توزیع ۱۰ هزار تن جوی مدت‌دار بین جمعیت دامی عشایر خراسان جنوبی؛

توزیع ۱۰ هزار تن جوی مدت‌دار بین جمعیت دامی عشایر خراسان جنوبی؛

غلامرضا قوسی گفت: خراسان جنوبی با داشتن ۱۵ هزار و ۶۷۶ خانوار عشایری با جمعیت ۸۱ هزار نفر از این نظر در سطح کشور بعد از استان‌‌های فارس، سیستان و بلوچستان و کرمان در رتبه چهارم قرار دارد.

وی با بیان اینکه شغل بیشتر عشایر خراسان جنوبی دامپروری است، تصریح کرد: جمعیت دام عشایر استان بیش‌‌از یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار رأس دام است.

مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی به مهم‌ترین فعالیت‌هایی که در سال گذشته در حوزه عشایری استان انجام گرفته اشاره کرد و افزود: مرمت و موج‌‌تراشی ایل‌راه‌های عشایری حدود ۶ هزار کیلومتر در سطح استان با هزینه‌کرد ۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال در سال گذشته از جمله این فعالیت‌ها بوده است.

قوسی با بیان اینکه در سال گذشته آبرسانی سیار توسط ۱۵ دستگاه تانکر دولتی و ۹ دستگاه تانکر بخش خصوصی به محلات عشایری استان حمل شده است، یادآور شد: در این مدت ۱۳۵ هزار مترمکعب آب برای شرب انسان و دام برای ۷ هزار خانوار عشایری خراسان جنوبی حمل شده است.

وی از حفر و تجهیز پنج حلقه چاه تأمین آب شرب انسان و دام در سطح مناطق عشایری استان در طی سال گذشته خبر داد و افزود: همچنین در این مدت ۴۱ مورد چشمه و چاه مالداری و قنات که جزو منابع تأمین آب عشایر استان بوده مرمت و بهسازی شده است.

مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی یادآور شد: در سال گذشته ماهیانه ۸ هزار و ۵۰۰ تن آرد به ازای هر خانوار ۱۲ کیلوگرم در ماه بین جامعه عشایری استان توزیع شده است.

قوسی با بیان اینکه برای جلوگیری از آسیب‌رسانی به منابع طبیعی سوخت‌رسانی به عشایر در دستورکار امور عشایری استان قرار دارد، اضافه کرد: در این راستا در سال گذشته سوخت‌رسانی برای یک‌هزار و ۲۵ خانوار عشایری استان شامل نفت سفید و گاز مایع که به ازای هر خانوار یک‌هزار لیتر نفت سفید و ۲۴ عدد سیلندر گاز مایع توزیع شده که امور عشایری استان تنها هزینه حمل را پرداخت کرده است.

وی با اشاره به توزیع حدود ۳۵ هزار تن نهاده دامی در بین جمعیت دام عشایر استان در طی سال گذشته گفت: این نهاده‌ها توسط تشکل‌های عشایری توزیع و از این میزان حدود ۱۰ هزار تن جوی مدت‌دار با دوره بازپرداخت چهار تا ۹ ماهه بوده است.

مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: تکمیل سه باب انبار ذخیره علوفه برای دام عشایری استان از دیگر اقدامات امور عشایری خراسان جنوبی در سال گذشته بوده است.