برای یارانه ۲۵۰ هزار تومانی، باید بنزین شش هراز تومان شود!

برای یارانه ۲۵۰ هزار تومانی، باید بنزین شش هراز تومان شود!

سخنگوی دولت افزایش یارانه خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی تا مبلغ ۲۴۰ هزار تومان خبر داد.

به گزارش خبر شرق، محمدباقر نوبخت در نشست خبری امروز (سه‌شنبه) با اصحاب رسانه اظهار کرد: یارانه خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی که مستمریشان به طور متوسط ۷۱ هزار تومان بود به ۲۴۰ هزار تومان افزایش یافت یعنی ۳٫۴ برابر که این در فروردین اجرا شد.

وی افزود: اینکه از سوی عده‌ای گفته می‌شود یارانه افراد تحت پوشش دو یا سه برابر اضافه شود باید بگوییم که این ۳٫۴ برابر افزایش یافته و علی‌البرکت‌الله هم برای آن گفته شد یعنی آنها که مستمری می‌گرفتند یارانه‌شان هم افزایش یافته است. حالا باید پرسید که منظور از افزایش یارانه افراد کم درآمد چیست و اینکه منظور این است یارانه همه افراد افزوده شود؟ که این افزایش با توجه به شرایط موجود امکان‌پذیر نیست؛ چرا که باید قیمت حامل‌های انرژی را زیاد کنیم.

سخنگوی دولت با اشاره به درآمد شرکت پالایش و پخش یادآور شد: کل فروش در این شرکت ۵۲ هزار میلیارد تومان است و بعد از کم شدن کسورات ۳۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان باقی می‌ماند که برای یارانه‌ها باید ۴۱ هزار میلیارد تومان پرداخت شود به همین دلیل این مابه‌التفاوت ۳۶ هزار و ۴۱ هزار از خزانه دولت پرداخت می‌شود. آن هم برای یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی. من به صداقت و شرافت کسانی که طرح افزایش یارانه را مطرح می‌کنند شک ندارم اما این حرف بسیار قابل تامل است و امیدوارم منظورشان افزایش اقشار کم درآمد باشد که با توجه به صحبت‌هایی که کردم آن هم ۳٫۴ برابر افزایش یافته است.

نوبخت همچنین درباره پرداخت یارانه ۲۵۰ هزار تومانی، تصریح کرد: از نظر کارشناسی عدد مشخص است که با داشتن بنزین هزار تومانی و آنچه شرکت پالایش و پخش کسب می‌کند به دست می‌آورد. برای پرداخت یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان، ۳۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان منابع تامین می‌شود. اگر یارانه بخواهد ۲۵۰ هزار تومان باشد تقریبا باید قیمت حامل‌های انرژی شش برابر شود که این روی اقتصاد ملی اثر می‌گذارد و پول ملی را خراب می‌کند. کسانی که می‌دانم بسیار باشرافت و با شخصیت هستند اما این حرف‌ها را بیان می‌کنند حداقل بگویند این یارانه ۲۵۰ هزار تومانی قرار است از چه جاهایی تامین شود و خوب است گفته‌هایی در جامعه منعکس نکنند که اشتباه باشد.

وی با بیان اینکه برای اجرای بند ب تبصره ۱۲ لایحه برنامه ششم برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و رفع نابرابری‌ها در فروردین نسبت به افزایش حقوق بازنشستگان اقدام شده است، افزود: این افزایش در  گام نخست بود و به صورتی شکل گرفت که همه بالا بیایند اما آنها که پایین‌تر هستند حقوق‌شان بیشتر افزایش می‌یابد، بنابراین گروه‌های یک و دو، ۲۷۸۵ امتیاز، گروه سه ۲۳۸۵ امتیاز، گروه چهار ۱۹۸۵ امتیاز و گروه تا ۲۰ که ۷۰۰ امتیاز به حقوق آنها اضافه شده است. بر اساس افزایش امتیاز، حقوق‌ها افزایش یافته و تا پایان این ماه مرحله دوم هم انجام می‌شود.

سخنگوی دولت به پرداخت پاداش بازنشستگی فرهنگیان اشاره کرد و گفت: برای پاداش بازنشستگی فرهنگیان دو هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در ۳۰ آذر پرداخت کردیم و سه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان دیگر برای سال ۹۵ باقی مانده بود که به کل پول آن توسط خزانه به وزارت آموزش و پرورش داده شده و آنها بخشی از آن را پرداخت کرده‌اند و باقیمانده در خلال هفته معلم پرداخت می‌شود.