تشریح سفر معاون اول رییس جمهور به استان

تشریح سفر معاون اول رییس جمهور به استانمحمد صادق معتمدیان ،استاندارخراسان جنوبی در تشریح این سفر بیان کرد: در سه ماه گذشته ۲ دیدار با دکتر جهانگیری در راستای بیان توانمندی های و مشکلات خراسان جنوبی داشتیم و از ایشان برای سفر به استان دعوت کردیم که خوشبختانه مساعدت کردند.


وی با اشاره به اینکه ۱۵ مهرماه به مناسبت روز ملی روستا و عشایر همایشی در بیرجند با حضور وزرا جهادکشاورزی ، صنایع دستی، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی ، وزیر نیرو، اقتصاد دارایی و وزیر آموزش و پرورش و تعدادی از معاونین وزرا، مدیرعامل چندین بانک خصوصی و دولتی و ۵۰ دستگاه اجرایی کشور برگزار خواهد شد عنوان کرد: هدف از این سفر بیان مشکلات روستاییان و عشایران است که اولویت ما توسعه مناطق روستایی است و برنامه ریزی کردیم که بخشی از برنامه های سفر دکتر جهانگیری در مناطق روستایی و عشایری اجرا شود.
وی به پروژه راه آهن اشاره کرد و گفت: طی پیگیری های انجام شده قطعه ۱۶ از بیرجند به یونسی انجام شد و پیمانکار آن هم مشخص شده است و کلنگزنی آن هم در ۱۵ مهرماه توسط معاون زیرساخت کشور انجام می شود.
وی با اشاره به اینکه پروژه آبرسانی گفت: تاکنون ۳۹ پروژه آبرسانی با ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی انجام شده که برای تکمیل آن ۱۰ سال نیاز است که طی دیدار ها و مکاتبات با جانباز مدیرعامل اب و فاضلاب کشور مساعدتی با برنامه مالی جدید و ۲ هزار میلیارد ریال اعتبار با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت نیرو طی دوسال این پروژه ها تکمیل می شود.

استاندارخراسان جنوبی به دستاوردهای همایش روز ملی روستا و عشایر اشاره کرد و گفت: ۸ تفاهم نامه با وزرا و مدیران دستگاه های اجرایی کلان کشور منعقد خواهد شد که ۴ تفاهم نامه مختص استان است.
برای ۴ شهرستان مرزی پروژه های همچون زیرساخت ها، اشتغال روستایی طی ۸ سال تدوین و اجرا می شود که بخش درح شهرستان سربیشه یکی از محروم ترین منطقه کشور معرفی شده و کمیته امداد معین محرومیت زدایی این شهرستان خواهد بود و شهرستان درمیان بنیاد علوی، و شهرستان زیرکوه سپاه پاسداران به عنوان معین در جهت محرومیت زدایی به خراسان جنوبی کمک خواهند کرد.

استاندار از آغاز نهضت گلخانه در خراسان جنوبی خبرداد و بیان کرد: پیش بینی ما برای ایجاد ۱۰۰۰گلخانه در استان است که با توجه به سند سازگاری آب عملیاتی خواهد شد. وی ادامه داد: در این سفر پروژه پرورش ماهی و آبزیان طبق سند سازگاری آب انجام خواهد شد.

وی از تاسیس صندوق بیمه اجتماعی برای اولین بار در کشور خبرداد و بیان کرد: کلیه سرپرستان خانواده های روستایی به صورت مشارکتی با دولت بیمه خواهند شد.
وی با اشاره به اینکه در حاشیه این همایش ملی روز روستا نمایشگاهی از محصولات روستایی کشور برپا خواهد شد بیان کرد: ۲۰ هزار تن تولید زرشک در استان داریم که فقط ۲ درصد آن صادرات و فراوری آن کمتر از ۷ درصد انجام می شود.
استاندارخراسان جنوبی گفت: مذاکراتی با سازمان تعاون روستایی کشور در خصوص خرید توافق درباره محصولات زرشک، زعفران و عناب انجام شده است.
وی ادامه داد: یکی از مهمترین برنامه های ما افزایش درآمد مردم خراسان جنوبی به ویژه روستاییان است. وی به سفر دکتر مونسان وزیر صنایع دستی به استان هم اشاره کرد و گفت: در همین راستا لوح روستای ملی خراشاد رونمایی می شود