بهره مندی ۱۱۰۰ معلول و مددجوی نهبندانی از خدمات بهزیستی؛ رئیس اداره بهزیستی نهبندان:

بهره مندی ۱۱۰۰ معلول و مددجوی نهبندانی از خدمات بهزیستی؛

به گزارش خبر شرق،  محمد بارانی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: یک هزار و ۱۰۰ نفر معلول، زن سرپرست خانوار و از کار افتاده به صورت مستمر و غیر مستمر از خدمات بهزیستی استفاده می کنند.

وی گفت: بهزیستی با  ایجاد ۴۰ فرصت شغلی با سرمایه گذاری بالغ بر ۲ میلیارد و ۸۴۰ میلیون ریال و پرداخت۳۶۰ میلیون ریال کمک بلاعوض برای ۱۰ واحد مسکن معلولان و پرداخت۳۹۹ میلیون ریال بیمه تامین اجتماعی برای۴۰ نفر معلول و زن سرپرست خانوار در زمینه توانمند سازی جامعه تحت پوشش اقدامات اساسی برداشته است.

رئیس اداره بهزیستی نهبندان یادآورشد: بیش از  ۲ میلیارد و ۵۶۶ میلیون و ۶۰۰ هزار ریال در زمینه پرداخت کمک بلاعوض اشتغال پایدار،کمک هزینه درمان، کمک هزینه تحصیل، کمک هزینه خریدجهیزیه، مناسب سازی مسکن و محیط زندگی، خرید لوازم منزل، ارائه خدمات توانپزشکی و حق پرستاری معلولان به واجدین شرایط  پرداخت شد.

بارانی اظهار داشت: بهزیستی نهبندان با سرمایه گذاری بالغ بر ۳۰۰ میلیون ریال در زمینه درمان و پیشگیری از اعتیاد توانسته با ارائه کلاس ها و کارگاه های آموزشی مختلف و همچنین برگزاری نمایشگاه های گوناگون و با استفاده از پتانسیل های برخوردار از قبیل پایگاه های سلامت اجتماعی، تیم های اجتماع محور، روانشناسان مجرب و تیم های محب گام مهمی بردارد.

وی با اشاره به اهمیت ارائه خدمات مشاوره به زوجین در شرف طلاق، بیان کرد: علت بیشتر طلاق ها و اختلافات، عدم آشنایی زوجین با مهارت های زندگی است و چون آموزش مهارت های زندگی یک فرآیند بلند مدت است، لذا تلاش داریم آموزش مهارت های زندگی را در مقاطع مختلف الزامی کنیم.

رئیس اداره بهزیستی نهبندان گفت: بهزیستی همراه با مراکز مشاوره دولتی و غیردولتی و با ارائه خدمات مشاوره عمومی در زمینه طلاق، ازدواج، تحصیل و خانوادگی بالغ بر ۶۶ میلیون ریال سرمایه گذاری که نتیجه آن کاهش ۲۵ درصدی طلاق های توافقی در سطح شهرستان شده است.

بارانی با اشاره به اینکه خدمات اورژانس اجتماعی از طریق شماره تماس ۱۲۳ در شهرستان درحال ارائه است، افزود: تماس های گرفته شده به این مرکز مداخله در درمان  مربوط به موارد کودک آزاری، همسرآزاری، سالمندآزاری، معلول آزاری، فرار از منزل، زنان و دختران در معرض آسیب است.

وی ادامه داد: در زمینه کاهش و ساماندهی آسیب اجتماعی  و همچنین  کمک به افراد آسیب دیده و در معرض آسیب بالغ بر۵۱۰ میلیون ریال سرمایه گذاری شده است.

رئیس اداره بهزیستی نهبندان تصریح کرد: مراکز مشاوره ژنتیک که از آذر ماه۹۵ آغاز به فعالیت کرده، تا کنون ۶۰۰ زوج را مورد مشاوره ژنتیک قرار داده تا در جهت پیشگیری از معلولیت ها و اختلالات گام مهمی برداشته شود و لذا جهت رفاه و آسایش این افراد، بهزیستی مراحل اول و دوم مشاوره را به صورت رایگان انجام و در صورت نیاز به ارجاع زوجین به مرحله سوم یا آزمایش ژنتیک، بهزیستی در پرداخت هزینه با آن ها مشارکت،که در این زمینه  بالغ بر ۷۴ میلیون و ۶۰ هزار ریال سرمایه گذاری کرده است.

بارانی در خصوص طرح اجباری غربالگری نوزادان از لحاظ اختلالات شنوایی و  کودکان ۳ تا ۶ سال از لحاظ اختلالات بینایی، گفت: بهزیستی توانسته ۸۰۳ نوزاد را در زمینه شنوایی سنجی و ۴ هزار و ۷۱ کودک ۳ تا ۶ سال را در زمینه بینایی سنجی شناسایی صددرصدی داشته و علاوه بر ارائه خدمات لازم و به موقع، در زمینه های خرید عینک، هزینه عمل جراحی، سمعک و درمان ۱۵۰ میلیون ریال سرمایه گذاری کرده است.

وی در زمینه جذب و جلب مشارکت های مردمی، بیان کرد: بهزیستی با کمک خیران و موسسات و مراکز غیر دولتی، به صورت نقدی ۹۹۹ میلیون و ۱۴۰ هزار ریال و به شیوه مشارکت غیرنقدی و خدماتی، ۴۸۲ میلیون و ۵۱۲ هزار ریال کمک کردند.

رئیس اداره بهزیستی نهبندان با بیان اینکه درصد بالایی از وظایف عمومی و تخصصی بهزیستی به بخش خصوصی و غیردولتی  واگذار شده است، یادآور شد: در حال حاضر  ۲۲ مرکز، موسسه غیردولتی و مهدکودک زیر پوشش بهزیستی در شهرستان نهبندان فعالیت می‌کنند.

بارانی با بیان اینکه با تاسیس این مراکز برای ۲۶ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم شغل ایجاد شده است، گفت: این مراکز و موسسات در قبال خدمات گوناگون از قبیل نگهداری از معلولان و فرزندان بی سرپرست، پرداخت شهریه، توزیع غذای گرم، آموزش به کودکان، ارائه خدمات مشاوره عمومی، انجام ویزیت در منزل به جامعه هدف بهزیستی ارائه می کنند بالغ بر ۳ میلیارد و ۶۷۱ میلیون و ۹۲۰ هزار ریال کمک و حق الزحمه دریافت کرده اند.

وی تصریح کرد: از تعداد یک هزار و ۱۰۰ نفر معلول و مددجوی تحت حمایت بهزیستی نهبندان، ۵۲۰نفر مستمر بگیر هستند که ماهیانه مبلغ ۲۹۷ میلیون و ۶۸۰ هزار ریال به تمامی این افراد، حقوق پرداخت می شود.