تدوین سند سازگاری با کم آبی، با هدف ارتقای بهره‌وری مصرف آب

تدوین سند سازگاری با کم آبی، با هدف ارتقای بهره‌وری مصرف آب

اجرای سیستم‌های نوین آبیاری یکی از برنامه‌های با اولویت در جهاد کشاورزی است که باید در این خصوص خراسان‌جنوبی خود را به سطح کشور برساند.

اخبار شرق ایران ، صبح امروز سه شنبه (۹مهر۹۸) نشست خبری با حضور ریاست، معاونین و مدیران سازمان و همچنین اصحاب رسانه استان با محوریت عملکرد کشاورزی استان و آغاز فصل زراعی جدید در محل سالن جلسات سازمان برگزار گردید.

رییس سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی در این نشست گفت: برای خسارات ناشی از سیل ابتدای امسال ۸ هزار و ۳۵۰ پرونده در سامانه سجاد ثبت شده و تاکنون ۸۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان خسارات ناشی از سیل سال جاری در مرحله اول ابلاغ و آماده پرداخت است.

غلامرضا قوسی با بیان اینکه در بخش کشاورزی ۷ وظیفه‌مندی اساسی داریم اظهار کرد: سیاست‌گذاری و نظارت بر عملکرد، انجام امورات پژوهشی و تحقیقات در راستای ارتقای سطح دانش و ورود تکنولوژی جدید برای بهره‌مندی، انجام امورات فنی و زیربنایی، امورات منابع طبیعی و آبخیزداری، امورات حمایتی و تامین منابع مالی، امورات بازگانی و بازار رسانی برای حمایت از تولیدات و در نهایت بهره‌وری محصولات زراعی، باغی و دامی از جمله وظیفه‌مندی‌های بخش کشاورزی است.

 وی با بیان اینکه ارتقای تولید باعث ارتقای درآمد و ضریب ماندگاری خواهد شد، افزود: هدف اصلی در بخش کشاورزی بهره‌وری و افزایش ضریب امنیت غذایی است‌. سیاست‌گذاری بخش کشاورزی در هر منطقه‌ای متفاوت است و در استان خراسان‌جنوبی کاهش بارندگی، نامطلوب بودن کیفیت جوی، خشکسالی‌ها باید سیاست‌گذاری‌ها متناسب با استان باشد.

 رییس سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به تدوین سند سازگاری با کم آبی برای اولین بار در کشور و در خراسان‌جنوبی، اظهار داشت: هدف ارتقای بهره‌وری با آب کم است. در سند سازگاری با کم‌آبی پروژه‌های سازه‌ای و غیر سازه‌ای دیده شده و در این طرح ۱۰۵ میلیون‌متر مکعب تقویت آب سفره‌های زیرزمینی و ۸۵ میلیون‌متر مکعب صرفه‌جویی مصرف آب هدف گذاری شده است. اجرای سیستم‌های نوین آبیاری یکی از برنامه‌های با اولویت در جهاد کشاورزی است که باید در این خصوص خراسان‌جنوبی خود را به سطح کشور برساند.

وی در خصوص اجرای سیستم نوین آبیاری در استان، بیان کرد: در برنامه داریم تا پایان سال جاری ۸ هزار و ۸۰۰ هکتار اراضی استان به سیستم نوین آبیاری مجهز شود. تا کنون ۲ هزار و ۱۰۰ هکتار سیستم نوین آبیاری اجرا شده و معمولا سالانه در هر استان ۱۵ هزار هکتار سیستم نوین آبیاری اجرا می‌شود. تا کنون ۷۲ میلیارد تومان برای اجرای سیستم نوین آبیاری ابلاغ شده و قول تخصیص اعتبار تا سقف ۱۲۰ میلیارد تومان نیز تا پایان سال به استان داده شده است. با اجرای سیستم نوین آبیاری سالانه حدود ۲۵ میلیون متر مکعب آب صرفه جویی میشود.

 وی با بیان این‌که در خراسان‌جنوبی ۶ هزار و ۲۵۲ رشته قنات داریم، افزود: سالانه باید حدود ۳۰ درصد قنوات استان برای افزایش آبدهی مرمت شود، در سال گذشته ۸ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار ملی برای احیای قنوات در نظر گرفته شده بود که امسال اعتبار ملی ۱۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و اعتبار استانی ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای احیای قنوات در نظر گرفته شده است. باتوجه به شرایط خشک‌سالی و کم‌آبی در خراسان جنوبی شرایط کشت گلخانه‌ای در استان فراهم است. در یک واحد سطح گلخانه می‌توان ۳۰۰ تا ۵۰۰ هکتار تولیدات با مصرف آب کم داشت. ابتدای سال جاری ۸ هکتار کشت گلخانه‌ای در تعهد استان بود که این مساحت را به ۶۰ هکتار رساندیم تا کنون حدود ۳۰ هکتار آماده کشت و ۶ هکتار کشت گلخانه‌ای انجام شده است. در سال گذشته در مجموع استان ۶ هکتار کشت گلخانه‌ای انجام شده است.

وی در خصوص پرورش ماهی در استان، گفت: مجوز پرورش ماهی تیلاپیا در استان صادر شده و تا کنون طی سه مرحله ۳۰۰ هزار قطعه ماهی تیلاپیا از زابل وارد استان شده و در ۱۰ شهرستان توزیع شده است. سند توسعه آبزی پروری با همکاری سازمان شیلات ایران در حال تدوین است.

 رییس سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به خسارات بخش کشاورزی ناشی از سیل در استان، عنوان کرد: برای سیل سال گذشته ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار ابلاغ شده است. برای خسارات ناشی از سیل ابتدای امسال ۸ هزار و ۳۵۰ پرونده در سامانه سجاد ثبت شده که ۴۱ درصد پرونده ها آماده دریافت تسهیلات بلاعوض و تسهیلات است. تاکنون ۸۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان خسارات ناشی از سیل سال جاری در مرحله اول ابلاغ و آماده پرداخت است.

 رییس سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی در خصوص اجرای تغییر کاربری، گفت: در این خصوص هیچ مشکلی نداشته و مجوز صادر می‌شود.اما برای صدور پروانه استعلام های ۱۳ گانه‌ای وجود دارد که بایستی از اداره های مربوطه گرفته شود.

 وی از انجام ‌کشاورزی قراردادی در خراسان جنوبی خبر داد و گفت:برای کشاورزی قراردادی با کارخانه تروند زعفران قرارداد منعقد شده است.در کشاورزی قراردادی در خصوص محصول زعفران کشاورز می‌تواند پیاز زعفران مازاد تولیدش را به فروش رسانده و سود عاید خودش شود.

 رییس سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی ادامه داد: در خراسان جنوبی ۳۰ هزار نفر شتر پرورش داده می‌شود و شهرستان‌های نهبندان، طبس و خوسف دارای بیشترین میزان پرورش شتر است. برای توسعه پرورش شتر در استان باید واردات انجام شود که با همکاری ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) واردات شتر به استان از کشور افغانستان در حال انجام است و تا کنون ۱۴۴ نفر شتر در این راستا وارد استان شده است.پیش‌بینی می‌شود با واردات شتر به استان ۷ هزار تن شیر شتر به شیرشترهای استان افزوده شود و در بحث تولید شیر خشک نیز اقدام شود.همچنین  تا کنون در استان ۸ هزار نفر شتر برای هویت‌دار شدن پلاک گذاری شده و حدود ۸ هزار دام و گوسفند در برای پلاک گذاری باقی مانده است ،تا پایان شهریور سال گذشته ۷۵۰ هزار نفر دام سبک در استان بیمه شده است.

قوسی گفت: با توجه به آغازبکار کارخانه فرآوری شیر شتر در استان پیش‌بینی می‌شود کارخانه فرآوری شیر شتر کمتر از دو سال دیگر در استان راه‌اندازی شود.

 رییس سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی در خصوص خرید توافقی محصولات استراتژیک استان، اظهار کرد: قیمت زعفران در بازار آزاد خوب است و جهاد کشاورزی در خصوص قیمت گذاری ورود نکرده است. جهاد کشاورزی در بحث خرید توافقی زرشک تر وارد شده و برای امسال قیمت هر کیلوگرم زرشک تر ۱۰ هزار تومان اعلام شده است.

تفاهم، تبادل تجربه و ترویج کشاورزی، ماحصل بازدید از استان یزد

 ،غلامرضا قوسی با مثبت ارزیابی کردن بازدید از بخش کشاورزی استان یزد، گفت: هدف از بازدید پروژه های کشاورزی استان یزد، تبادل تجربه و انتقال دانش بومی روز هر دو استان در زمینه های مختلف بود.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در مبحث تولیدات گیاهی و گلخانه ای اظهار داشت: با سازمان جهاد کشاورزی استان یزد در خصوص صادرات محصولات گلخانه ای دو استان، که تولیدات تعاونی ها و مجتمع های گلخانه ای بخش خصوصی می باشند، به تفاهم و تعمل سازنده ای رسیدیم، در خصوص کشت در اراضی شور استان مقرر شد با همکاری مرکز ملی شوری استان یزد، اطلاعات و مباحث کارشناسی محصولاتی که در اراضی شور استان قابل کشت می باشند در اختیار کارشناسان استان قرار گیرد و کشت این محصولات ترویج گردد.