بیش از سه میلیون نفر ساعت آموزش مهارتی در خراسان جنوبی ارایه شد؛ مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی:

بیش از سه میلیون نفر ساعت آموزش مهارتی در خراسان جنوبی ارایه شد؛

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی گفت: در ۱۰ ماهه سال ۱۳۹۵، در اجرای طرح توسعه آموزش های مهارتی سه میلیون و ۲۹۳ هزار نفر ساعت آموزش فنی و حرفه ای شامل ۱۹ هزار و ۸۷ نفر دوره در بخش دولتی این استان ارایه شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، حسین خوش آیند، روز پنجشنبه به خبرنگاران افزود: در حال حاضر ۲۰ مرکز آموزش فنی و حرفه ای دولتی با ارایه ۴۳۰ حرفه آموزشی و ۱۵۳ مرکز غیردولتی با ۱۶۷ حرفه آموزشی فعالیت دارد که سالانه به طور میانگین ۴٫۵ میلیون نفر ساعت آموزش به کار آموزان ارایه می شود.
وی افزود: این اداره کل متولی آموزش های مهارتی است و فعالیت های خود را با هدف تربیت نیروی کار ماهر، نیمه ماهر و ارتقای مهارت نیروهای شاغل در دو بخش دولتی و غیر دولتی انجام می دهد.
وی با اشاره به اینکه امسال عملکرد آموزش بخش دولتی مراکز فنی و حرفه ای ۲۶ درصد افزایش یافت، بیان کرد: آموزش های دولتی در مراکز ثابت، زندان ها، پادگان ها،روستایی و عشایری، سیار شهری، ضمن کار، اصناف و جوار دانشگاه ارایه می شود.
وی اظهار کرد: امسال در اجرای اهداف طرح اقتصاد مقاومتی پروژه توانمند سازی و آموزش های مهارتی روستاییان، عشایر و مناطق محروم با رویکرد اشتغال پایدار، ۸۹ روستا شناسایی و ۳۱۶ دوره آموزشی در قالب ۱۰۸ حرفه آموزش برگزار شد.

** آمار برداری هزار و ۷۸۲ حرفه آموزشی در قالب طرح نیازسنجی
وی ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون پنج هزار و ۱۵۵ نفر دوره آموزشی در قالب طرح توانمند سازی مهارتی روستاییان ارایه شد که این طرح در هم سنجی با مدت مشابه سال قبل ،۹۵ درصد رشد دارد.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان با اشاره به اجرای طرح نیازسنجی آموزش های مهارتی مورد نیاز بازار کار یادآور شد: این طرح از سال ۹۳ آغاز شد که هزار و ۷۸۲ عنوان حرفه مورد نیاز بازار کار در بخش های صنعت، کشاورزی و خدمات آمار برداری شد.
خوش آیند اضافه کرد: این طرح برای بهره برداری در اختیار دستگاه های اجرایی که در بحث مهارت آموزی و اشتغال دخیل هستند، قرار گرفت و امسال ۸۰ حرفه آموزشی به تعداد حرفه های آموزشی مراکز فنی و حرفه ای دولتی استان افزوده شد.
خوش آیند، تصریح کرد: با توجه به آخرین ارزیابی عملکرد آموزشی که توسط سازمان مرکزی انجام شد، خراسان جنوبی در ۹ ماهه سال ۹۵ در میان اداره کل های تابعه آموزش فنی و حرفه ای رتبه نخست کسب کرد.

** خراسان جنوبی پنج مدال رنگی در مسابقه ملی مهارت کسب کرد
وی یادآور شد: در زمان دولت یازدهم موفق به بهبود عملکرد و کاهش قیمت تمام شده هزینه های آموزشی از ۱۸ هزار ریال برای هر نفر ساعت در سال ۹۴ به ۱۰ هزار و ۳۴۰ ریال در پایان سال ۹۴ شدیم.
وی با اشاره به افتخار آفرینی در مسابقه ملی مهارت، افزود: در دولت یازدهم در مجموع تیم های اعزامی پنج مدال رنگین و ۱۸ مدالیون برای استان ارمغان آوردند.
به گزارش ایرنا، خوش آیند در ادامه اظهار کرد: هشت پروژه مربوط به این اداره کل در دولت تدبیر و امید با صرف ۳۱ میلیارد و ۲۳۹ میلیون ریال هزینه در شهرستان های طبس، فردوس، سرایان، نهبندان، سربیشه و بشرویه به بهره برداری رسید.
وی ادامه داد: همچنین سه مرکز خواهران طبس، قاین و مرکز برادران بیرجند با چهار هزار و ۴۰۰ متر مربع مساحت و هفت میلیارد و ۴۵۰ میلیون ریال بودجه در دست اجراست که دهه فجر سال ۹۶ به بهره برداری خواهد رسید.
وی گفت: فعالیت این اداره کل در دولت تدبیر و امید از لحاظ عملکرد نفر ساعت۲۷ درصد ، نفر دوره ۲۱ درصد و تنوع ارایه حرفه آموزشی ۷۲ درصد رشد دارد.
وی یادآور شد: در حالی که جمعیت استان کمتر از یک درصد کشور است، به دلیل توجه ویژه دولت یازدهم، سهم استان از آموزش مهارتی ۲٫۹درصد است.
جمعیت خراسان جنوبی بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰، ۷۳۲ هزار نفر و در سر شماری امسال حدود ۷۸۰ هزار نفر است.

** مراکز فنی و حرفه ای خواهران سربیشه و بشرویه دهه فجر افتتاح می شود
وی به برنامه های دهه فجر این اداره کل اشاره کرد و گفت: افتتاح و بهره برداری از مرکز آموزش فنی و حرفه ای خواهران سربیشه با ۸ میلیارد و ۲۷۰ میلیون ریال و مرکز خواهران بشرویه با چهار میلیارد و ۳۰۹ میلیون ریال از جمله پروژه های شاخص این اداره کل است.
وی تجهیز و راه اندازی کارگاه های آموزشی گلیم بافی و گوهرتراش سنگ های قیمتی در مرکز فنی و حرفه ای دیهوک و عشق آباد طبس، برگزاری دوره های آموزشی گذر مهارت ، جشن انقلاب، مسابقات ورزشی و قدردانی از پژوهشگران برتر مراکز را از جمله برنامه های دهه فجر ذکر کرد.
وی از برپایی نمایشگاه توانمندی ها و دستاوردهای مربیان و کارآموزان در مراکز آموزش فنی و حرفه ای استان در دهه فجر خبر داد و گفت: دیدار با جمعی از خانواده شهدا، برگزاری مسابقه فرهنگی با محور انقلاب اسلامی و بصیرت افزایی، و برگزاری نمایشگاه عکس، کتاب و آثار هنری از دیگر برنامه هاست.