بیش از ۴۶۱هزار نفرجمعیت خراسان جنوبی تحت پوشش طرح پزشک خانواده هستند؛

بیش از ۴۶۱هزار نفرجمعیت خراسان جنوبی تحت پوشش طرح پزشک خانواده هستند؛

دکتر کامبیز مهدی زاده روز دوشنبه در آیین گرامیداشت هفته سلامت و تجلیل از ۶۶فعال عرصه بهداشت و سلامت خراسان جنوبی افزود: همچنین ۸۰ درصد از جمعیت تحت پوشش طرح پزشک خانواده دفترچه بیمه روستایی دارند، ۱۶ درصد تحت پوشش سایر بیمه ها و کمتر از یک درصد بدون دفترچه بیمه هستند.
وی گفت: تا پایان سال ۹۵، ۳۱۶ خانه بهداشت، ۶۱ مرکز خدمات جامع سلامت روستایی و ۶۳ پایگاه سلامت شهری و روستایی در استان مشغول ارایه خدمت بود.
به گزارش خبر شرق، مهدی زاده به فعالیت ۸۹ مرکز خدمات سلامت مجری طرح پزشک خانواده در استان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر ۱۳۲ پزشک در این مراکز نیاز است و ۱۳۹ پزشک نیز مشغول ارایه خدمت هستند.
وی تعداد ماماهای مورد نیاز مراکز خدمات سلامت مجری طرح پزشک خانواده را ۱۰۴ نفر ذکر کرد و یادآور شد: در حال حاضر ۱۱۱ ماما در این مراکز مشغول به کار هستند.
وی تعداد بهورز تیم سلامت را ۴۷۳ نفر ذکر کرد و یادآور شد: تعداد بهورزان کاهش یافته و ۳۱ بهورز دیگر در استان نیاز است.

وی به شاخص های برنامه پزشک خانواده در استان از سال ۹۲ تا پایان سال ۹۵ اشاره کرد و افزود: متوسط تعداد پزشک برای هر مرکز خدمات جامع سلامت ۱٫۶۷ درصد، متوسط تعداد ماما برای هر مرکز ۱٫۳۰ درصد و متوسط جمعیت تحت پوشش هر پزشک سه هزار و ۳۵۵ نفر است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اضافه کرد: همچنین متوسط جمعیت تحت پوشش هر ماما چهار هزار و ۲۶۲ نفر، متوسط ماندگار پزشک ۸٫۸ درصد و درصد برخورداری از آمبولانس در مراکز خدمات جامع سلامت استان ۵۰ درصد است.
مهدی زاده افزود: میزان مرگ و میر نوزادان ۸٫۳ درصد، میزان مرگ و میر شیرخواران ۱۲٫۸ درصد، مرگ و میر کودکان زیر پنج سال ۱۵٫۴ درصد و زایمان های طبیعی ۹۹٫۹ درصد گزارش شده است.

وی ادامه داد: شیوع دیابت در جمعیت بالای ۳۰ سال روستایی ۳٫۳ درصد و شیوع فشار خون ۱۰٫۷ درصد، میزان بروز سل ریوی اسمیر مثبت( در ۱۰۰ هزار) ۷٫۷ درصد، جمعیت تحت پوشش برنامه بهداشت روان ۱۰۰ درصد و معاینات مقدماتی دانش آموزان پایه اول ۹۹٫۸ درصد است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، دوم اردیبهشت ماه امسال به عملکرد حوزه بهداشت در سال ۹۵ اشاره کرد و افزود: آغاز احداث ۱۷ مرکز خدمات سلامت شهری و روستایی،بهره برداری از ۳۱ خانه بهداشت و سه پایگاه سلامت از جمله این اقدامات است.
مهدی زاده، احداث پنج پانسیون پزشک و سه پایگاه سلامت، پیگیری انعقاد تفاهم نامه سه جانبه و آغاز عملیات اجرایی ۲۸ خانه بهداشت، ۲۸ مرکز جامع خدمات سلامت، ۱۶ پایگاه سلامت، ۱۱ پانسیون پزشک، چهار ستاد مرکز بهداشت شهرستان و سه آموزشگاه بهورزی را از دیگر اقدامات انجام شده برشمرد.
وی با اشاره به افزایش تعداد مراکز سلامت جامعه روستایی مجری برنامه پزشک خانواده از ۸۱ به ۸۹ مورد، اظهار کرد: فعال کردن چهار واحد آزمایشگاهی در مراکز خدمات جامع سلامت روستایی و افزایش مراکز نمونه گیری آزمایش سطح یک در مراکز بدون آزمایشگاه از دیگر اقدامات انجام شده است.

وی از تامین ۱۰۰ درصد مکمل های دارویی برای جمعیت تحت پوشش بر اساس بسته خدمت در استان خبر داد و یادآور شد: سطح کمی و کیفی ارایه خدمات دارویی با واگذاری تمامی داروخانه ها به بخش خصوصی و افزایش اقلام دارویی از ۲۷۰ به ۴۳۶ قلم افزایش یافت.
اجرای برنامه دندانپزشک خانواده و به کارگیری ۲۴ دندانپزشک جدید و افزایش دندان پزشکان از ۳۸ به ۵۴ نفر در مراکز خدمات جامع سلامت و افزایش تعداد مامای برنامه پزشک خانواده از ۸۷ به ۱۱۰ نفر و جذب ۲۳ مامای برنامه پزشک خانواده از سال ۹۲ تاکنون را از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه بهداشت ذکر کرد.