برای جلوگیری از خام فروشی اقداماتی انجام داده ایم. وزیر صنعت، معدن و تجارت در خراسان جنوبی:

برای جلوگیری از خام فروشی اقداماتی انجام داده ایم.

به گزارش پایگاه خبری خبر شرق، محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت معدن تجارت در حاشیه بازدید از معادن شهرستان نهبندان اظهارکرد: تمامی شهرستان ها را نمی‌توانیم سفر کنیم اما تا آخرین روز سفر دو روزه خود به شهرستان بیرجند، خوسف، فردوس و طبس سفر خواهیم رفت.

وزیر صنعت معدن تجارت خاطرنشان کرد: امیدواریم در حضور آقای استاندار، مدیران کل و نمایندگلن مجلس بتوانیم بعد از بازدید و مذاکرات، جمع بندی خوبی داشته باشیم.

نعمت زاده یادآورشد: استان خراسان جنوبی از لحاظ معادن بسیار غنی است و در بخش نهبندان انواع سنگ های گرانیت را داریم که از چند معدن بازدید کردیم و از نزدیک با مشکلات آن آگاه شدیم.

 وی گفت: به خاطر رکود بخش مسکن مقداری محدودیت‌های صادرات و تولید افت کرده است اما امیدواریم مصارف مختلف را با کمک همه برای سنگ گرانیت در کشور مانند سنگ فرش پیاده روها و جداول خیابان ها به خصوص در مناطق سردسیر یافت شود که اگر از این سنگ ها استفاده کنیم مادام العمر خواهد بود.

 وزیر صنعت معدن تجارت افزود: در ساختمان و قسمت داخلی آن امیدواریم هم مصارف داخلی و هم خارجی سنگ گرانیت را کمک کنیم که افزایش پیدا کند.

نعمت زاده یادآورشد: در منطقه شاهکوه نهبندان ۵۰ معدن وجود دارد که حدود ۴۰ معدن فعال هستند که مشکل زیربنایی از جمله برق دارند.

 وی گفت: قانون معادن حکم کرده است که ۶۵ درصد درآمد حقوق دولتی باید برای امور زیربنایی هزینه شود و ۱۵ درصد در اختیار استانداری‌ها برای ایجاد فعالیت‌های عمرانی روستاها و مناطقی که معادن در آن وجود دارد است که آن هم متاسفانه به خاطر محدودیت های بودجه اختصاص نیافته است.
وزیر صنعت معدن تجارت افزود: برای هزینه کردن امور زیربنایی از جمله برق رسانی در این چند سال گذشته حداکثر اعتباری که توانستیم به دوسال پیش بگیریم ۱۳ درصد بوده است که امیدواریم در بودجه سال آینده نمایندگان این قانون را رعایت کنند.

نعمت زاده اظهارکرد: توصیه ما این است که این اعتبارات تخصیص یافته تلقی شود که همین ۸۰ درصد را اگر در معادن بتوانیم هزینه کنیم قطعا شرایط عوض خواهد شد.

وی گفت: در رابطه با برق نیز با وزارت نیرو، وزارت کشور و استانداری هم فکری می کنیم که امیدواریم این معضل را بتوانیم حل کنیم.

وزیر صعت معدن تجارت در رابطه با بازارچه های مرزی نیز گفت: تصمیم حل شدن مشکل بازارچه ها با هیات وزیران است که با این وزارت توافق کردیم و در کمیسیون ها تایید و تثبیت شده است اما مصوبه دولت هنوز صادر نشده است که پیگیری می‌کنیم.
نعمت زاده همچنین در خصوص نبود سرمایه گذار و خام فروشی معادن استان گفت: یکی از اهداف این سفر این است که بتوانیم فرآوری صنعتی را در خود منطقه استان به ویژه نهبندان توسعه دهیم.

 وی اظهارکرد: برای جلوگیری از خام فروشی معادن استان، با تولیت آستان قدس رضوی آیت الله رئیسی صحبت کردیم و ایشان نیز علاقه مند بودند و در این خصوص، گزارشی تقدیم کردیم که یک واحد سنگ بری و فرآوری سنگ با استانداردهای بین المللی برای صادرات به وجود آید.

وی افزود: در رابطه با بخش خصوصی نیز تشویق و ترغیب صورت گرفته است که با بهترین روش ها سنگ را تبدیل به کالاهای با ارزشی کنیم.