تدوین سند جامع پیشگیری از معلولیت استان

تدوین سند جامع پیشگیری از معلولیت استان

🔻
🔸

🔹استاندار خراسان جنوبی از  تدوین سند جامع پیشگیری از معلولیت استان خبر داد.
🔹به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی؛ ملانوری با اعلام این خبر در حاشیه جلسه بررسی فعالیت های فرهنگی و اجتماعی استان خاطرنشان کرد: یکی از موضوعات مهمی که باید مورد توجه دستگاه ها و مردم قرار گیرد، پرداختن به آسیب های اجتماعی و ناهنجاری های فرهنگی است.
وی با اشاره به این که متولی مباحث فرهنگی، همه مردم هستند، گفت: باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم که دستگاه ها ضمن مداخله در مسایل فرهنگی، زمینه حضور بیشتر مردم را نیز فراهم کنند.
استاندار، هدف از تشکیل این جلسه را بررسی مهمترین آسیب های موجود در استان و نحوه ورود و پرداخت به آنها خواند.
ملانوری با اشاره به این که اعتیاد، طلاق، کودک آزاری، همسر آزاری، نزاع و… از جمله آسیب های اجتماعی است، تصریح نمود: با توجه به این که استان هم از این آسیب ها بی نصیب نیست لذا باید برنامه ریزی کنیم که در قالب اسناد جامع، این آسیب ها را کاهش داده به صفر برسانیم.
وی، معلولیت را از مسایل مبتلابه استان عنوان کرد و گفت: آمار معلولیت استان بالاست و در برخی موضوعات، رتبه های برتر و اول کشوری را داریم.
استاندار متذکر شد:بخشی از این معلولیت ها ناشی از اطلاعات ناکافی مردم در زمینه ازدواج و فرزند آوری است و بخشی نیز  به حوادث و اتفاقات منجر به معلولیت مرتبط می باشد.
ملانوری تأکید کرد: بر اساس آمار  ۸۰ درصد معلولیت ها مرتبط با مباحث زایمانی و مادرزادی است.
وی ادامه داد: رفع این مشکل به مداخله جدی دستگاه ها و مراقبت های لازم از طرف مردم نیاز دارد.
استاندار گفت: با توجه به اهمیت موضوع، از مصوبات جلسه این بود که سند جامع پیشگیری از معلولیت استان توسط دستگاه های مرتبط تدوین شود.
ملانوری اظهار امیدواری کرد؛ بر اساس این سند و با مداخله دستگاه ها، آمار معلولیت استان را کاهش دهیم.
وی گفت: امیدواریم با تدوین اسناد مرتبط با آسیب ها، استانی عاری از ناهنجاری های فرهنگی و آسیب های اجتماعی داشته باشیم.