توزیع عادلانه قدرت، ثروت و رعایت منزلت همه اقوام ایرانی سیاست اصولی دولت است؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در زاهدان:

توزیع عادلانه قدرت، ثروت و رعایت منزلت همه اقوام ایرانی سیاست اصولی دولت است؛

سید رضا صالحی امیری روز پنجشنبه در نشست شورای اداری سیستان و بلوچستان در زاهدان با بیان اینکه نگاه دولت کاهش شکاف در استان ها به ویژه استان های کمتر برخوردار است اظهار داشت: تنوع و تکثر اقوام در ایران امری خدادادی است و هر فردی با تنوع و تکثر مخالفت کند با مبنای عقلی، شرعی و قانونی مخالفت کرده است.
وی ادامه داد: ایران اسلامی در یک بستر طبیعی، تاریخی و تمدنی شکل گرفته است و از این منظر زیست اقوام در هر نقطه از این جغرافیا یک فلسفه دورنی دارد.
صالحی امیری با تاکید براینکه نگاه دولت به اقوام در قالب توزیع عادلانه قدرت و ثروت و رعایت منزلت است افزود: اقوام چیزی از مسئولان فراتر از توان نظام مطالبه ندارند به گونه ای که مطالبه آنان شامل رعایت منزلت همه اقوام بدون توجه به رنگ پوست و مذهب، توزیع عادلانه منابع درآمدی کشور میان همه مناطق و پرهیز از تبعیض اقتصادی و پذیرش اصل عدالت توزیعی و مشارکت همگان در اداره کشور است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: ما در سرزمین رنگین کمان اقوام زندگی می کنیم و زیبایی ایران به دلیل رنگ های مختلف از اقوام گوناگون است.
وی تاکید کرد: در سیستان و بلوچستان می توانیم پرچم وحدت اسلامی را بلند کنیم و اگر دیگران در خارج این جغرافیا در این حوزه مداخله نکنند مردم این استان با هم مشکل ندارند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: نگاه دولت به حوزه زنان و خانواده نگاه انسانی است.
وی با بیان اینکه در خلقت خداوند تبعیضی وجود ندارد و این تبعیض ساختگی و جعلی است گفت: در هر کجا که زنان مسئولیت قبول کردند درخشیدند.
وی افزود: ما باید اصل تنوع و تکثر را در این جغرافیا بپذیریم، یکسان سازی جامعه ناممکن است و این تکثر در زمینه های فرهنگی، سیاسی و قومی متجلی می شود و این ما هستیم که باید بدانیم با این تنوع و تکثر چگونه برخورد کنیم.
صالحی امیری ادامه داد: برخی از کشورها سیاست همانند سازی را به اجبار پیش گرفتند در صورتی که سیاست رسمی جمهوری اسلامی ایران پذیرش تکثر در دل وحدت است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: ما معتقدیم ایران اسلامی کشوری متکثر و متمدن با برخورداری از وحدت ملی است.
وی افزود: امروز ما به جهانیان اثبات کردیم که به دنبال سلاح نیستیم بلکه به دنبال انرژی صلح آمیز هستیم و این دستاورد کمی نیست.
وی ادامه داد: ما به جهان اثبات کردیم ایران کشوری امن است و همگان می توانند در آن حضور یابند و امروز سازمان های جهانی ایران را جزو ۱۰ کشور امن دنیا برای سفر معرفی کردند و این افتخاری بزرگی است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه مهمترین مشکل فعلی کشور انسجام است گفت: انسجام لازمه حرکت به سمت توسعه است.
وی افزود: انسجام به معنی همرایی همه ظرفیت های کشور به سمت قله های توسعه است و عامل بقای جامعه محسوب می شود.
صالحی امیری تصریح کرد: اگر شکاف در سطح سیاست، ساختار و مدیریت شکل گیرد مطمئن باشید به سمت توسعه حرکت نخواهیم کرد.
وی گفت: با توجه به اینکه انسجام مقدمه حرکت به سمت توسعه و تعالی است از این منظر هرگونه تفرفه خیانت به مردم است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: بالاترین فضیلت برای دولت و دولتمردان خدمت به مردم و رفع فقر از چهره سیستان و بلوچستان و همچنین بالاترین گناه دمیدن آتش تفرقه و نفاق است.
وی افزود: منطق اعتدال منطق عقلانی، مدارا و سازگاری است و این دولت خود را زمینی می داند و از مقدسات سوء استفاده نخواهد کرد.
عضو کابینه دولت یازدهم گفت: شما می بیند ما هر پنجشنبه و جمعه صف طولانی برای دیدار با مراجع داریم زیرا آنان چراغ های هدایت ما به سمت تعالی و توسعه هستند اما ما هیچ گاه از مقدسات سو استفاده نمی کنیم.
صالحی امیری با بیان اینکه اگر موفقیتی در دولت وجود دارد متعلق به مردم است تاکید کرد: اگر ناکامی وجود دارد به مسئولان بر می گردد و تلاش برای نگاه واقعیت گرایانه و عدالت محور یک ضرورت است.
وی یادآورشد: مهمترین ضرورت ایجاد امید و امیدواری در مردم سیستان و بلوچستان به ویژه جوانان است و در این راستا ضروری است تلاش برای مهاجرت معکوس متخصصان، هنرمندان و سایر افراد شکل گیرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تعلق به خانواده، کاهش خیانت و غیره را از افتخارات سیستان و بلوچستان در حوزه اجتماعی دانست و بر تقویت آن تاکید کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: امروز چالش آسیب های اجتماعی در کشور جدی است و ما در شورای فرهنگ عمومی دائم این مسئله را دنبال می کنیم.
وی افزود: اولویت های سال ۹۶ را بر موضوع سبک زندگی، خانواده، سرمایه اجتماعی و گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی قرار دادیم و معتقدیم خانواده مهمترین کانون تداوم بخش حیات جامعه ایران است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه باید هویت را در بین جوانان تقویت کرد گفت: با توجه به اینکه عشق به سرزمین، دین، فرهنگ و قرآن، فرهنگ و تاریخ در این جغرافیا عنصر بسیار تعیین کننده ای است باید نهادهای مختلف از جمله دانشگاهها، آموزش و پرورش و غیره در این زمینه تلاش کنند.
صالحی امیری تاکید کرد: ما باید بپذیریم بیش از هر زمان دیگر به سرمایه اجتماعی، اعتماد، مشارکت مردم و غیره نیاز داریم که این لازمه حرکت به سمت توسعه و تعالی است.
وی افزود: دایره انقلاب بزرگ است و عده ای تلاش نکنند این دایره را تنگ کنند، یک نظام، یک رهبر و یک ایران حق ما است و به آن وفاداریم و در این دایره بزرگ که پرچمدار آن رهبر معظم انقلاب است همه ایرانیان و وفاداران نظام جا می شوند.
وی افزود: با توجه به بزرگی دایره نظام عده ای تلاش نکنند خود را انقلابی بنامند و دایره را تنگ کنند و هر فردی به دنبال رای مردم است باید صداقت خود را به مردم ثابت کند و دوران فریب کاری، شعار، انگ زنی، تخریب و شایعه و انتقام جویی گذشته است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: مردم خادمان و خائنان را می شناسند و تنها راه نجات دولت و ملت برای رسیدن به قله های توسعه شفافیت، صداقت، همنوایی و همدلی است.
وی افزود: ما سه مسئله اصلی شامل حوزه داخلی، اقتصادی و معیشتی داریم و تبیین سیاست اقتصاد مقاومتی در این چارچوب معنا پیدا می کند.
وی تصریح کرد: دولت تلاش کرد در چهار سال گذشته مساله اشتغال را حل کند به طوری که یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر سالانه تقاضای اشتغال دارند که دولت توانایی پاسخگویی ۷۰۰ هزار شغل را دارد و ۵۰۰ هزار نفر جویای کار در این کشور منتظر اشتغال هستند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگر سخنان خود به شرایط منطقه اشاره کرد و گفت: منطقه در آتش می سوزد و جهان اسلام درگیر فشار سنگین داعش، تروریسم، تکفیرها، سلفی گری و وهابی گری است اما ایران در این جغرافیای پر خشونت امن ترین کشور منطقه است که این نعمت بزرگی است که نباید از آن غافل باشیم.
وی تاکید کرد: این نعمت را مدیون تدابیر رهبر معظم انقلاب، تلاش های نیروهای مسلح و تدابیر دولت برای دفع شر دشمن هستیم.
صالحی امیری تصریح کرد: امروز ایران اسلامی در بستر یک جهش ملی قرار گرفته است به گونه ای که افزایش درآمدهای نفتی ما می تواند آینده بهتر را نوید دهد.
وی افزود: ایران در گذشته حداکثر می توانست ۹۷۵ هزار بشکه نفت تنها به چهار کشور مشخص صادر کند اما امروز بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت به هر نقطه دنیا می تواند صادر کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: همچنین امروز ایران برای نخستین بار بعد از انقلاب اسلامی توانست با کشور همسایه در استخراج گاز به برابری در دسترسی برسد به گونه ای که نبود دستیابی به منابع برابر و ذخایر مشترک چندصد میلیارد دلار به این ملت زیان زد.
وی ادامه داد: برای نخستین بار در سال ۹۶ ما در برداشت از ذخایر مشترک با همسایه عبور خواهیم کرد و این افتخار بزرگ برای ملت بزرگ ایران است و این محصول بیش از ۲۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش های مختلف و افتتاح بیش از ۲۰ فاز است.
صالحی امیری افزود: دولت موفق شد با حل مساله برجام فضای لازم را برای جذب سرمایه گذاری خارجی فراهم کند به گونه ای که در سال گذشته ۱۱٫۳ دهم میلیار دلار سرمایه جذب شده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: امروز منابع قدرت دیپلماسی، رسانه، مغز و فناوری است و ما در کنار قدرت بزرگ نیروهای مسلح و با علم به پشتوانه رهبر معظم انقلاب مذاکره کردیم.
وی افزود: مذاکره تنها راه رسیدن ماه به هدف بود و در این مذاکره چیزی را از دست ندادیم بلکه منافع زیادی را برای ملت تامین کردیم که نشان از این است که سایه ایران هراسی از سر ملت ایران برداشته شد.
وی تصریح کرد: همچنین در حل چالش بین المللی بستر برای توسعه داخلی فراهم و این سرزمین و دولت فرصت پیدا کرده است تا بازیگر نخست تحولات در منطقه باشد.
** سیستان و بلوچستان جزو افتخارات ایران است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به فرهنگ و تمدن غنی سیستان و بلوچستان گفت: این استان به عنوان پاره تن ایران اسلامی، نگین درخشان و پیشانی ملت و جزو افتخارات ایران محسوب می شود.
وی افزود: بسیار جای افتخار است از فرهنگ غنی و تمدن چندین هزار ساله مردم دین دار و اخلاق گرای سیستان و بلوچستان در منابع اصیل و ارزشمند جهان نام برده شده است.
صالحی امیری تصریح کرد: هم اینک مردم این دیار جزو باوفاترین مردم به نظام و رهبری هستند که این افتخار بزرگ برای ایران اسلامی محسوب می شود.