انتقال آب خلیج فارس تا دو سال دیگر به خراسان جنوبی

انتقال آب خلیج فارس تا دو سال دیگر به خراسان جنوبی

آب خلیج فارس ظرف مدت دو سال به تمام شهر‌های خراسان جنوبی می‌رسد و عملیات انتقال آب از نیمه آذر آغاز می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اخبار شرق ایران، جلسه تشریح خط انتقال آب از خلیج فارس به شهرستان‌های سرایان و فردوس شب گذشته با حضور مدیر عامل شرکت تامین آب صنایع و معادن ایران، مجری طرح انتقال آب، حجت الاسلام نصیرایی نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی، امامان جمعه سرایان، فردوس و آیسک، فرمانداران سرایان و فردوس، روسای شورا‌های اسلامی شهرها، بخش‌ها و شهرستان‌های سرایان و فردوس و مدیر کل آب منطقه‌ای استان  در سرایان برگزار شد.

رئیس مجمع نمایندگان استان در این جلسه گفت: تمام شهرستان های خراسان جنوبی به صورت عادلانه از خط انتقال آب از خلیج فارس برخوردار می شوند.

حجت الاسلام نصیرایی افزود: با اجرای این طرح  تضمین زندگی در استان تشنه خراسان جنوبی رقم خورد.

 وی گفت: پس از ماه‌ها پیگیری و جلسات متعدد، اجرای خط انتقال آب از خلیج فارس به شهرستان‌های غرب استان خراسان جنوبی  به مرحله عملیاتی نزدیک شد.

رئیس مجمع نمایندگان استان هدف از حضور مجریان این خط در استان را بررسی زمینه اصلاح مسیر خط بر ای برخورداری ۴ شهرستان غرب استان از این خط اعلام کرد.

همچنین در این جلسه اعلام شد عملیات اجرایی خط دوم انتقال آب خلیج‌ فارس به فلات مرکزی ایران از اویل آذرماه ۱۴٠٠ آغاز خواهد شد.

مدیر عامل شرکت تامین آب صنایع و معادن کشور نیز گفت : خط اول انتقال آب از خلیج فارس به گل گهر سیرجان،   وچادر ملوی یزد به طول ۸۲۰ کیلومتر سال گذشته به بهره برداری رسیده وخط دوم انتقال آب که تا مشهد در خراسان رضوی امتداد خواهد یافت اواسط آبان ماه به سمت استان خراسان جنوبی آغاز خواهد شد.

اسدی افزود: این طرح ۱۲۶۰کیلومتر طول مسیر دارد که با توجه به اجرای خط یک در اجرای خط دو ۷۹۵کیلومتر خط لوله ۲۰۰۰تا ۲۲۰۰اجرا خواهد شد.

وی گفت: این طرح که با هزینه ۴۷هزار میلیارد تومان طی سه سال اجرامی شود در پایان سال دوم مردم استان خراسان جنوبی از مزایای آن بهره‌مند می‌شوند.

به گفته اسدی این خط شامل ۲۰ایستگاه پمپاژ  و۱۸ مخزن در طول مسیر است وسهم خراسان جنوبی از طرح مصوب انتقال آب ۶۰میلیون متر مکعب برآورد شده است.

مدیر عامل شرکت تامین آب صنایع و معادن ایران درخصوص ظرفیت خط دوم انتقال آب خلیج فارس تا مشهد مقدس گفت: این خط ۲۳۰ میلیون متر مکعب آب خلیج فارس را انتقال خواهد داد.

مدیر عامل شرکت تامین آب صنایع و معادن کشور همچنین گفت: این طرح با هدف تامین منابع آبی پایدار صنایع و معادن، حفظ ذخایر آبهای زیر زمینی و محیط زیست برای استان های کرمان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی و صنایع معدنی خواف (سنگان) اجرا می شود.

اسدی افزود: طرح فوق بدون وابستگی به اعتبارات دولتی، با سرمایه گذاری شرکت های معدنی تابعه وزارت صنعت، معدن و تجارت، شامل ملی صنایع مس ایران ، فولاد مبارکه، چادرملو، گل گهر، فولاد خراسان، فولاد اپال پارسیان و سنگ آهن گهر زمین عملیاتی می‌شود.

 فرماندار شهرستان سرایان هم با اشاره به اینکه دشت سرایان جزو دشت‌های فوق بحرانی کشور است، گفت: با توجه به تداوم خشکسالی در منطقه دشواری های زیادی وجود دارد و آنچه می‌تواند امید آفرین باشد انتقال آب به این دشت بحران زده است.
رسولی مقدم افزود: برخورداری شهرستان‌های غرب استان خراسان جنوبی از طرح بزرگ انتقال آب از خلیج فارس به شرق کشور از مطالبات جدی مردم و مسئولان است.
وی با تشکر از پیگیری‌های ویژه حجت الاسلام نصیرایی نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی، از اصلاح طرح انتقال آب به منظور برخورداری مردم شهرستان‌های غرب استان خراسان جنوبی خبرداد.