تغییر دستور کار جلسه علنی مجلس/ لایحه حمایت از حقوق معلولان در اولویت بررسی قرار گرفت با موافقت نمایندگان مجلس صورت گرفت؛

تغییر دستور کار جلسه علنی مجلس/ لایحه حمایت از حقوق معلولان در اولویت بررسی قرار گرفت

نمایندگان مردم در خانه ملت با در اولویت بررسی قرار گرفتن لایحه حمایت از حقوق معلولان موافقت کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به  نقل از  خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۲۶ آذر ماه) مجلس شورای اسلامی با در اولویت بررسی قرار گرفتن لایحه حمایت از حقوق معلولان با ۱۴۹ رأی موافق، ۱۵ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۱ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

بر اساس این گزارش حسن نوروزی نماینده مردم رباط کریم در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با در اولویت قرار گرفتن لایحه حمایت از حقوق معلولان اظهار داشت: در برنامه ششم  و قانون بودجه سال ۹۶ چندین ماده در خصوص جانبازان، ایثارگران و آزادگان قانون تصویب کردیم و بحث خرید خدمت فرزندان ایثارگر را مطرح کردیم و دکتر لاریجانی در جلسه‌ای با سرلشکر باقری بحث کسری خدمت مطرح شد ولی هیچ کدام از اینها عملی نشد.

وی افزود: نوشتن قوانین به این زیبایی به چه منظور است، آیا قرار است اجرا شود یا صرفا برای ثبت در تاریخ است. به جای این قانونگذاری کردن‌ها فکری به حال عمل به قانون کنید، مخالفت و عدم اجرای قوانین تبدیل به یک مبنا شده است.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ادامه داد: در سال ۹۴ قانون رسیدگی به اموال مسئولان تصویب شد و توسط مجمع تشخیص مصلحت ابلاغ شد ولی قوه قضائیه به آن عمل نمی کند با وجود مفاسدی که مطرح است.

نوروزی با بیان اینکه به قانون جامع ایثارگران عمل نمی‌شود، متذکر شد: ستاد مشترک سالانه یک میلیون سرباز دارد ولی به دروغ می‌گوید که ۵۰۰ هزار سرباز دارد.

علیرضا سلیمی به عنوان موافق با اولویت قرار گرفتن لایحه حمایت از قانون معلولان گفت: تصویب این لایحه مفید و موثر خواهد بود و باید توجه داشت که معلولیت محدودیت است ولی نباید تبدیل به محرومیت شود.

عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس نشان داده در مواقع حساس از حقوق معلولان دفاع کرده و می کند، گفت: معلولان در رفت و آمدها مشکل دارند زیرا مناسب سازی معابر انجام نشده و شهرداری‌ها بهانه می‌آورند که خلاء قانونی داریم.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: در کشور ما۱۰ درصد جمعیت دارای معلولیت هستند و بر این اساس باید ۱۰ درصد از هر مجتمع مسکونی برای معولان مناسب سازی شود./

پایان پیام