بازارچه یزدان بازگشایی می شود؛ گشایشی دیگر برای استان:

بازارچه یزدان بازگشایی می شود؛

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، دولت افغانستان از بازگشایی گمرک این کشور در مرز یزدان ظرف چند روز آینده خبر داده است.

موهبتی رییس شورای اسلامی شهرستان زیرکوه، در تماس تلفنی با پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، ضمن اعلام این مطلب افزود: با پیگیری های مجدانه استاندار خراسان جنوبی جناب قای مهندس سیدعلی اکبر پرویزی بالاخره دولت افغانستان خبر از بازگشایی گمرک در مرز یزدان ظرف چند روز آینده داده است.

وی اعلام کرد که تعدادی از تجار کشور افغانستان از انتقال کارمندان گمرک افغانستان در این مرد طی چند روز آینده خبر داده اند.

اواخر بهمن سال ۹۳ با تصمیم یک جانبه افغانستان فعالیت بازارچه های گلورده ، یزدان و دوکوهانه شهرستانهای درمیان، زیرکوه و نهبندان کاملا متوقف شد و با پیگیری مسئولان استانی وقت تاکنون بازگشایی نشده بود و تنها بازارچه مرزی ماهیرود فعال استان هست.

بازارچه مرزی یزدان در سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۵ از لحاظ صادرات به عنوان بازارچه نمونه کشوری مطرح بود و از سال ۱۳۸۶رونق صادرات در بازارچه کند شده است.

شهرستان زیرکوه در سال ۱۳۹۱ تاسیس شد و حاجی آباد مرکز آن در فاصله ۸۵ کیلو متری مرز با افغانستان قرار دارد، مرز مشترک ایران با افغانستان در شهرستان زیرکوه ۱۴۷ کیلومتر است و ارتفاع زیرکوه از سطح دریای آزاد ۱۳۳۰ متر است.
این شهرستان در شمال شرقی خراسان جنوبی قرار دارد که از شمال به شهرستان خواف خراسان رضوی، از جنوب به شهرستان درمیان ، از شرق به افغانستان و از غرب به شهرستان قاین محدود شده است.
مساحت زیرکوه ۹هزار و ۱۸۵کیلومتر مربع و جمعیت آن بیش از ۴۵ هزار نفر است.