تولیدطلای سفید در دل کویر سه قلعه با پرورش شتر محقق می گردد . مهندس سلیمانی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سرایان گفت:

تولیدطلای سفید در دل کویر سه قلعه با پرورش شتر محقق می گردد .

تولیدطلای سفید در دل کویر سه قلعه با پرورش شتر محقق می گردد .

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق مهندس سلیمانی درجمع خبرنگاران گفت
شیرشتر دارای ویژگیهای منحصر به فرد تغذیه ای و درمانی می باشد که سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و مقاومت بدن را در مقابل ابتلا به انواع بیماریها افزایش می دهد و به دلیل خواص زیاد شیر شتر به آن طلای سفید بیابان می گویند .
وی بیان نمود بیش از ۲۲۸۵ نفر شتر به صورت سنتی در شهرستان سرایان پرورش و نگهداری می شود
که روستاهای سه قلعه و بغداده مناطق مستعد پرورش شتر در این شهرستان می باشد.
مهندس سلیمانی اظهار نمودمناطق کویری و نیمه کویری بعلت وجود گونه های خاص گیاهی مناطق
مستعدی برای پرورش شتر م یباشد
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سرایان افزود مقدار ۶٫۶ تن شیر در این شهرستان تولید می شود که بیشتر شیر شتر به مصرف بچه شتر هامی رسد و مقدار ۲٫۵ به مصرف عموم می رسد .
همچنین سلیمانی ظرفیت های شتر برای ایجاد اشتغال : شیر ، گوشت ، پشم شترو موضوعات توریستی و گردشگری بیان نمود. وافزوداهمیت شیر شتر بدلیل تغذیه دام از خارها و بوته های گیاهی دارای ویژگیهای منحصر به فرد تغذیه ای و درمانی می باشد که سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و مقاومت بدن را در مقابل ابتلا به انواع بیماریها افزایش می دهد و به دلیل خواص زیاد آن به طلای سفید بیابان معروف می باشد .
وی اهمیت پرورش و نگهداری شتر در مناطق کویری را بصورت ذیل بیان نمود:
-مقرون به صرفه بودن پرورش شتر نسبت به سایر دامها :
-دام وابسته به مرتع
-نگهداری و پرورش شتر به دلیل استفاده از مراتع شوره زار در مقایسه با سایر دام ها مقرون به صرفه می باشد و هزینه کمتری دارد .
رایج بودن حرفه شترداری : با توجه به اینکه حرفه شترداری از دیرباز در منطقه سه قلعه و بغداده رایج بوده و دامداران به پرورش شتر مشغول بوده اند با حمایت بیشتر از پرورش دهندگان شتر می توان از این ظرفیت منطقه در راستای دست یابی به توسعه اقتصادی منطقه استفاده کرد و تهدید خشکسالی را به فرصت تولید و اشتغال تبدیل کرد .
مهندس موسی سلیمانی بیان نمود با توجه به اینکه تقاضا برای شیر شتر در بازار رو به افزایش است
با پرداخت تسهیلات کم بهره با بازپرداخت بلند مدت ونیزسوق دادن پرورش شتر به سمت صنعتی شدن
وانجام کارهای اصلاح نژادی و همچنین استفاده از نژادهای پر تولیدمی توانیم راندمان تولید شیر را افزایش داد و با تولید و صدور شیر آن به سایر استانها و شهرها کمک فراوانی به افزایش درآمد شترداران منطقه کرد.