بیش از ۴۵ درصد حوادث ناگوار استان خراسان جنوبی نتیجه عدم نظارت کافی بر عملکرد کارگران است؛

بیش از ۴۵ درصد حوادث ناگوار استان خراسان جنوبی نتیجه عدم نظارت کافی بر عملکرد کارگران است؛

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان جنوبی با بیان اینکه ۹۹.۲ درصد حوادث در استان بر اثر سهل‌انگاری و بی‌احتیاطی کارگر است گفت: همچنین بیش از ۴۵ درصد حوادث ناگوار در استان نتیجه عدم نظارت کافی بر کار کارگر است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، محمد سنجری در همایش بزرگ HSE پیمانکاران شرکت گاز استان خراسان جنوبی بر رسالت مشترک صیانت از نیروی کار تاکید کرد و این مهم را وظیفه انسانی، اخلاقی و قانونی دانست.

وی پیشرفت اقتصادی را به عنوان مهمترین و اساسی‌ترین راهبرد کشورها برای رسیدن به توسعه تلقی کرد و افزود: یکی از مهمترین سرمایه‌های ارزشمند در مسیر رشد و پیشرفت کشور نیروی انسانی است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان جنوبی بر نقش چشمگیر کارگران به عنوان نمونه بارز اقتصاد مقاومتی در بعد انسانی اشاره کرد و موثرترین اقشار در توسعه اقتصادی کشور را کارگران معرفی کرد.

سنجری بر رعایت ایمنی تاکید کرد و گفت: هیچ توسعه‌ای بدون رعایت ایمنی و سلامت محیط کار امکان پذیر نیست.

وی ادامه داد: مشکلات و تهدیدهای گوناگون محیطی و طبیعی باعث شده تا همه ساله تعدادی از کارگران جان خود را از دست بدهند یا دچار معلولیت و بیماری شغلی شوند این امر سبب از بین رفتن سرمایه‌ها و تنزل اقتصادی کشور می‌شود و هزینه‌هایی از ابعاد انسانی، اجتماعی و اقتصادی به کشور تحمیل می‌کند به طوریکه ۴ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور صرف جبران خسارات ناشی از کارمی‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان جنوبی بر لزوم مدیریت منابع انسانی در واحدهای تولیدی تاکید کرد و گفت: با توجه به اهمیت صیانت از نیروی کار به عنوان سرمایه ملی، یکی از وظایف مدیر منابع انسانی در بنگاه اقتصادی صیانت از نیروی کار و ایمن سازی محیط کار است.

سنجری از تکلیف قانونی که در فصل چهارم قانون کار مواد ۸۵ تا ۱۰۶ به آن پرداخته شده خبر داد و افزود: ماده ۹۱ قانون کار کارفرما را مسئول تامین حفاظت و سلامت و بهداشت کارگران در محیط کار وسایل و امکانات لازم دانسته و آموزش، نظارت و الزام کارگران به استفاده را تاکید می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: تنها به شعار اول ایمنی بعد کار اکتفا نکنیم و صیانت محوری را سرلوحه کارمان قرار دهیم و بدانیم اختصاص درصدی از هزینه‌ها در حوزه ایمنی، سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی نتایج تحلیل جرم شناختی جرائم منتج از حوادث ناشی از کار طی سال‌های ۹۱ تا ۹۳ با نمونه آماری ۱۵۲ کارگری که دچار حادثه شدند را چنین اعلام کرد: ۹۸٫۷ درصد حادثه دیدگان مرد بودند، ۷۷درصد متاهل بودند، ۸۳ درصد زیر ۴۰ سال سن داشتند، ۶۵٫۸ بیسواد تا سیکل بودند، ۲۷٫۶ دبیرستان تا دیپلم، ۶٫۶ درصد فوق دیپلم و بالاتر بوده‌اند.

سنجری گفت: نتایج حوادث به دست آمده از این پژوهش اطلاعاتی شامل ۵٫۹ درصد حوادث منجر به فوت، ۸٫۶ قطع عضو، ۲٫۶ نقص عضو، ۲٫۶ سوختگی، ۸۰٫۳ جراحت و شکستگی بوده که ۸۲٫۹ حوادث در نوبت صبح اتفاق افتاده است.

وی بیان کرد: نوع فعالیت حادثه دیدگان جامعه آماری این پژوهش ۷٫۹ درصد در مشاغل کشاورزی، ۱۲٫۵ مشاغل معدن، ۱۴٫۵ مشاغل صنعت، ۴۱٫۴ مشاغل ساختمان و ۲۳٫۷ سایر خدمات بوده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان جنوبی اظهار داشت: بر پایه این تحلیل عامل دخیل در وقوع حوادث ۳۳٫۶ درصد بر اثر سقوط از ارتفاع، ۱۹٫۷ درصد گیرکردن داخل یا بین اشیا و ۱۶٫۴ درصد سقوط اشیا بوده است.

سنجری یادآور شد: عوامل موثر در وقوع حادثه به دو بخش انجام اعمال ناایمن و شرایط نا ایمن تقسیم می‌شود که ۹۹٫۲ درصد حوادث بر اثر سهل‌انگاری و بی‌احتیاطی کارگر بوده که همان اعمال نا ایمن محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: ۱۷٫۹ درصد به علت عدم در اختیار قراردادن وسایل حفاظتی و ۱۶٫۹ درصد به علت به کار بردن وسایل بدون حفاظ بوده که منجر به وقوع حوادث شده و همان شرایط نا ایمن کار است همچنین و ۴۵٫۵ درصد حوادث نتیجه عدم نظارت کافی بر کار کارگر بوده است.