تلاش برای فراهم شدن زمینه پرورش ماهی تیلاپیا در خراسان جنوبی؛

تلاش برای فراهم شدن زمینه پرورش ماهی تیلاپیا در خراسان جنوبی؛

هاشم ولی پور مطلق روز شنبه در حاشیه توزیع بچه ماهی در بیرجند در گفت و گو با خبرنگاران افزود: می توان از ظرفیت خراسان جنوبی به عنوان پایلوت کشوری با هماهنگی سازمان محیط زیست کشور و نمایندگی آن در استان استفاده کرد چراکه نوع پرورش اینگونه ماهی در مقایسه با سایر ماهی ها بسیار اقتصادی است.
وی بیشترین ماهی تولیدی استان را از نوع کپور دانست و گفت: در استان ظرفیت تولید ماهی کپور و قزل آلا فراهم است اما آنچه به دنبال آن هستیم پرورش ماهی تیلاپیا است.
وی ادامه داد: محدودیت هایی از نظر قوانین زیست محیطی توسط سازمان محیط زیست کشور برای پرورش ماهی تیلاپیا وجود دارد اما پرورش اینگونه ماهی از نظر زیست محیطی در استان مشکلی ایجاد نمی کند.
به گزارش ایرنا ولی پور مطلق اضافه کرد: در خراسان جنوبی به دلیل دسترسی نداشتن به آبهای آزاد و رودخانه ای، پرورش اینگونه ماهی در محیط های بسته در استخرهای کشاورزی انجام می شود، لذا از نظر زیست محیطی در استان مشکلی ایجاد نمی شود.

** تولید هزار و ۵۰ تن انواع آبزیان در استان
وی در زمینه تولید آبزیان در استان یادآور شد: در مجموع سال گذشته هزار و ۵۰ تن انواع آبزیان خوراکی در استان تولید شد که از این میزان، ۶۵۰ تن ماهی گرمابی و ۴۰۰ تن ماهی سردآبی بوده است.
وی به وجود بیش از ۷۰۰ استخر دو منظوره پرورش آبزیان در استان اشاره کرد و گفت: در زمینه اخذ استعلام صدور مجوز استخرهای دو منظوره، با دستگاه های مربوطه هماهنگی های لازم صورت گرفت تا ظرفیت ایجاد استخر، با هدف پرورش آبزی پروری، نگهداری آب و افزایش بهره وری منابع آب در استان افزایش یابد.

** توزیع ۲۵۰ هزار قطعه ماهی گرمابی در خراسان جنوبی
مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: از فروردین ماه امسال تا امروز بیش از ۲۵۰ هزار قطعه ماهی در ۷۰۰ باب استخر پرورش ماهی استان بین علاقه مندان به این صنعت توزیع شد.
محمد مهدی سعیدی با بیان اینکه امروز ۳۰ هزار قطعه بچه ماهی کپور بین ۵۰ پرورش دهنده ماهی شهرستان بیرجند توزیع شد، گفت: در تمامی شهرستان های استان بچه ماهی گرمابی توزیع شده است.
وی وزن بچه ماهی های توزیع شده را بالای ۲۰ گرم دانست و بیان کرد: قیمت هر قطعه بچه ماهی ۶۸۵ تومان است که از این میزان ۷۰ درصد توسط یارانه دولت تامین می شود.
وی یادآور شد: در حال حاضر علاقمندان و متقاضیان پرورش آبزیان در استان می توانند از تسهیلات چهار درصدی برای راه اندازی این صنعت استفاده کنند.