خراسان‌جنوبی عاری از بیماری‌های خطرناک مشترک انسان و دام؛

خراسان‌جنوبی عاری از بیماری‌های خطرناک مشترک انسان و دام؛

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی خراسان‌جنوبی گفت: خراسان‌جنوبی عاری از بیماری‌های خطرناک مشترک انسان و دام است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق و به نقل از  ایسنا، مسعود دادفر گفت: تهیه و تنظیم برنامه‌های پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های باکتریایی، ویروسی، انگلی و قارچی دام‌ها و بیماری‌های مشترک انسان و دام و مراقبت فعال از بیماری‌ها از جمله وظایف دامپزشکی است.

وی ادامه داد: در راستای مبارزه با بیماری‌های مشترک بین انسان و دام از جمله هاری، شاربن، سل، برسلوز(تب‌مالت)، تب خونریزی دهنده کریمو کنگو، جنون گاوی و بیماری‌های واگیردار مانند آبله، طاعون نشخوارکنندگان کوچک و تب برفکی نیز دامپزشکی ایفای نقش می‌کند.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی خراسان‌جنوبی، جمعیت دام استان را یک میلیون و۷۰۰ هزار دام گوسفند و بز، ۳۲هزار راس گاو و گوساله، ۲۶هزارو۸۵۰ نفر شتر اعلام کرد.

دادفر اظهارکرد: براساس پیش‌بینی‌ها، سالانه واکسیناسیون شاربن، هاری، بروسلوز و بیماری‌های واگیردار آبله و طاعون نشخوارکنندگان وتب‌برفکی را انجام می‌دهیم.

وی ادامه داد: در راستای جلوگیری از شیوع بیماری تب‌برفکی گاوی سالانه طی سه فاز واکسیناسیون گاو و گوساله صنعتی، عشایری، روستایی را انجام می‌دهیم.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی خراسان‌جنوبی اظهارکرد: طی سال ۹۴-۹۵ تمام استان‌های کشور درگیر بیماری تب‌برفکی شدند که در خراسان‌جنوبی تاکنون موردی در این زمینه مشاهده نشده است.

دادفر ادامه داد: واکسیناسیون تب‌برفکی گوسفند و بز در فصل زمستان انجام می‌شود، که طی سال گذشته از آبان ماه که تب‌برفکی در کشور شروع شد و از آذر ماه واکسیناسیون را انجام دادیم که نقش مهمی در جلوگیری از شیوع این بیماری داشت.

وی افزود: در زمینه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک، میزان پوشش واکسیناسیون دو برابر نسبت به سال‌گذشته افزایش داشته که باعث شده، ۳۰ کانون سال ۹۴ امسال به ۶ کانون برسد.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی خراسان‌جنوبی در ادامه با اشاره به انجام واکسیناسیون بروسلوز در این استان، تصریح کرد: طی سال گذشته ۳۴۰ هزار دام را واکسن زده‌ایم که امسال این رقم به ۴۰۰ هزار رسیده که شاهد پوشش رشد ۱۰۰درصدی در این زمینه بوده‌ایم.

دادفر با بیان اینکه با افزایش پوشش واکسیناسیون بروسلوز در جمعیت بره و بزغاله ماده میزان مبتلایان انسانی به بیماری تب مالت  کاهش داشته است، به انجام واکسیناسیون بروسلوز برای گاو و گوساله ماده در گاوداری‌های روستایی، صنعتی و عشایری اشاره کرد.

وی با اشاره به پیشگیری‌های انجام شده در زمینه آبله نیز خاطرنشان کرد: پیش‌بینی ما در این زمینه یک میلیون و۴۵۰ هزار بوده که تاکنون به هدف خود رسیده‌ایم و بالای ۹۰ درصد پوشش داشته‌ایم.