ثبت بیش از ۱۸ هزار تولد در سال ۹۵ در استان؛

ثبت بیش از ۱۸ هزار تولد در سال ۹۵ در استان؛

علی پور‌حسین امروز (۲۸ فروردین) در جمع خبرنگاران گفت: در سال گذشته، میزان ثبت ولادت به ازای هر هزار نفر جمعیت در کشور ۱۹٫۸ بوده است که این نسبت در استان، ۲۳٫۸ است.

وی افزود: در سال گذشته، ۱۱ هزارو ۲۲۵ نفر- ساعت آموزش به همکاران ثبت احوال با هدف ارتقای سطح دانش و ارائه خدمات مناسب به مراجعین داده شده است.

مدیرکل ثبت‌احوال خراسان‌جنوبی ادامه داد: در سال ۹۵، شعار اقتصاد مقاومتی را دنبال کردیم و به همین منظور، خدمات ثبت احوال را به دفاتر پیشخوان واگذار و نقشی را در اشتغال ایفا کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه در سال ۹۴، به ۳ دفتر پیشخوان خدمات ثبت احوال را واگذار کردیم، تصریح کرد: در سال گذشته، هشت دفتر پیشخوان را به این تعداد افزودیم و در حال حاضر هفت دفتر در شهرستان بیرجند مشغول خدمت‌رسانی هستند. و ۳ دفتر پیشخوان نیز در سال جاری در بیرجند واگذار خواهیم کرد .

مدیرکل ثبت‌احوال خراسان‌جنوبی اظهار کرد: در سال گذشته، چهار اداره ثبت احوال در استان را با اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیون تومان به فیبر نوری مجهز کردیم و در سال جاری با توجه به اعتبارات این روند را برای تسریع در خدمت‌رسانی به مراجعین ادامه خواهیم داد.

پورحسین ادامه داد: یکی از مهم‌ترین فعالیت‌ها در سال جاری، استفاده از برنامه نظارتی با نام EQC برای کنترل کیفیت کارت هوشمند ملی است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته، اداره ثبت‌احوال دستگردان را با اعتباری معادل ۴۵۰ میلیون تومان افتتاح کردیم، افزود: از مجموع ۱۸ هزار و ۳۳۳ ولادت در استان، ۵۴۴۷ نوزاد از مادران ۲۵ تا ۲۹ سال، ۴۷۷۶ نوزاد از مادران ۳۰ تا ۳۴ سال و ۳۶۸۱ نوزاد از مادران ۲۰ تا ۲۴ سال متولد شده‌اند.

وی با بیان اینکه از این تعداد ولادت، ۱۳ هزار و ۲۹۳ مورد در شهرها و ۵۰۴۰ مورد در روستاهای استان بوده است، تصریح کرد: در سال ۹۴، ۱۸ هزار و ۸۴۵ ولادت به ثبت رسیده که در سال ۹۵، ۲٫۷۲ درصد کاهش ولادت نسبت به سال ۹۴ داشته‌ایم.

مدیرکل ثبت‌احوال خراسان‌جنوبی اظهار کرد: در سال گذشته، ثبت ولادت در مهلت قانونی، در کشور ۹۸٫۳ درصد است که این میزان در استان،  درصد ۹۹٫۵ بوده و همچنین در سال گذشته،  در هر شبانه‌روز ۵۰٫۲ واقعه ولادت و در هر ساعت، ۲٫۱ واقعه ثبت شده است.

پور‌حسین بیان کرد: در سال گذشته، میزان ولادت نوزاد پسر، ۹۴۳۷ نفر و میزان ولادت نوزاد دختر، ۸۸۹۶ نفر بوده است، همچنین در سال گذشته، به ازای هر ۱۰۰ دختر، ۱۰۶ پسر و در سال ۹۴، به ازای هر ۱۰۰ دختر، ۱۰۴ پسر متولد شده‌اند.

وی ادامه داد: در سال گذشته، تعداد ثبت شناسنامه برای افرادی که بیش از یک سال سن داشتند ۱۵۲ مورد و میزان دوقلوزایی ۲۲۰ مورد بوده که این میزان در سال ۹۴، ۲۲۹ مورد، میزان سه‌قلوزایی، در سال گذشته، ۶ مورد و در سال ۹۴، ۲ مورد بوده است.

مدیرکل ثبت‌احوال خراسان‌جنوبی بیان کرد: در سال گذشته، بیشترین ولادت در شهرستان بیرجند با ۷۵۴۱ مورد و کمترین ولادت در شهرستان خوسف با ۳۸۴ مورد بوده است.

وی افزود: در سال گذشته بالغ بر ۳۷۷۳ ثبت فوت داشته‌ایم که از این میزان ۲۰۵۶ نفر، مرد و ۱۷۱۷ نفر، زن بوده‌اند و از مجموع فوتی‌ها، ۲۱۴۷ فوت در شهر و ۱۶۲۶ نفر در روستاها بوده است .

مدیرکل ثبت‌احوال خراسان‌جنوبی بیان کرد: همچنین، در سال گذشته، ثبت فوت در مهلت قانونی در کشور ۹۷٫۹ درصد بوده که این میزان در استان، ۹۹٫۷ درصد بوده است.

پورحسین با بیان اینکه به ازای هر ۱۰۰ واقعه فوت مردان، ۱۲۰ واقعه فوت زنان اتفاق افتاده است، اظهار کرد: فوت ناشی از  بیماری‌های قلبی و عروقی با بیشترین میزان ۱۲۲۲ مورد و فوت ناشی از بیماری‌های اسکلتی- عضلانی با ۳ مورد کمترین میزان بوده است.

وی ادامه داد: در سال گذشته، بیشترین میزان وفات ثبت شده در شهرستان بیرجند با ۱۴۳۹ مورد و کمترین میزان در شهرستان بشرویه با ۹۵ مورد بوده است.

مدیرکل ثبت‌احوال خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه در سال گذشته، بالغ بر ۷۳۵۰ مورد ازدواج در استان ثبت شده است، افزود: بالغ بر ۱۱۹۶ مورد طلاق ثبت شده که بیشترین ازدواج مردان در سن ۲۲ سال و بیشترین ازدواج زنان در سن ۱۸ سالگی بوده است.

پور‌حسین تصریح کرد: در سال گذشته، نام ابوالفضل با ۴۸۷ مورد  بیشترین فراوانی نام در پسران و فاطمه با ۶۶۹ مورد بیشترین فراوانی نام در دختران بوده است.

وی با بیان اینکه با صدور شناسنامه مکانیزه امکان جعل و تغییر اطلاعات شناسنامه وجود ندارد، افزود: افراد بالای ۱۵ سال می‌توانند با مراجعه به مراکز ثبت احوال نسبت به تعویض شناسنامه خود اقدام کنند.

مدیرکل ثبت‌احوال خراسان‌جنوبی ادامه داد: از ابتدای تیرماه ۸۹ که صدور شناسنامه‌های مکانیزه در استان آغاز شد، حدود ۲۰۰ هزار جلد شناسنامه تعویض شده است.

پورحسین با بیان اینکه ۳۵ ایستگاه کارت هوشمند ملی در استان وجود دارند، تصریح کرد: ادارات پست، ثبت احوال و دفاتر پیشخوان برای این منظور در استان فعال هستند.

وی ادامه داد: تاکنون ۱۱۸ هزار و ۹۷۴ کارت هوشمند ملی در استان صادر و ۱۰۸هزار ۴۷۸ کارت تحویل داده شده است و همچنین در سال گذشته، ۱۰۹ هزار و ۴۱۹ نفر برای کارت هوشمند ملی مراجعه کردند.

مدیرکل ثبت‌احوال خراسان‌جنوبی با بیان اینکه فعالیت اصلی در سال جاری بحث انتخابات است، یادآور شد: ثبت احوال یکی از مراجع چهارگانه در انتخابات است و امیدواریم انتخابات با کیفیت و با شکوهی در سال جاری داشته باشیم.