اولین جشنواره گل نرگس در شهرستان خوسف برگزار شد؛

اولین جشنواره گل نرگس در شهرستان خوسف برگزار شد؛

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، فرماندار خوسف روز چهارشنبه در این جشنواره، افزود: برگزاری جشنواره گل نرگس بهانه ای است که بتوانیم در کنار آن دبیرخانه دایمی گل نرگس شهرستان را راه اندازی و مشکلات نرگس کاران را به صورت تخصصی بررسی و رفع کنیم.
محمد شفیعی بیان کرد: گل نرگس محصول استراتژیک شهرستان نیازمند معرفی و توجه است تا بتواند عاملی برای شکوفایی اقتصادی این شهرستان کویری باشد.
به گفته وی گل نرگس شهرستان خوسف در قیاس با دیگر گل های مشابه نرگس در کشور حرف اول را می زند که تاکنون نتوانسته است جایگاه واقعی خود را پیدا کند.
وی گفت: شهرستان خوسف در زمینه تولید گل نرگس در استان رتبه نخست و در کشور دارای رتبه پنجم است.
وی عنوان کرد: در صورت برنامه ریزی و با توجه به شرایط خشکسالی موجود و عدم نیاز گل نرگس به آب زیاد این گیاه می تواند درآمد خوبی را برای کشاورزان داشته باشد.
وی با اشاره به ظرفیت های خوب شهرستان در زمینه کشاورزی و دامپروری، افزود: توجه به این ظرفیت ها و پتانسیل ها کمک خوبی به بحث اشتغال این منطقه می شود.
وی عنوان کرد: صدور مجوز برای واحدهای صنعتی و دامپروری در روستاهای خوسف از جمله خواسته های مهم دامپروران منطقه است، حل این مشکل کمک خوبی به اشتغال روستائیان می کند.
این روزها بسیاری از دشت‌های خراسان جنوبی بویژه دشت‌های خوسف را نرگس‌ زارهایی پوشانده که فصل برداشت آنها فرارسیده و عطر و زیبایی بی‌نظیری را به این سرزمین کویری بخشیده، این در حالی است که گل نرگس به عنوان پنجمین محصول صادراتی خراسان جنوبی، نیازمند توجه و حمایت جدی است تا بتواند عاملی برای شکوفایی اقتصادی این استان کویری باشد.
به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در سال ۹۵، ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار شاخه گل نرگس از ۱۹ هزار و ۵۰۰ هکتار از مزارع شهرستان خوسف برداشت می شود.
روستاهای «دستگرد، مهدیه، آریش، تقاب، معصوم آباد، کلاته ملک و شهر خوسف» بیشترین تولید گل نرگس در شهرستان را دارند.
سازگاری با وضع اقلیمی، مقاومت به کم آبی با توجه به خشکسالی های حاکم بر منطقه، پرورش در فضای باز، اقتصادی بودن این گل و نیاز به آبیاری در زمانی که نیاز آبی دیگر محصول منطقه حداقل هست از جمله مزایای کاشت گل نرگس در خراسان جنوبی است.
گل نرگس تولیدی استان به خراسان رضوی، یزد، تهران، اصفهان، البرز و سیستان و بلوچستان ارسال می شود و از نظر کیفیت و عطر رتبه نخست را با توجه به شرایط آب و هوایی دارد.