برای رفع آسیب اجتماعی شناخت دقیقی از جامعه ضروری است؛

برای رفع آسیب اجتماعی شناخت دقیقی از جامعه ضروری است؛

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، سید علی اکبر پرویزی روز شنبه در نشست اعضای هیات اندیشه ورز و کار گروه اجتماعی و فرهنگی استان در بیرجند، افزود: با توجه به تاکید مکرر مقام معظم رهبری در رفع و مدیریت آسیب های اجتماعی، وظیفه بر متولیان امر سنگین تر است و باید به این مهم توجه ویژه ای داشته باشیم.
وی ادامه داد: متاسفانه امروزه قوانین مکرر و متعدد، و قوانین ناهمگون و ناهمخوان بین دستگاه های اجرایی باعث شده است که وظایف دستگاه ها به طور منظم انجام نشود، امیدواریم با وضع قوانین و مقررات منسجم در کلان کشوری این مشکل بزرگ رفع شود.
وی با اشاره به اینکه قوانین باید به گونه ای باشد که با تغییر دولت یا مجلس، تغییر نکند ، عنوان کرد: با عنایت ویژه ای که مقام معظم رهبری در این خصوص دارند باید مدیران و مسئولان دستگاه های اجرایی به اجماع نظری و فکری برسند و با مدیریتی مدون جلوی آسیب های اجتماعی را بگیرند.
پرویزی، تصریح کرد: برای مقابله با آسیب های اجتماعی اولویت بندی بهترین راهکار است و آسیب ها در جامعه باید اولویت بندی شوند و وظیفه برای هر دستگاه مشخص شود.
وی در خصوص برگزاری همایش های مکرر و پژوهش های انجام شده، تاکید کرد: اگر پژوهشی انجام و به نتیجه ای می رسد، برای پیاده سازی نتایج آن در جامعه بودجه تامین شود تا مشکلی از جامعه رفع شود، در غیر این صورت پژوهش برای پر کردن بایگانی ها و بولتن ها نه تنها هیچ تاثیری نخواهد گذاشت بلکه خود آسیبی جدی خواهد بود.
به گفته وی حساس کردن خانواده در درجه اول و جامعه و متولیان امر، در درجه دوم در برخورد با آسیب های اجتماعی، یکی از مهمترین راهکار های مبارزه خواهد بود و این در حالی است،اگر خانواده نتواند مراقبت کند بی شک با مامور و برخورد به جایی نخواهیم رسید.
استاندار خراسان جنوبی در ادامه با اشاره به اینکه آسیب های اجتماعی، امنیت آینده کشور را به خطر خواهد انداخت، افزود: اگر امروز جلوی آسیب ها گرفته نشود آسیب های جدی را در آینده به وجود خواهد آورد، پس تمام متولیان امر سعی کنند به صورت ریشه ای به دنبال حل این آسیب ها باشند.

** آسیب های اجتماعی باید جلوگیری شود
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان گناباد، در این نشست اظهار کرد: اگر از آسیب های اجتماعی جلوگیری نکنیم بی شک راه روشن را برای دشمن باز گذاشته ایم و دشمن از این طریق به ما ضربه خواهد زد.
« بی بی اقدس اصغری»، افزود: آسیب های اجتماعی همان واقعیت های اجتماعی هستند که محصول خود جامعه است و ممکن است در هر جامعه ای متفاوت باشد.
به گفته وی در برخی از جوامع آسیب های اجتماعی از حدی که در جامعه تعریف شده، عبور می کنند که متاسفانه در حال حاضر ما جزو اینگونه جوامع هستیم که این معضل در درجه اول نوعی هراس اجتماعی به وجود می آورد.
وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران جزو امن ترین کشورهاست، گفت: هراس اجتماعی در ایران بالاست زیرا آسیب ها تا در خانه های مردم پیش رفته است.
وی ادامه داد: آسیب های اجتماعی باعث قبح شکنی در جامعه می شود و از حد خود فراتر می رود، و هنگامی که در جامعه ای در مسایل اخلاقی قبح شکنی روی دهد فاجعه ای بزرگ به وجود خواهد آمد.
این جامعه شناس عنوان کرد: آسیب های اجتماعی نه سیاسی و نه امنیتی است، اما زمانی که گستردگی پیدا می کند امنیتی می شود و آسیب ها زیادی را به جامعه وارد می کنند.
وی آسیب های موجود در جامعه را به سوپاپ های خطری تشبیه کرد که ایجاد شکاف به وجود آمده در جامعه را هشدار می دهد که باید با نوعی مساله مداری مدون حل شوند.
به گفته وی در قانون مساله مداری ۲ فاکتور، مهم هستند اول اینکه مساله را با چه نگاهی می بینیم و دوم اینکه از چه دیدگاهی طرح می کنیم، که بهترین دیدگاه طرح شده در برنامه ریزی محوری جلوگیری از آسیب ها، باید در سطح کلان کشوری دنبال شود.
این فعال اجتماعی، برنامه ریزی آسیب های اجتماعی در سطح حکومتی را پایه و اساس جلوگیری از این معضل اجتماعی دانست و ذکر کرد: برنامه ریزی مدون حکومتی می تواند بسیاری از فشارهای فرهنگی که به وجود آورنده آسیب های اجتماعی هستند را کنترل کند و خطر ناشی از خود کنترلی در جامعه را از بین ببرد.