خرید توافقی ۲.۵ تن زعفران از کشاورزان استان؛

خرید توافقی ۲.۵ تن زعفران از کشاورزان استان؛

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: ۲.۵ تن زعفران از کشاورزان استان خراسان جنوبی توافقی خریداری شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق، هاشم ولی‌پورمطلق با اعلام این خبر اظهار داشت: با وجود خشکسالی‌های پیاپی در استان خراسان جنوبی اما ظرفیت زیادی در سرمایه‌گذاری داریم به طوری که خراسان جنوبی تولید کننده ۹۸ درصد عناب کشور است.

وی با بیان اینکه خراسان جنوبی هشتمین استان کشور در تولید انار است افزود: ۹۶ درصد زرشک بی دانه دنیا در خراسان جنوبی تامین می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: امسال ۱۷ هزار تن زرشک خشک در استان تولید شده که این میزان در ۱۴ هزار و ۸۰۰ هکتار کشت شده است همچین در زمینه تولید و صادرات گیاهان دارویی می‌توانیم فعالیت داشته باشیم.

ولی‌پورمطلق افزود: ۱۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی خراسان جنوبی زیرکشت زعفران است و در راستای حمایت از تولیدکننده طرح حمایتی زعفران امسال انجام شده و زعفران پس از تحول به مراکز خرید برای تعیین عیار و کیفیت به آزمایشگاه ارسال می‌شود که پس از تعیین درجه کیفیت قیمت آن مشخص می‌شود.

وی تصریح کرد: در استان خراسان جنوبی دو آزمایشگاه در شهرستان‌های قاین و بیرجند زعفران را آنالیز می‌کنند و تاکنون ۲ تن و ۵۰۰ کیلوگرم زعفران از کشاورزان خریداری شده که از این میزان یک تن و ۵۰۰ کیلوگرم در سامانه ثبت شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه ۲ میلیارد تومان به زعفران‌کاران استان پرداخت شده و یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان از مطالبات آنها باقیمانده که در نوبت پرداخت است، اظهار داشت: در خرید توافقی زعفران ۴۰ درصد نقدی و ۶۰ درصد به فاصله سه ماهه‌ پرداخت می‌شود.