بیانیه سازمان انرژی اتمی ایران در ارتباط با سانتریفیوژ نسل جدید IR-8؛   دلواپسان بخوانند!!!

بیانیه سازمان انرژی اتمی ایران در ارتباط با سانتریفیوژ نسل جدید IR-8؛ دلواپسان بخوانند!!!

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، سازمان انرژی اتمی ایران امروز شنبه ۹ بهمن ماه ۱۳۹۵، بیانیه ای صادر کرد که در  آن به آغاز روند تحقیق و توسعه سانتریفیوژهای نسل پیشرفته IR-8 با تزریق گاز UF6 اشاره شده است. بر طبق این بیانیه روند تحقیق بر روی سانتریفیوژ هایی که به قول دلواپسان تعطیل شده است وارد فاز جدید از نوع جدید تری شده است که در اصل برجام به آن اشاره شده است. 

متن بیانیه به شرح زیر است:

بیانیّة سازمان انرژی اتمی ایران در ارتباط با سانتریفیوژ نسل جدید IR-8 

بدین وسیله به اطلاع هموطنان گرامی می‌رساند، در پرتو الطاف الهی و در سایة همت و تلاش مستمر دانشمندان و متخصّصان این سازمان ، در آستانة دهة مبارک فجر انقلاب اسلامی و در راستای ادامه برنامه صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران مرحله مهمّی از روند تحقیق و توسعه سانتریفیوژهای نسل پیشرفته IR-8 با تزریق گاز UF6 آغاز گردید.

این مرحله مهّم در تحقیق و توسعه غنی‌سازی در راستای رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر ادامه بدون محدودیّت تحقیق و توسعه و بر اساس حقوق و تعهدات کشورمان در چارچوب برنامة جامع اقدام مشترک ( برجام ) صورت می‌گیرد.

سانتریفیوژهای IR-8 یکی از پیشرفته‌ترین سانتریفیوژهای طراحی و ساخته شده توسط دانشمندان کشورمان می‌باشد که آزمایش‌های مکانیکی خود را طی سه سال گذشته با موفقیت پشت سر گذاشته است. ظرفیت غنی سازی این ماشین حدود بیست برابر ظرفیت سانتریفیوژهای نسل اول IR-1 که هم اکنون درحال تولید هستند، می‌باشد.

سازمان انرژی اتمی ایران ضمن عرض تبریک به مناسبت این تحول مهّم در صنعت هسته‌ای کشور به پیشگاه مقام معظم رهبری، ریاست محترم جمهوری و ملّت شریف ایران، مجدداً تأکید می‌نماید که فعالیت‌های تحقیق و توسعه در تمامی عرصه‌های صلح‌آمیز هسته‌ای از جمله غنی‌سازی بر اساس برنامه صنعتی تولید انواع سوخت راکتورهای تحقیقاتی و قدرت در چارچوب برنامة جامع اقدام مشترک (برجام) بدون وقفه و بر اساس برنامه‌های پیش‌بینی شده ادامه خواهد یافت.