خرید تضمینی ۱۸۰ تن پنبه از باغداران خراسان‌جنوبی

خرید تضمینی ۱۸۰ تن پنبه از باغداران خراسان‌جنوبی

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: با توجه به فعالیت دو مرکز خرید تضمینی پنبه در بشرویه و سرایان تاکنون ۱۸۰ تن پنبه خریداری شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق به نقل از  ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی، مهدی عصمتی پور امروز (۶ دی ماه) در جمع خبرنگاران اظهارکرد: در خصوص اعتبارات تخصیص یافته به استان در بحث حفظ نباتات افزایش اعتبارات را شاهد بوده‌ایم.

وی با اشاره به کشت‌های جایگزین در استان در پی‌خشکسالی و کمبود آب افزود: در این خصوص کشت محصولات جایگرین با هدف غلات پایدار،حفظ خاک و نباتات و افزایش عملکرد نشاء در استان اجرایی شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی ادامه داد: کشت نشائی چغندر قند در استان اجرایی شده که این کشت آفات را حذف و وجین، حرص  و تنک کردن را کاهش داده است.

عصمتی‌پور اضافه کرد: این کشت با عملکرد ۶۰ تن در هکتار با عیار بالای ۱۹ تا ۲۰ درصد انجام شده است.

وی ادامه داد: همچنین توسعه خارشتر در خراسان‌جنوبی به عنوان استان پایلوت اجرایی شده که استان‌های دیگر برای توسعه این امر از خراسان جنوبی مشورت و بازدید می‌کنند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه خراسان جنوبی استانی خشکی است بیان کرد: خراسان جنوبی جزء استان هایی است که در سال ۹۷ اعتبارات خوبی برای حمایت از توسعه باغات در اراضی شیب دار را دارد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی به خرید تضمینی پنبه در استان اشاره کرد و گفت: در این خصوص تاکنون ۱۸۰ تن پنبه خریداری شده که برای ۸۴ تن آن مبلغ ۲۷۳ میلیون تومان نقد به کشاورزان پرداخت شده است.

عصمتی پور با اشاره به خرید توافقی ۳۰۰۰ تن پنبه در استان یادآور شد: با توجه به اینکه بشرویه بیشترین سطح زیر کشت پنبه را دارد دو مرکز خرید تضمینی در سرایان و بشرویه داریم.

وی همچنین به خرید توافقی زعفران در استان اشاره کرد و افزود: خرید توافقی زعفران در استان با خرید پوشال درجه دو تا سرنگین از ۴۳ میلیون ریال تا ۵۵ میلیون ریال انجام شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی ادامه داد: تا کنون ۱تن و ۵۰۰ کیلو گرم زعفران خریداری شده که در این خرید ۴۰ درصد نقدی و ۶۰ درصد به فاصله سه ماهه پرداخت می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: در این خرید بابت ۴۰ درصد نقدی یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان به کشاورزان پرداخت شده است.