بسیج علمی پژوهشی خراسان جنوبی از مخترعین حمایت می کند

بسیج علمی پژوهشی خراسان جنوبی از مخترعین حمایت می کند

جواد عقیلی‌پور مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان جنوبی اظهار کرد: سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری مانند سایر اقشار بسیج عضو ندارد اما با توجه به اینکه خراسان‌جنوبی مهد علم و فناوری بوده تعداد مراجعه کنندگان جهت دریافت حمایت بسیار زیاد است.

    وی افزود: بسیجیان با توجه به نوع ایده و طرح ارائه شده می‌توانند از حمایت‌های کارگاهی و آزمایشگاهی به صورت رایگان در مرکز رشد خلاقیت و نوآوری و در قالب حمایت مالی تا سقف ۲۰ میلیون تومان با توجه به نوع طرح به صورت بلاعوض و تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان در قالب تسهیلات استفاده کنند.
مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان جنوبی گفت: در سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری دو مرکز جهت حمایت از مخترعین، مبتکرین و محققین بسیجی وجود دارد.
  عقیلی پور افزود: یکی از این مراکز، مرکز رشد خلاقیت و نوآوری بوده که این مرکز دارای دو کارگاه مکانیک و الکترونیک است که به صورت رایگان جهت تبدیل ایده به محصول و برای ساخت محصول اولیه در اختیار مراجعه کنندگان قرار می گیرد.
  وی تصریح کرد: مرکز حمایت از دیگر مراکز این سازمان است که این مرکز دارای هشت کارگروه تخصصی با عناوین برق و الکترونیک، فیزیک و مکانیک، فناوری زیست، شیمی و مواد، ریاضی و نرم افزار، کشاورزی، عمران و علوم انسانی که اعضای آن از هیئت علمی دانشگاه ها تشکیل شده است.
مسئول  سازمان  بسیج علمی پژوهشی سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: پس از دریافت طرح در مرکز حمایت و انجام داوری در کارگروه تخصصی حوزه مربوطه، در صورت پذیرش طرح با توجه به مبانی علمی و فنی ارائه شده در قالب یکی از بسته های حمایتی قرار می گیرد.
  جواد عقیلی پور  گفت: به طرح های آماتور تا سقف ۵ میلیون تومان حمایت بلاعوض و در صورت تایید در کارگروه استان و تا سقف ۱۰ میلیون تومان بلاعوض برای طرح های نظامی در صورت تایید در کارگروه سازمان مرکزی تعلق می‌گیرد.
مسئول سازمان  بسیج علمی پژوهشی سپاه انصار الرضا(ع) خراسان جنوبی افزود: برای طرح های نیمه حرفه ای حمایت تا سقف ۲۰ میلیون تومان به صورت بلاعوض توسط سازمان مرکزی تعلق می‌گیرد.
  وی یادآور شد: برای تجاری سازی طرح‌های بسیجیان، حمایت تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان در قالب وام در صورت تایید در سازمان مرکزی اعطا می‌شود.
حمایت از ۱۳۹ طرح پژوهشی تاکنون مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان جنوبی گفت: این مرکز از زمان راه اندازی تاکنون از ۱۳۷ طرح آماتور و دو طرح نیمه حرفه ای حمایت کرده است.
  عقیلی پور اظهار داشت: از دانش آموزان و دانشجویان نخبه حمایت می‌کنیم و ملاک جهت دریافت حمایت، داشتن ایده یا طرحی نو و جدید بوده و در بسیج علمی شرط سنی و مدرک تحصیلی ملاک نیست.
  اقدامات خوب مخترعان بسیجی خراسان‌جنوبی در حوزه ساخت پهباد وی افزود: در حوزه پهپاد در سال گذشته توسط بسیجیان اقدامات بسیار خوبی انجام شده است به طوری‌که در نمایشگاه جهادگران علم و فناوری که در اسفند ماه سال ۹۵ در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران برگزار شد؛ توسط مخترعین بسیجی از اولین نمونه از پهپاد بدون سکان رونمایی شد.
  مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان جنوبی گفت: همچنین از این پهپاد، امیر دریادار شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و سرلشگر جعفری فرمانده کل سپاه بازدید کردند.
عقیلی پور ادامه داد: ایجاد بستر‌هایی برای عرضه دانش، علاوه بر فراهم آوردن ارزش‌های اقتصادی قابل توجه برای سازمان ها، منجر به رشد اقتصادی و فنی جامعه می‌شود  و تجاری‌سازی فناوری به عنوان یک عامل حیاتی مطرح شده است.
  وی با اشاره به اینکه امروزه صنعت ما با مشکلات متعددی روبرو است که بخشی از آنها با استفاده از تکنولوژی‌های نوین و دانش‌بنیان قابل برطرف شدن هستند، خاطرنشان کرد: توسعه شرکت‌های دانش بنیان یکی از منویات مقام معظم رهبری و از جمله منویات ده‌گانه معظم‌له است که باید مورد توجه مسئولان  و دارندگان علم و سرمایه قرار گیرد.
  مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان جنوبی گفت: یکی از ویژگی‌های بارز این شرکت‌ها آن است که می‌توانند هزینه‌ها را با استفاده از فناوری و فکر، به گونه‌ای کاهش دهند که کیفیت تولیداتمان در مقایسه با اجناس خارجی بهبود پیدا کند و این یعنی دوری از اقتصاد نفتی و نیل به سوی اقتصادی بر پایه علم و فناری.
  عقیلی پور ادامه داد: اقتصاد دانش‌بنیان الگوی نوین اقتصاد جهانی است که بر تمامی جنبه‌های اقتصاد ملی و جهانی اثرگذار است و نگاهی به روند تکاملی اقتصاد، ا ثر نگرش دانش‌بنیان بر اقتصاد را ملموس‌تر می‌کند.
    وی افزود: شناسایی، ایجاد و حمایت از واحدهای فناور، شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور به‌عنوان یکی از سیاست‌گذاری‌های حوزه علم و فناوری محسوب می‌شود، به‌طوری‌که این نوع از شرکت‌ها با استفاده از دانش خود می‌توانند با تولید محصول جدید و  افزایش کیفیت محصول فعلی ارزش افزوده فراوانی ایجاد کنند.
  مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان جنوبی گفت: بنابراین با ایجاد این نوع از شرکت ها و استفاده از دانش نیروی انسانی و مهارت در تجاری‌سازی ایده‌ها، در فرآیندی دانشی و با بهره‌وری بالا می‌توان به ارائه محصولات تجاری و رقابت‌پذیر پرداخت و اقتصادی دانش‌بنیان که مزیت رقابتی هر اقتصاد ‌باشد را پایه‌ریزی کرد.
  عقیلی پور تصریح کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان با کاربردی کردن دانش و استفاده‌ موثرتر از آن در گسترش ظرفیت‌ها و ارتقاء درجه بهره‌برداری از منابع، سعی در به حداکثر رساندن میزان بهره‌وری دارند.
    وی ادامه داد: رسیدن به اقتصاد دانش‌بنیان و توجه ویژه به این شرکت‌ها چند سالی است که مورد بحث قرار گرفته است چراکه عملکرد شرکت‌های دانش‌بنیان با توجه به ماهیت آنها به صورت اساسی منجر به تغییر و بهبود اقتصاد می‌شود.
  هنوز نیازمندی های شرکت های دانش بنیان به طور کامل مورد توجه قرار نگرفته است   مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان جنوبی گفت: به اعتقاد کارشناسان با وجود افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان هنوز نیازمندی‌های این شرکت‌ها به‌طور کامل مورد توجه قرار نگرفته و دست‌اندرکاران فضای کسب ‌وکار، نوآوری را شاهد هستند که با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر شتاب بخشیدن به جریان تحقیقات و نوآوری و اقتصاد دانش بنیان است.
    فعالیت ۲۷ شرکت فناور در بسیج علمی پژوهشی  عقیلی پور افزود: با توجه به چشم‌انداز سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری، در جهت رشد و توسعه فناوری برای پیشرفت و حل مشکلات موجود در این زمینه، در سال ۹۶ سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان جنوبی تصمیم به ساخت پردیس شرکت های دانش بنیان گرفت که این امر در شش ماه نخست سال ۹۶ به مرحله بهره برداری رسید و اکنون ۲۷ واحد و شرکت فناور در این مجموعه مستقر و درحال فعالیت هستند.
  وی تصریح کرد: سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری آمادگی دارد تا از کلیه افرادی که دارای ایده و یاطرح نو و جدید هستند در صورت تایید توسط کارگروه تخصصی، حمایت مالی و کارگاهی انجام دهد و همچنین سایر شرکت ها و واحدهای فناوری هم در صورت تمایل می توانند از فضای اداری در محل پردیس شرکتهای دانش بنیان استفاده کنند.
مسئول سازمان بسیج علمی،پژوهشی خراسان جنوبی گفت: مراجعین شهرستان ها می توانند با معاونت علمی پژوهشی نواحی جهت اخذ مشاوره و راهنمائی ارتباط برقرار نمایند و در مرکز استان نیز ساعت مراجعه  همه روزه از ساعت ۷ صبح الی ۱۴و با شماره ۳۲۹۲۲۷۸۰ تماس حاصل نمایند.