تلاش می کنیم حقی از مردم خراسان جنوبی ضایع نشود؛ معاون وزارت جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری:

تلاش می کنیم حقی از مردم خراسان جنوبی ضایع نشود؛

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، خداکرم جلالی شامگاه چهارشنبه در دیدار با حجت الاسلام والمسلمین سید علیرضا عبادی، نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی در بیرجند افزود: شرایط خراسان جنوبی در بحث زمین خواری در استان های مختلف متفاوت است، اراضی اطراف تهران و استان های شمالی به لحاظ ارزش و انگیزه متفاوت است.
وی اظهار کرد: هیچ مسئولی در نظام جمهوری اسلامی حاضر به تضییع حق مردم و تبدیل حتی یک متر از زمین آنها به منابع ملی نیست.
وی تصریح کرد: مقرراتی در این حوزه وجود دارد، اگر زمینی به اشتباه منابع ملی تشخیص و سند به نام دولت صادر شد باید از مسیر قضایی پیگیری شود تا سند باطل یا اصلاح شود.
وی اظهار کرد: سال ۱۳۹۴ قانونی با عنوان رفع موانع تولید به تصویب رسید که در یکی از مواد آن آمده، در استان هایی که اصلاحات ارضی انجام شد اگر زمینی در قالب آن قانون به مردم واگذار شد و اگر بر اساس قانون ملی شدن جنگل ها منابع ملی اعلام شده باشد به نسق زراعی مردم بازگردد و هم اکنون این کار انجام می شود.
وی تاکید کرد: قبل از انقلاب تشخیص برای منابع طبیعی به گونه ای بود که میزان مستثنیات مردم بر اساس گفته خود آنها معین می کردند و در آن موقع افراد به دلیل اینکه کمتر مالیات بدهند میزان کمتری زمین خود را اعلام می کردند و بعدها مشخص می شد که قسمت زیادی از زمین های آنها خارج از مستثنیات اراضی ملی اعلام شده هرچند این مشکل اصلاح می شود و جای نگرانی نیست.
وی اضافه کرد: بر اساس ماده واحده که در مجلس دوره سوم تصویب شد و در سال ۸۹ هم مجلس گذشته تصویب کرد اعتراض مردم در این خصوص جمع آوری شود.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری بیان کرد: ۱۲۴ هزار اعتراض وجود داشت که ۶۰ هزار پرونده مورد رسیدگی در هیات قرار گرفت و بقیه هم به سرعت رسیدگی می شود.
جلالی افزود: در این هیات یک نفر قاضی پس از بررسی محلی رای صادر می کند و امیدواریم به گونه ای این موضوع رسیدگی شود که حقی از مردم ضایع نشود.
وی اظهار کرد: برای ۶ هزار هکتار باغ که مردم بدون اجازه منابع طبیعی در استان های مختلف ایجاد کرده بودند حکم قلع و قمع صادر شد، از آنجا که قطع درخت کار درستی نیست، این کار انجام نشد.
وی اظهار کرد: اگر اعلام شود که باغ را قلع و قمع نمی کنیم احتمال سوء استفاده افراد فرصت طلب وجود دارد، امروز نهال هایی وجود دارد، اگر امسال کاشته شود سال بعد میوه می دهد.
وی ادامه داد: در خراسان جنوبی شرایط متفاوت است، شورای نگهبان هم برای تشخیص اراضی ملی از مستثنیات، عکس هوایی سال ۱۳۶۵ را مطرح کرده است.
وی یادآور شد: ابتدا بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان بحثی بود که از زمان تثبیت انقلاب اسلامی کسی حق ندارد بدون مجوز زمین منابع ملی را تصرف کند، نمایندگان مجلس دوم با نظر شورای نگهبان برای احیای زمین ، مسیر قانونی ترسیم کردند.
وی اضافه کرد: امروز محدودیت اصلی آب است و اگر زمین برای صنعت،توسعه روستا و … باشد مشکلی از نظر منابع طبیعی وجود ندارد.
وی تصریح کرد: بهبود معیشت مردم و اشتغال بسیار مهم است،باید برای اشتغال و درآمد زایی روستاییان برنامه داشت و روش ما در منابع طبیعی رفع مشکل مردم است.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در ادامه بیان کرد: به زودی هیاتی از مرکز برای بررسی مشکل مردم خراسان جنوبی به ویژه شهرستان زیرکوه در بحث ملی شدن اراضی کشاورزی اعزام خواهد شد و در چارچوب وظایف خود تلاش در رفع مشکل مردم خواهیم کرد.