تحول در احداث باندهای دوم بزرگراه خراسان جنوبی در دولت یازدهم؛

تحول در احداث باندهای دوم بزرگراه خراسان جنوبی در دولت یازدهم؛

به گزارش  روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی، مهدی جعفری افزود: وزارت راه و شهرسازی نیز در این ارتباط با توان های علمی و تخصصی که در اختیار داشت با محور اقتصاد مقاومتی اقدام های مثبت و قابل توجهی را به ثمر رساند که این امر در استانها توسط اداره های کل راه وشهرسازی پیگیری و انجام شد.
وی با بیان اقدام موثر و چشمگیر دولت و وزارت راه و شهرسازی به تشریح اهم اقدام های این اداره کل در خراسان جنوبی پرداخت و افزود: ۴۵ درصد بزرگراه های استان شامل ۲۰۹ کیلومتر بزرگراه در سال های ۹۳ تا ۹۵ و در زمان دولت یازدهم به بهره برداری رسید.
وی ادامه داد: تکمیل ۵۰ کیلومتر دیگر از باندهای دوم استان در برنامه سال ۹۶ اجرا خواهد شد که در مجموع اقدامات صورت گرفته در این بخش از ۸۱ درصد رشد برخوردار است.
وی اظهار کرد: تا قبل از سال ۱۳۹۳، طول راه های روستایی استان چهار هزار و ۷۶۸ کیلومتر بود که سه سال گذشته به پنج هزار و ۴۷۰ کیلومتر افزایش یافت که احداث و آسفالت هفت هزار و ۲۵کیلومتر از راه های روستایی در سال های ۹۲ تا ۹۵ در دولت یازدهم صورت گرفته است.
جعفری یادآور شد: قبل از این دولت راه ۷۴۹ روستای استان آسفالت بود که در مدت چهار سال اخیر به ۸۰۰ روستا افزایش پیدا کرده است.
به گفته وی همچنین راه ‌های روستایی بالای ۲۰ خانوار در شهرستان‌های بشرویه، سرایان و فردوس در شمال خراسان جنوبی در این دولت تکمیل شد و در مجموع اقدامات دولت در بخش راه های روستایی در مقایسه با قبل ۱۵ درصد رشد دارد.
وی یادآور شد: بهسازی و آسفالت ۶۰ کیلومتر از راه های اصلی و فرعی از دیگر اقدامات در خراسان جنوبی است که با رشد ۶ درصد در سال های ۹۲ تا ۹۵ صورت گرفته است.
مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای ایمن سازی راهها اظهار کرد: در سال ۱۳۹۵هفت نقطه پرحادثه در راه های استان ایمن سازی شد و با توجه به دیگر اقدامات صورت گرفته در سال های ۹۳ و ۹۴ و۹۵ شاهد کاهش تلفات جانی در راه های استان بودیم.
این مسئول یادآور شد: از دیگر تلاش دولت یازدهم در خراسان جنوبی می توان به بهره برداری از سه پروژه اداری، فرهنگی و بهداشتی در ۶ ماه اخیر اشاره کرد که شامل بیمارستان ۱۴۶ تختخوابی و مجتمع فرهنگی و هنری در شهرستان فردوس و ساختمان اداره ثبت احوال عشق آباد شهرستان طبس است.
جعفری ادامه داد: یکی از اقدامات مهم که در بیرجند مرکز استان اجراشد پروژه آماده سازی اراضی ۴۵۰ هکتاری زعفرانیه است که با سرمایه گذاری ۸۵۰ میلیارد تومانی و با مشارکت موسسه خدمات و توسعه خراسان وابسته به آستان قدس رضوی اجرا شد و در حال حاضر بیش از۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی ادامه داد: از جمله اقداماتی که با پیگیری های استاندار خراسان جنوبی اجرایی شد می توان به اختصاص ۴۰ میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی برای پرداخت به پیمانکاران راه و شهرسازی و همچنین اختصاص ۵٫۵ میلیارد تومان کمک نقدی و غیر نقدی برای اجرای پروژه فاضلاب مسکن مهر در مهرشهر بیرجند اشاره کرد.
جعفری یادآور شد: تعهد استان در بحث مسکن مهر ۳۱ هزار و ۲۴۶ واحد بود از ابتدای دولت تدبیر و امید ۲۹ هزار و ۴۲۴ واحد مسکونی تکمیل و تحویل شد و رشد ۱۹۹ درصدی دارد که قبل از دولت تدبیر و امید تنها ۹ هزار و ۸۲۸ واحد مسکن مهر احداث و تحویل شده بود.
وی گفت: همچنین در حوزه شهرسازی و معماری تا ابتدای سال ۱۳۹۲ ،۱۹ طرح جامع در شهرهای استان تهیه شده بود که در سه سال و نیم فعالیت دولت یازدهم برای هر ۲۸ شهر استان طرح جامع تصویب و به شهرداری ها ابلاغ شد که در این حوزه شاهد رشد ۴۷ درصدی هستیم.
مدیر کل راه و شهرسازی استان همچنین اظهار کرد که در ابتدای سال ۱۳۹۲ تنها هشت شهر طرح تفصیلی داشت که هم اکنون ۱۵ شهر استان دارای طرح تفصیلی است و در این حوزه هم شاهد رشد ۸۸ درصدی هستیم.
خراسان جنوبی با ۷۶۹هزار نفر جمعیت و ۱۵۱هزار کیلومتر مربع مساحت سومین استان پهناور ایران بعد از سیستان و بلوچستان و کرمان و دومین استان بیابانی ایران است.
۲ کریدور از۱۰ کریدور اصلی کشور در این استان قرار دارد و زایران مشهد مقدس ۱۵استان غربی و جنوبی کشور از این استان عبور می کند.