توزیع و ذخیره سازی اقلام اساسی تنظیم بازار در آستانه سال جدید

توزیع و ذخیره سازی اقلام اساسی تنظیم بازار در آستانه سال جدید

برنج، روغن، مرغ منجمد،گوشت گوساله منجمد،شکر و میوه شب عید در انبارهای خراسان جنوبی تامین و ذخیره سازی شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اخبار شرق ایران ، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مهدی جعفری با بیان اینکه ۱۳۰ بازرس و ۶۰ ناظر وضعیت بازار را رصد می‌کنند، گفت: سهمیه برنج هندی، پاکستانی و تایلندی تنظیم بازار از ابتدای مهر و آبان در دو مرحله آغاز شده و مرحله سوم و چهارم تنظیم بازار نیز آذر و دی  بوده است.

مهدی جعفری افزود: مرحله پنجم در بهمن ماه شامل ۷۵۰ تن بوده که برنج پاکستانی ۳۷۵ تن آن توزیع شده و ۳۷۵ تن برنج هندی و ۱۷۵ تن برنج تایلندی نیز در هفته جاری توزیع می‌شود.

وی با بیان اینکه ۹۲۰ تن برنج سهمیه اسفند و بهمن در استان بوده که ۱۵۰ تن در اختیار سازمان‌های معیشتی و ۱۳۵ تن در اختیار فروشگاه اتکا قرار گرفته است افزود: قیمت برنج تایلندی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان و برنج هندی ۲۴ هزار تومان برای مصرف کننده است.

جعفری با اشاره به سهمیه شکر تنظیم بازار گفت: شکر خانوار در حال توزیع ۱۷۵ تن، شکر صنف و صنعت ۱۵۰ تن و شکر زنبورداران ۸۶ تن است که قیمت هرکیلو شکر خانوار ۱۵ هزار و ۲۳۰ تومان است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی افزود: مرغ منجمد تنظیم بازار هر کیلو ۲۰ هزار تومان مصرف کننده و گوشت گوساله منجمد سردست ۴۰ تن ابلاغ شده با قیمت ۱۰۷ هزار تومان در حال توزیع است.

وی میزان تولید گوشت مرغ در استان مازاد بوده که به استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، کرمان و یزد توزیع می‌شود افزود: روزانه ۹۰ تن تولید تخم مرغ در استان بوده که ۶۰ تن آن مازاد است و به استان‌های مجاور ارسال می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه قیمت مرغ گرم و تخم مرغ به ترتیب در استان ۲۹ هزار تومان و ۲۱ هزار و ۵۰۰ تومان است گفت: طی دو ماهه اخیر در استان ۱۹ هزار و ۱۸۴ مورد بازرسی انجام شده و ۵۸ میلیارد ریال ارزش تخلفاتی بوده که به تعزیرات معرفی شدند.

جعفری با بیان اینکه تخلفات بیشتر مربوط به آرد و نان و به دلیل کم فروشی بوده است گفت: روزبازارها، میادین میوه و تره بار، نانوایی‌ها، توزیع‌کنندگان سموم کشاورزی، نهاده‌های دام و طیور، کالا‌های اساسی محصولات کشاورزی، انبار‌ها و کشتارگاه‌ها و سردخانه‌ها، صنایع تبدیلی و کارخانجات خوراک دام و تولید آرد استان مورد بازرسی قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به میوه تنظیم بازار شب عید افزود: ۸۰۰ تن میوه سیب و پرتقال تامسون در استان ذخیره سازی شده و مشکلی برای شب عید نخواهد بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه سهمیه روغن نباتی در بهمن ماه ۷۲۴ تن است گفت: گوشت مرغ در خرده فروشی‌ها ۲۹ هزار و ۸۰۰ تومان و تخم مرغ مصرف کننده ۲۲ هزار و ۲۰۰ تومان است.

جعفری با بیان اینکه برنج، شکر و گوشت به صورت اینترنتی در استان توزیع می‌شود گفت: تاکنون بیش از ۱۳ هزار و ۴۰۰ تن انواع کود بین کشاورزان توزیع شده و بیش از ۵ هزار و ۸۰۰ تن موجودی انواع کود‌های پایه در استان وجود دارد.