوق عامه شود به یقین مراتب تذکر با ارایه دلایل انجام خواهد شد و در مسایل دیگری همچون خسارت به بیت المال هم به همین گونه عمل خواهیم کرد.

** اقدام های فرهنگی دستگاه ها در حوزه امنیت اجتماعی کافی نیست
مقدس با بیان اینکه دادگستری در حوزه امنیت اجتماعی کمترین وظیفه را دارد اما با بیشترین درگیری با این مسایل مواجه است، افزود: اقدام دستگاه های فرهنگی در حوزه امنیت اجتماعی کافی نیست و اعتراض های زیادی در این زمینه وجود دارد.
به گفته وی باید با پدیده های نوظهور و خلاف پدیده های اجتماعی که آسایش عموم را سلب می کنند برخورد کرد زیرا ایجاد این ناهنجاری خواسته بسیاری از دشمنان و معاندین نظام اسلامی ایران است.
به گفته وی در حوزه نظارت بر اماکن عمومی همچون چایخانه های سنتی و قلیان خانه ها اقدام های خوبی انجام شده و این مکان ها مورد رصد قرار گرفتند و در صورت هرگونه آسیب به جدیت با آنها برخورد خواهد شد که بسیاری از این مکان ها بسته و اعمال قانون شده اند.
مقدس در ادامه یادآور شد: رانندگانی که مرتکب جرم های تعریف شده شوند و حقوق شهروندی را رعایت نکنند در مورد آنها اعمال قانون خواهد شد و در صورت نیاز خودروی آنها هم توقیف می شود.
وی همچنین از توقیف خودروهای مجهز به سیستم های صوتی نامتعارف خبر داد و گفت: در صورت ایجاد مزاحمت و تضییع حقوق عامه با اینگونه ناهنجاری ها هم به جد برخورد می کنیم.

** مواد مخدر سرمنشا بسیاری از آسیب هاست
دادستان بیرجند، مواد مخدر را سرمنشا بسیاری از آسیب های اجتماعی عنوان کرد و افزود: استفاده، حمل و قاچاق مواد مخدر نه تنها خود آسیبی جدی است بلکه به وجود آورنده آسیب های زیادی همچون طلاق، سرقت، قتل و … است.
به گفته وی مبارزه با این سرمنشا آسیب های اجتماعی، نیازمند نوعی عزم ملی است که باید نیروهای نظام و یگان های مسلح با جدیت تمام این پدیده خانمان سوز را کنترل کنند.
وی تاکید کرد: ارزش های دینی و اسلامی خط قرمز نظام است و افرادی که با رفتار، کردار و گفتار خود هنجار شکنی کنند تذکر و در مرحله دوم در مورد آنها اعمال قانون خواهد شد.
وی در ادامه در مورد مباحثی که در مورد برگزاری کنسرت به تازگی مطرح شده است، توضیح داد: ما با هنر و شادی مردم مخالف نیستیم و اگر اجرای کنسرت با هنجار شکنی و رعایت نکردن موازین اسلامی همراه باشد قطعا مخالفت خواهیم کرد.
سید حسین مقدس مهر ماه ۱۳۹۵ با حضور دادستان کل کشور،به عنوان دادستان جدید عمومی و انقلاب بیرجند مرکز خراسان جنوبی معرفی شد.