خود روسیه و چین، چنین ادعاهایی ندارند!

خود روسیه و چین، چنین ادعاهایی ندارند!

پایگاه خبری تحلیلی اخبارشرق ایران مصطفی داننده

🔹به نظر می‌رسد اقبال به روسیه و چین برای مقابله با سیاست‌های تحریمی غرب در دستور کار دولت قرار گرفته است. سفر سید ابراهیم رئیسی به روسیه و توجه ویژه صداوسیما و ائمه جمعه به این سفر به خوبی حکایت از این معنا دارد. بالاخره سیاست خارجی، دنیای یارگیری است و معمولا کشورها سعی می‌کنند به تنهایی وارد رقابت بین‌المللی و منطقه‌ای نشوند. حتی کره شمالی با آن دیوارهای بلندی که دور خودش کشیده است، هم سعی می‌کند یک چین را برای روز مبادا برای خود نگه دارد.

🔹خوب یا بد این استراتژی کشور برای مقابله با تحریم‌هاست اما در این میان خطبه‌های برخی از ائمه جمعه برای تطهیر چین و روسیه بسیار عجیب بود. آنها به گونه‌ای سخن گفتند که گویی روسیه و چین فرشتگانی هستند که خداوند برای نجات ایران آنها را به سمت زمین گسیل داشته است.

🔹بگذارید برای نمونه سخنان امامان جمعه اصفهان و رشت را با هم مرور کنیم.

🔹آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد امام جمعه اصفهان: «روسیه و چین هیچگاه در حال سلطه نگری نبوده‌اند و از این رو معامله با کفار اشکال ندارد همانطور که حضرت علی (ع) این کار را انجام می‌دادند.»

🔹حجت‌الاسلام رسول فلاحتی امام جمعه رشت:« امام جمعه رشت: روسیه و چین مردم آزار نبودند؛ کمک کارمان هم بوده اند.»

🔹فکر می‌کنم خود روسیه و چین هم چنین ادعایی درباره سلطه‌گری و مردم آزاری ندارند که برخی از ائمه جمعه روی آن تاکید می‌کنند. حداقل ما ایرانی‌ها که ظلم‌هایی که روسیه به ما داشته است را به یاد داریم.

🔹کاش امام جمعه رشت سری به پیران شهر می‌زند و از آنها در مورد ظلمی که به آنها توسط روس‌ها شده است، می‌پرسید.

🔹مگر می‌شود به توپ بستن حرم امام رضا (ع) توسط روس‌ها در نوروز ۱۲۹۱ شمسی مصادف با ربیع‌الثانی ۱۳۳۰ قمری را فراموش کرد؟

🔹چه کسانی مجلس ملی ایران را به توپ بستند؟ بله، نیروهای بریگاد قزاق روسی به فرماندهی کلنل ولادیمیر لیاخوف.

🔹اینها متعلق به تاریخ است و می‌گوییم شاید فراموش کرده‌اید. نسل کشی اویغورها توسط دولت چین که تازه است. این نسل کشی را هم ندیدید؟

🔹کاش این حضرات قبل از بیان این نطق‌ها، تعریف خود از سلطه‌‌گری و مردم آزاری را ارائه می‌دادند تا ما متوجه منظور جناب‌شان می‌شدیم. شاید ما اشتباه می‌کنیم!

🔹کاش ائمه جمعه برای توجیه رابطه با روسیه و چین از دلایل بهتری استفاده می‌کردند. مثلا می‌شد گفت که وقتی ترامپ زیر میز برجام زد و اروپایی‌ها تماشا کردند چاره ‌ی جز روی آوردن به چین نبود و گرنه همین چند صد هزاربشکه نفت هم تبدیل به ارز و ریال نمی شد ولی ستایش چین خداناباور در نماز عبادی واقعا نوبر است.

https://www.asriran.com/files/fa/news/1400/11/2/1330392_388.jpg