تشریح جزئیات پرداخت فطریه

تشریح جزئیات پرداخت فطریه

مسئول پاسخگویی به مسائل شرعی دفتر نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی جزئیات پرداخت فطریه را تشریح کرد.

پایگاه خبری تحلیلی اخبارشرق ، حجت اسلام اسدی کارشناس مذهبی در گفتگو با خبرنگار صدا و سیما گفت: کسانی که در غروب آخرین روز ماه رمضان در شب عید فطر بالغ، عاقل، هوشیار بوده و فقیر نباشند برای خودشان و هرکسی که نان خور آنها به حساب می‌آید و چناچه مهمانی دارد که قرار است سه شبانه روز در منزلشان اقامت کند باید فطریه پرداخت کند.
وی افزود: فطریه هم به میزان سه کیلوگرم گندم یا جو، خرما، کشمش و برنج یا مبلغ ۶۰ هزار تومان به عنوان فطریه باید برای هر نفر پرداخت شود.
مسئول پاسخگویی به مسائل شرعی دفتر نماینده ولی فقیه در استان گفت: پرداخت فطریه از زمانی که ماه شوال دیدنش ثابت شود واجب است و تا قبل از نماز عید فطر باید به فقرا پرداخت شود و چنانچه تا این زمان نتوانند، باید آن را کنار بگذارند و تا ظهر عید فطر اداست و بعد از ظهر نیت ادا نمی‌کند و اگر در روز عید فطر موفق نشدند در روز‌های بعد به نیت زکات فطره پرداخت می‌کنند.
حجت اسلام اسدی افزود: فطریه به کسانی که نیازمند هستند و این نیازمند این پول را در راه معصیت خرج نکند و اهل نماز و روزه باشند و درآمدی که دارد مخارج سالش را کفایت نکند تعلق می‌گیرد.

وی در خصوص اعمال شب و روز عید فطر نیز گفت: شب عید فطر از جمله شب‌های با فضلیت است که احیای آن مانند شب قدر است و اعمالی، چون غسل و احیا دارد.
حجت الاسلام اسدی افزود: همچنین دعای زیارت امام حسین (ع) و نماز‌های مستحبی که در مفاتیح آمده است از دیگر اعمال روز عید فطر است.